• DOLAR
  8,0032
 • EURO
  9,5216
 • ALTIN
  465,14
 • BIST
  10,7043
Tarık Özpirinçi
Tarık Özpirinçi
ACEMİ KADIN SÜRÜCÜLERE TAVSİYE VE ÖNERİLER
 • 0
 • 19657
 • 28 Haziran 2019 Cuma
 • +
 • -
 1. Yola koyulmadan önce aracın hangi fonksiyonunun nerede olduğunu iyice öğrenin; lazım olduğunda “hangi düğmeydi ya” demek istemezsiniz.
 2. Yokuşlarda kaçıncı vitesle çıkıyorsanız o yokuşu inerken de o vitesle inin.

Uzun bir yokuşta aşağı doğru gidiyorsanız, sürekli frene basmak yerine vites küçülterek hızınızı düşürün. Aracı boşa almayın. Viteste olursa araç aynı zamanda motor freni de yapacaktır. Olur da fren boşalırsa aracın viteste olması boşta olmasından çok daha iyi olacaktır.

 1. Taksicilerin geçebildiği dar bir aralık, sizin de oradan geçebileceğiniz anlamına gelmez.

Adamlar yıllardır bu işin içinde sonuçta.

 1. Özellikle ön koltuklarda pet şişe vb. şeyleri bulundurmayın. Sert bir çukura, viraja girdiğinizde fren pedalının altına girebilirler; ani bir durumda fren yapamazsınız.
 2. Arkalardan makas atarak gelen bir aracı fark ettiğinizde hızınızı ve rotanızı koruyun.

Çünkü makas atan kişi ona göre planını yapıp gelmektedir.

 1. Gece yolculuklarında uzun farları kullanıyorsanız, karşınızdan araç geldiğinde kısalara geçin.
 2. Yüksek sesle müzik dinlemeyin, bütün dikkatinizi dağıtacaktır.

Aracınızdan gelen tehlike seslerini, sizi ısrarla uyaran kornaları duyamamak kötü sonuçlara neden olabilir.

 1. Virajlarda dönüşünüz bittiğinde, direksiyonu düz konuma getirmek için elle çevirmek yerine kendi kendine düzelmesine izin verin.
 2. Trafiğin belli bir akışı vardır, ona uyum sağlayın. Fazla hızlısı da yavaşı da tehlike yaratır.
 3. Etrafınıza dikkat edin, yolun karakterine göre tehlikeler de farklılık gösterir.

Çukurlardan, rampalardan hızla geçip giderim demeyin. Yavaşlamanız şart. Trafik ışıklarında beklerken öndeki araçla mesafeyi koruyun, aralarda yayalar geçebiliyor. Köy yollarında iseniz her an bir hayvanın çıkabileceğini aklınızda bulundurun.

 1. İlk sürüşlerinizde şerit kaçırmalar olacaktır, sağa sola gidebilirsiniz; eğer gözünüz yolun karşı uç noktasında olursa uyum sağlarsınız.
 2. Araç göstergesinde yağ uyarısı olduğunda arabayı en kısa sürede park edip servisinizi arayın.
 3. Viraja gireceğiniz zaman hızınızı viraja girerken değil yaklaşırken ayarlayın.
 4. Dikey park konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu akılda kalıcı ipucunu deneyebilirsiniz:
 5. İlk şehirlerarası yolculuğunuzda yanınızda mutlaka tecrübeli bir şoför bulunsun.
 6. Trafikteyken ne çok ürkek olun ne de fazla özgüvenli.

18.Yan aynalarımı kontrol ederim. Aynalar çok içeri, aşağı ya da yukarı bakmamalı, arka kapılarınızı görebileceğiniz kadar içe dönük olmalı. Özellikle kaldırım kenarlarına park etmek için aynanızı aşağı indirdiyseniz, hareket etmeden mutlaka kontrol edin.

19.Kapılarımı kilitlerim, mümkünse cam açmam. Nispeten güvenli bir şehirde yaşıyorum fakat tedbirli olmaktan hiçbir zaman vazgeçmedim. Hatta arkadaşlarım uzunca bir süre korktular kaza yaparsak çıkamayız şeklinde ama kilitleriniz mekanik bir sistemle kapanıyorsa, kapı eğer açılmıyorsa kilitli olduğu için değil esneyerek sıkıştığı için açılamaz ve bu durumda itfaiyenin müdahalesinden başka çare yoktur.. Elektronik olarak tüm kapıları kilitleyen bir araç kullanmadım ama eminim kaza anları için geliştirilmiş sistemleri vardır.

20.İç lambaları sadece kapıyı açtığımda yanacak şekilde ayarlarım. İç lambaların yolculuk sırasında yanık olması hem sizin hem de arkanızdaki sürücünün dikkatini dağıtabilir. Ve karanlık bir yolda bunun size hiçbir faydası yoktur.

21.Hafif bile olsa bir yağış varsa, hava kararmaya başladıysa kısa farları yakarım. Karanlıkta bile bir zahmet farlarını yakmayanlar var, bu çok önemli bir noktadır hele ki farlarınızdan biri çalışmıyorsa karanlık bir yolda tek farla motorsiklet olarak algılanmanız ve kazaya sebebiyet vermeniz çok olası..

22.EMNİYET KEMERİMİ harekete başlamadan takarım ve mesafe ne olursa olsun asla kemersiz gitmem. Kemer kullanmayan insanların her frende yerinden nasıl fırlamadıklarını da anlamam!

23.Ve son olarak elinizi göğüs hizasına kaldırdığınızda tutabileceğiniz şekilde direksiyonu ayarlayın. Direksiyon çok aşağıda olmamalıdır!

 

Trafiğe alıştığınızda ise zamanla tecrübe kazanacaksınız ve tavsiyelerin bu kadarıyla sınırlı olmadığını göreceksiniz. Kazasız belasız yolculuklar…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber