• DOLAR
  6,7687
  %0,95
 • EURO
  7,5779
  %1,02
 • ALTIN
  371,04
  %-0,37
 • BIST
  8,5134
  %1,15

Acar Vatandaşlardan Tedbir ve Duyarlılık Talep Etti

Doğal afetlerden ziyade yangınların ortaya çıkmasında en büyük etkenin insani unsurlar olduğunu dile getiren İtfaiye Hizmetleri Dairesinin Başkanı Acar, 2019 yılı içerisinde yaptıkları çalışmalar için, “2019 yılında yangın olay sayımız 3067. 2019 yılındaki en büyük sıkıntılarımızdan biri ot ve bahçe yangınları oldu. Bununla ciddi manada mücadele ettik. 1200 civarında da tali göreve gitmiş bulunmaktayız.” dedi.  110 yangın ihbar telefonuna yapılan ihbarlara da zamanında ulaştıklarını belirten Acar tedbir noktasına değinerek vatandaşlardan duyarlılık istedi

Acar Vatandaşlardan Tedbir ve Duyarlılık Talep Etti

2019 yılının başlangıcından itibaren itfaiye teşkilatı olarak ilde yapılanları değerlendiren Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesinin Başkanı M. Hanifi Acar önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.  Açıklamasında Acar: “2018 yılında 2805 tane yangına yani itfaiye olay dediğimiz trafik kazası, çökme, yangın bunun içinde orman yangınları, bahçe yangınları, işyeri ve ev yangınları her şey dahil 2805 tane itfaiye olaya müdahale etmişiz. Bunun yanında 2943 de diğer görev dediğimiz tali olaylara müdahale ettik Tali görevler dediğimiz burada suyu kesilmiş bir mahalleye su götürmek de dahil olmak üzere, süslemelerdir, sulamalardır, insanlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüren herhangi bir ağaca müdahale etmektir. 2019 yılında yangın olay sayımız şuana kadar 10 ayda 3067. Rakam artmış gibi görünüyor fakat bunun sebebi şu; bahar aylarında Allah’a şükürler olsun çok rahmet yağdı memleketimize. Yani çok fazla kar ve yağmur yağdı geçmiş dönemlerde biliyorsunuz kuraklık vardı Rahmetini verdi Allah bu rahmetin bol olması neticesinde yabancı otlar maalesef çoğaldılar çok büyüdüler en küçük bir kıvılcım çok ciddi yangınlara sebebiyet verdi. Bu sene yani 2019 yılındaki en büyük sıkıntılarımızdan biri ot ve bahçe yangınları, bununla ciddi manada mücadele ettik. Bizi sevindiren tarafı şuana kadar herhangi bir hemşerimizin canına sıkıntı gelmemiş olması, kimsenin bu yangınlardan dolayı yaralanmaması, ölmemesi bizi sevindiren taraf. Ama ciddi manada arazi yangınlarımız orman yangınlarımız ve bahçe yangınlarımız yaşandı bunlarda tabii ki maddi zararlara sebebiyet verdiler. Şuana kadar tabii ki 1200 civarında da tahlil göreve gitmiş bulunmaktayız.”

Olayların geneli kırsalda yaşanıyor maalesef biliyorsunuz Malatya’mızda orman alanı çok az, vasıflı orman dediğimiz alanlar bu da genelde Tepehan, Pütürge civarında, Arapgir tarafında, Arguvan’da Hekimhan’ da bazı noktalarda. Fakat şu da bir gerçek ki en küçük bir ot yanması bile eğer o yangın söndürülmezse yangın öyle bir afet ki yangın söndürülmediği zaman o devam ederek, artarak gider. Onun için her çıkan yangın büyüktür bizim için, yangınım küçüğü yoktur yangın küçükse itfaiyeciler veya müdahale edenler zamanında müdahale etmişlerdir. Çünkü yangın mutlak surette büyüme eğilimindedir.  Yangın çıktığı yerde durmaz onu orada söndürmezsen yayılır. Bilhassa köy evleri ahşap olduğu için birbirine çok yakın olduğu için bir kerede 28 evin yandığını bir köyde 40’ın üzerinde evin yandığını görüyoruz bunlar yaşanan hadiselerdir ama bizim hedefimiz yangın küçüktür diyoruz ya yangını küçük tutmak bizim elimizde zamanında yetişip müdahale edersek o yangın küçük kalır ama hemen hemen bütün ilçelerimizde Arguvan’da, Arapgir’de, en çokta Pütürge, Doğanyol civarında Akçadağ’da, Darende’de, Kuluncak’ta bütün ilçelerimizde ciddi manada yangınlar yaşadık bu sene. Büyük alanlara sıçrayan yangınları yaşadık maalesef onun için ciddi manada mera alanlarımızda, ormanlık alanlarımızda zarar gören bitkilerimiz, alanlarımız, arazilerimiz, kayısı bahçelerimiz oldu. Bunu en aza indirmeye çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz bu konuda değerli hemşerilerimizin de hassas olmasını bekliyoruz bilhassa Arguvan bölgemizde merkezdeki birçok noktada değerli hemşerilerimizin sonbahar günlerinde bahçelerdeki temizliği yaparken kendi yaktıkları ateşleri kontrol altına girmeden sıçrayıp ilerlemelerine çok şahit oluyoruz. Değerli hemşerilerimizin bu konuda çok hassas olması lazım biriktirdikleri çöpleri ve ağaç atıklarını yakarak değil başka türlü bertaraf etmelerini bekliyoruz. Arguvan bölgemizde yangınlarından dolayı çok ciddi manada sıçramalı yangınlar yaşandı. Bu yasal olarak da kanuni bir suçtur değerli hemşerilerimizin bu konuda çok dikkat etmelerini istirham ediyorum.

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber