• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843

Açıktan Satılan Yiyeceklere Vatandaşlar Tepkili

Açıktan Satılan Yiyeceklere Vatandaşlar Tepkili

En fazla tepkiler de yıkanmadan tüketilen gıda maddelerinin üstü açık bir şekilde teşhir edilmesinden kaynaklanıyor.

Egzoz gazları başta olmak üzere çevredeki toz toprağa da maruz kalan yiyecekler bu konuda hassas olan vatandaşların ise midesini bulandırmaya devam ediyor.

Alıcılar diğer yandan ilgili kurumların denetim yapmadıklarından şikayet ederek konuyu Belediye Başkanlarının bilgisine sunmamızı bizim aracılığımızla talep ediyorlar.

Biz de vatandaşın talebine tercüman oluyoruz.

Şikâyetlerin başında kuruyemiş satıcıları geliyor.

Vatandaşlar açıkta satılan başta kuru kayısı çeşitleri olmak üzere, şeker çeşitleri, kuru üzüm, ceviz içi, fındık, fıstık gibi kuruyemişler geliyor.

Sonrasında ise kayısı satıcılarına yönelik şikâyetler geliyor.

Dışarıdan gelen turist kafilelerinin ortak şikâyetleri açıkta satılan egzoz gazları ve çevrenin tozuna, toprağına maruz kaldığını düşündükleri kuru kayısı ve kaysısı ürünlerinden geliyor.

Bazı ziyaretçiler açıkta satılan ürünleri çok beğendiklerini ancak açık bir şekilde satıldığı için sağlık yönünden, sağlıklı olmadığı endişesi taşıdıklarından satıcıya açıkça dile getirmediklerini tepki almaktan korktuklarını belirterek almaktan vaz geçtiklerini söylüyorlar. Ya da paketli veya içerde satılan ürünleri tercih ettiklerini söylüyorlar.

Diğer yandan bu tür açıkta satılan ürünlerle ilgili sağlık birimleri bu tür ürünlerin denetlenmesi konusunda, açıkta satılan yiyeceklerle ilgili olarak kanunların ilgili maddelerinin yetkili birimlerce değerlendirmesini istiyorlar.

Diğer yandan konuyla ilgili birimlerin, “5996 veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu hükümleri doğrultusunda gıda ile ilgili tüm denetimler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmiştir. Sadece ambalajlı suların denetimi Sağlık Bakanlığı kontrolündedir. Açıkta gıda satışı, kanun neticesinde kesinlikle yasaktır.”  tebliği doğrultusunda harekete geçmek istiyorlar. Bizden iletilmesi…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber