• DOLAR
  7,3373
 • EURO
  8,7021
 • ALTIN
  457,53
 • BIST
  1,1851

Acı Kayısı Çekirdeği Şifa Olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, acı kayısı çekirdeği üzerinde yaklaşık 10 yıldan beri yürütmüş olduğu bilimsel ve akademik çalışmalarının sonucu olan Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurularak faaliyetlerine başladı.

Acı Kayısı Çekirdeği Şifa Olacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, acı kayısı çekirdeği üzerinde yaklaşık 10 yıldan beri yürütmüş olduğu bilimsel ve akademik çalışmalarının sonucu olan Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurularak faaliyetlerine başladı.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) desteği ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kayısı ve Kayısı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Acı Kayısı Çekirdeği Prebiyotik Kayısı Ekstresi Üretim Tesisi faaliyete geçti. Rektör Karabulut eşliğinde tesisi gezen, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“AKADEMİK ÇALIŞMANIN YANSIMASI”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Uluslararası patenti alınmış gıda takviyesi süreci devam eden bir üründü.  Bizim en güzel meyvemiz, ürünümüz. Çünkü Malatya’nın olması dışında uluslararası alanda da yapılan çalışmaların bir göstergesi. Ürünün Mikroenkapsülasyon işlemi de yapıldı. Bu işlemde kontrollü salımım sağlamış oluyor. Bunun böyle bir özelliği var, zehirsizleştirme etkisi yapılıyor. Bildiğiniz üzere acı kayısı çekirdeğinde siyanür maddesinin var olduğunu düşünen insanlar bunu farklı algılayabiliyor.  Ama biz bunu tamamen siyanürsüzleştirerek içerisindeki aktif antioksidan dediğimiz, sağlığa faydalı kısmını; strese, obeziteye karşı, kanseri önlemede ve var olan kanserin ileri süreçte tedavisi ile ilgili kullanmak üzere yaptığımız çalışma sonuçları yayımlandı” dedi.

“TESİSTEKİ ÜRETİMİN GELİRİ ÖĞRENCİLERE BURS OLACAK”

Kayısır isimli üründen ticari bir beklentilerinin olmadığını buradan gelecek ekonomik getiri ile öğrencilere burs sağlanacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Karabulut;  “Yapılan akademik makalelerin, bilimsel çalışmaların ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin uluslar arası arenada görünmesi açısından çok ciddi bir emeğin ürünüdür. İnşallah hem sağlığa hem de gıda takviyesi olarak yaşlanmayı geciktirici etkileri ile cilt bakımı amacıyla kullanılacak farklı ürünler çıkacak. Acı kayısı çekirdeğinin diğer taraftan yağı, masaj etkileri ile de hizmete sunulacak. Asla ticari bir amaç gütmüyoruz. Gelirlerimiz tamamen üniversitemiz öğrencilerine burs olarak verilmek üzere süreci takip etmekteyiz.” İfadelerini kullandı.

“ TÜRKİYE OLARAK KONUŞTUĞUMUZ EN TEMEL KONU KATMA DEĞERLİ ÜRETİM”

Türk Patent Ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, “Malatya denince akla tabiî ki kayısı geliyor, doğal olarak. Kayısı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili yapılmış olan, aynı zamanda Avrupa komisyonunda da tescili olan, önemli bir coğrafi işaretli ürünümüz. Bugün burada şunu gördük;  bu anlamda sayın rektör hocamızı yapılan çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Türkiye olarak konuştuğumuz en temel konu katma değerli üretim, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve daha fazla para kazanmak. Malatya’da, kayısıya baktığımız zaman önemli bir ürün olmasına rağmen, hiç kuşkusuz sadece ürünün kurutulması ve satılması ile elde edilen gelir sınırlı kalıyor. Bugün burada örneğini gördüğümüz, inovasyon yaparak, örnek olarak bu şekilde sağlıkla ilgili, kanser ile ilgili hocamız araştırmalarını yapıyor. Patentli ürünlere bunu dönüştürerek, birim kilogramdan çok daha fazla katma değer yaratmak mümkün. Türk Patenti Marka Kurumu olarak bu çalışmaların bundan sonra yeni patent başvurularıyla her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.>>Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber