• DOLAR
  6,8658
 • EURO
  7,7874
 • ALTIN
  397,44
 • BIST
  1,1340

Adımızı Altın Harflerle Tıp Tarihine Yazdırdık

12 Haziran tarihinde düzenlenen bir törenle Dünyada aynı anda yapılan 5 karaciğer nakli ile Guinness rekorlar kitabına girmeyi hedefleyen İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ameliyat olan hastaları taburcu olmadan önce basınla tanıştırıldı

Adımızı Altın Harflerle Tıp Tarihine Yazdırdık

12 Haziran tarihinde düzenlenen bir törenle Dünyada aynı anda yapılan 5 karaciğer nakli ile Guinness rekorlar kitabına girmeyi hedefleyen İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ameliyat olan hastaları taburcu olmadan önce basınla tanıştırıldı

Karaciğer Nakli Enstitülüsünde fuaye alanında düzenlenen törene İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TÖTM Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz bazı akademisyenlere ile hasta ve hasta yakınları katıldı. Programın açılışında konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay yapılan çalışma ile TÖTM’nin Dünya Tıp Tarihine adını altın harflerle yazdırdığını söyledi.  Rektör Kızılay Karaciğer Nakil Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında; “5 canlı verici, 5 alıcı olan 10 hastamızın ameliyat sonrası 16. gününde sağlık durumlarının iyi olduğunu ve bir kısmının taburcu olduğunun diğer hastalarının da yakın zamanda taburcu olacağını sizlerle paylaşmak hastaları sizlerle buluşturmak için toplandık.  12 Haziran 2019 da dünyada ilk kez 5 canlı vericiden karaciğer nakli 5 hastaya yapıldı. Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsünde Sezai Yılmaz hocamızın başkanlığında çok büyük bir ekip ile hemşirelerimizle sağlık görevlilerimizle ve diğer personellerimizle karaciğer nakilleri yapıldı” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin ve Avrupa’nın en önemli karaciğer nakli merkezi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde bugün itibarıyla 2510 üzerinde başarılı karaciğer naklini 17 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Dünyanın en başarılı ve en çok nakil yapılan merkezlerinin en ön sırasında yerini aldı. Enstitümüz Karaciğer nakli konusunda uzun yıllardır Avrupa’da birinci nakil merkezidir. Ülkemizin ve Avrupa’nın en önemli karaciğer nakli merkezidir. Şimdiye kadar dünyada nakil merkezi olarak 2. sırada olan merkezimiz şimdi artık dünyada bu kapasitede başka bir merkez olmadığını göstermek amacıyla yaptığımız 5 canlı vericili nakil sonrasında hastalarımızı bugün taburcu ederek dünyaya bu konuda en ileri en güçlü en donanımlı merkez olduğumuzu şeffaf açık ve net bir şekilde gösterdik. Karaciğer hastanemizin bu başarısını ise Dünya tıp tarihine adamızı altın harflerle yazdırdık. Rektör Kızılay ameliyatın ilk günü Guinness rekorlar kitabına girmek için hazırlıkların tamamlandığını ve hastaların taburcu olmasından sonra resmi başvuruyu yapacaklarını sözlerine ekledi.

HASTALARIMIZ SAĞLIKLARINA KAVUŞTU

Karaciğer Nakli Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise yaptığı konuşmada özetle şu ifadelere yer verdi. “Bilindiği üzere 16 gün önce karaciğer nakil enstitüsünde 5 canlı vericiden karaciğer nakli yapıldı.  Bunu da sizler aracılığı ile kamuoyuyla paylaştık. Buradaki temel amacımızın insan sağlığı üzerinden burada günde 5 nakil yapabilecek fiziki koşullar tıbbi cihazlar ile bu operasyonları gerçekleştirebilecek, kaliteli öğretim üyelerine sahip olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmış olduğumuzu bir kez daha yinelemek isterim.  Bu ameliyatlarda verici hastalar da zarar görmedi. Karaciğer nakli yapılan 5 hastamızda sağlığına kavuştu. Bu gün toplam 5 karaciğer hastası ile 5 verici sağlıklı bir şekilde taburcu olduğunu kalan birkaç hastanın da bir iki güne kadar taburcu olacağını belirtmek isterim.”

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber