• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Abdestini tazele gel!

Kurtulmus, partisinde yasanan beklenmedik oy düsüsünü ilginç bir benzetmeyle açikladi

Abdestini tazele gel!

Basbakan Yardimcisi Prof. Dr. Numan Kurtulmus, 7 Haziran seçimlerinde partisinin kaybettigi oylarla ilgili olarak, "Millet bize, ‘abdestini, niyetini, iradeni tazele gel, kendine çeki düzen ver, daha fazla çalis, asla ve asla kibrin yanina yaklasma' mesaji verdi" dedi. 

 Havuzbasi restoranda düzenlenen AK Parti istisare toplantisinda partililere seslenen Kurtulmus, 7 Haziran seçim sonuçlarini degerlendirdi. Teskilatin çok da alisik olmadigi bir üslupla teskilati ince inçe hirpalayan Numan Kurtulmus, seçim sonuçlarini kismen halktan kopusun yansimasi olarak yorumlamasi dikkati çekti.

 DUYGULAR KUVVETLENIR

Kurtulmus, "Ramazan ayinda bu güzel sofralarda dolu mekanlarda iftarlarimizi açarken ne yazik ki Islam cografyasinda farkli sekilde ramazani idrak edenler var. Ramazan sofralarinda açliktan yarim dilim ekmegi bulamayip zar zor iftar eden insanlar var. Nereden, ne taraftan gelecegi belli olmayan bombalardan ailesini nasil koruyacagini bilemeyen insanlar, yokluk içerisinde ümitsizlik içerisinde korku içerisinde ramazani idrak edenler var. Sadece ülkemizin degil ayni zamanda tüm bu insanlarinve Müslümanlarin sorumlulugunu üzerimizde hissediyoruz. Onun için bu sofralarda iftarlarimizi açarken bir taraftan bogazlarimizda lokmalarimiz dügümlenirken diger taraftan kalplerimizdeki bilinçlerimizdeki sahip oldugumuz duygular kuvvetleniyor" diye konustu.

 SONUÇLARA MASAYA YATIRDI

 Türkiye'nin 7 Haziran'da bir seçimden çiktigini animsatan Kurtulmus, sunlari kaydetti: "Yeni ufuklara ve umutlara dogru ilerleyecegiz. Seçim nihayetinde milletimizin karariydi. Biz sandiklarda kaybettigi zaman oyunbozanlik edenlerden degiliz, biz milletin iradesine ‘bu bidon kafalilar ne anlar' diyerek karsi çikanlardan degiliz. Biz milletin iradesine saygi gösteren millet ne diyorsa onu içsellestirip söylenilen istikamette yola devam eden insanlariz. Öncelikle Malatya'yi tebrik ediyorum, Malatya her ne kadar oyumuz yüzde 8,5 düsse de 5 milletvekili çikarti. Herkes seçim sonrasi konustu, Seçmen oyunu verdi ne demek istedi? Öncelikle sunu söyleyeyim. Hani, bayram namazlarinda sabah namazini kilarsiniz bayram namazina kadar imam vaaz eder ya bazilarinin o sürede hafif bir içi geçer uyumaya kalir, o zaman yanindaki kolundan dürter, ‘hadi kalk bakayim söyle bir abdestini tazele gel bakayim' der. Millet bize, ‘abdestini tazeleyin yolunuza devam edin' dedi. Türkiye'nin demokratiklesmesi, özgürlesmesi, milletin egemenligini kayitsiz sartsiz saglamasi için çok is yaptiniz ama geride yapamadiginiz baska isler var, bunlari da yapmak için gidin iradenizi, abdestinizi tazeleyin yola devam edin mesaji verdi. Millet bize, ekonomik olarak çok seyler yaptiniz. Ülkenin kalkinmasi için çok isler yaptiniz ama hala yapamadiginiz seyler var, eksik biraktiginiz hususlar var, onlari tamamlayin onlari halledin onlari yapmak için de kalkin abdestinizi tazeleyin, niyetinizi tazeleyin yolunuza devam edin' dedi. Millet bize, ‘bu ülkede barisin ve kardesligin saglanmasinin projesi olan çözüm sürecini basariyla tamamlayin, 60 yil devam eden terörü sonlandirin, Türkiye'de 40 bin insanin ölümüne neden olan bu meseleyi bitirin, bu memlekette silahlari topraga gömün kardesligi ilan edin' mesaji verdi. Millet bize, ‘Afrika'da Asya'da çok isler yaptiniz, Dünya'nin her yerinde magdurlarin mazlumlarin yaninda olmaya gayret ettiniz, ama yapamadiginiz daha çok seyler var, onlari da yapmak için bu iradenizden vazgeçmeden yolunuza devam edin' dedi. Seçmen, Sizi Afrika'nin Ciguti'nin, Gabor'un, Nijer'in, Sudan'in Somali'nin Suriye'nin, Irak'in, Yemen'in, Libya'nin, Misir'in insanlari bekliyor, orada elini uzatamadiginiz insanlar var. Onlara elinizi uzatmak için niyetinizi tazeleyin yolunuza devam edin mesaji verdi.


 TEK RAKIBIMIZ KENDIMIZ

 Bu fakir seçim öncesinde çesitli vesilelerle hep sunu ifade ediyordu: AK Parti bundan sonra en büyük rakibi olarak kendisini görmek durumundadir. Bu sonuç bize bunu ögretti. Bizim en büyük rakibimiz kendimizdir. Kendi eksikliklerimizi bilecegiz, görecegiz, Baskalarinin yaptigi gibi mazeret üretmeden milletimizin verdigi sonuç böyleyse basimizin üstünde yeri var. Niye yüzde 41 aldik niye yüzde 49, niye yüzde 50 alamadik? Oturup konusacagiz, bunun çalismalarini yapacagiz. Eger basiniza bir musibet gelirse biliniz ki bu sizin nefislerinizden dolayidir. Bir eksiklik ortaya çiktigi zaman bu eksikligi baskalarinda duymak insani en çok yaniltan seydir. Eksikligi kendimizde bulacagiz. Fert fert hepimiz daha mi eksik çalistim sunu mu yanlis yaptim bunlarin hepsini hesaplayacagiz. Teskilat olarak, nerede eksik var, bunlarin hepsini ortaya koyacagiz. Bunlari düzeltecegiz, millet bizi görevden almadi, kolumuzdan tuttu bizi itti.

 TEPEDEN BAKMAYA YAKLASMAYIN

 Milleti oyunu verdi tek basina iktidar çikmadi, insallah en hayirli koalisyon çikar. Milletin bize verdigi dersten de ders çikarmayi bilmek erdemlililiktir, faziletliliktir. Millet, kendinize çeki düzen verin, daha fazla çalisin, Türkiye'nin duyarlilik gerektiren meselelerine daha fazla sahip çikin, asla ve asla kibrin yanina yaklasmayin' dedi. Cenabi Allah hepimizi yoktan yaratti, ‘ol' dedi olduk. Bizi et ve kemik yiginindan cesetten yaratti. Kendi nefsinden bize üfledigi için Allah'in seçkin kullari arasinda olduk. Allah hepimize kendi sifatlarindan bazilarini verdi. Allah görüyor, bizde görüyoruz, Allah isitir, bizde isitiriz. Allah hay yani canli biz de canliyiz. Allah ancak bir tek sifatini kullarina vermedi. O da kibrina sifatidir. Allahu akber diyoruz ya Allah çok büyüktür. Bu sifat, Allah'in kendi zatina ayirdigi bir sifattir. Kim Allah'in kibriya sifatina dokunursa yanar yok olur. Onun için kibir kisisel, kurumsal ve siyasal olur. Insanlara karsi tepeden bakmak yok, lügatimizde bu yazmaz. Her insan bizden daha degerlidir. Bir insanda iman ve kibir ayni anda bulunmaz. Kibirli olan bir adamin içinde iman olamaz. Diger partiler bir ara konusuyordu ya, CHP hatta bunun için genelge yayimladi. Sizde AK Partililerin yaptigi gibi fakir fukara sofralarina gidin kasik sallayin onlarla birlikte diz kirin. Bizim basarimiz fukara sofrasina dizimizi kirarak oturmakla sabittir. Biz toplumun en alt kesimiyle olan irtibatimizi kopartirsak, biz fukaranin gönlünü kazanmaktan vazgeçersek ve siyasi parti olmaktan uzaklasirsak bu milletin insanlari bize sirtini döner. Bu millete, bize oy vermeye mecbur ve mahkum hissetmeyecegiz. Bu millete biz hizmet etmeye mahkumuz, biz bu millete hizmetkarlik etmeye mahkumuz.

 KOALISYON TOTOSU OYNAMAYIZ

 Koalisyon sununla mi olur bununla mi olur? Bu partiyle de olur o partiyle de olur. Koalisyon totosu oynayacak degiliz. Biz bakanlik üzerinden koalisyon pazarligina oturacak, genel müdürlükler üzerinden koalisyon pazarligina kapilacak degiliz. Bizim hedefimiz Yeni Türkiye'yi ihya ve insa etmektir. Yeni Türkiye'nin kurulmasi büyük medeniyetimizin ihya ve insasi için eksik kalan hususlar var. Bunu tek basimiza degil koalisyon ortagimizla birlikte yapacagiz. Eger böyle bir programda milletin hosuna gidecek milletin AK Parti'ye gerçekten ümit baglamasinin temel esasi Yeni Türkiye'yi kurabilecek bir koalisyon olursa ne mutlu bu koalisyonu yapanlara. Olmadiysa illa da olacak diye bir zorlama yok. Türkiye'nin her meseleyi demokrasiyle sandikla asmasi gibi çok büyük kazanimimiz, olgunlugumuz var. Bu demokratik olgunluk içerisinde çare de var. Tekrar seçime gideriz, o seçimde bu millet AK Parti'yi tek basina iktidara getirir.

 MILATTAN ÖNCE DEGIL

 AK Parti 13 yildir siyasette var. Milletin degerlerine sahip çikan kadrolar, bugün AK Parti çatisi altinda mücadele veriyor. Bizim mücadelemiz san, söhret, makam mevki, para pul, kasalari doldurmak degil bizim davamiz büyük medeniyetimizi yeniden ihya ve insa etmektir. Selçuklunun Osmanlinin ayak izlerini sürerek, onlarin biraktigi büyük medeniyeti 2015 sartlari içerisinde insa ve ihya emektir. Asla hedeflerimizden vazgeçmek yok. Yüzde 49 oy aldigimiz da baska bir hedef, yüzde 41 oy aldigimizda baska hedef yoktur. Yeni Türkiye hedefi sasmadan sürdürülecektir. Biz atalarimizdan dedelerimizden miras aldik bizde bu mirasi çocuklarimiza birakacagiz. 150 yildir bu mücadeleyi kim kazandi derseniz. Hiç kuskusu yok ki millet kazindi, Türkiye, millete tepeden bakanlarin dönemini geride birakti, milletin inanciyla degerleriyle oynanan dönemler geride kaldi. Malatya üniversitesinin önünde basörtülü kizlarimizin zoruyla polis copuyla nasil disa atildigini unutulmadi? Milattan önce degil 1997 yillindan bahsediyorum. TBMM'de yemin töreninde piril piril basörtülü kadinlarimiz parlamentoda yer aldi yemin etti, Bundan sonra da olacaklar." 

   AK Parti Il Baskani Hakan Kahtali ise, 7 Haziran seçimlerinde bir miktar oy kaybetmelerine ragmen 5 milletvekili çikarttiklarini bildirdi. Konusmasinin ardindan Kahtali, Basbakan Yardimcisi Kurtulmus’a kayisi takdim etti.

 Iftar yemegine, AK Parti Genel Baskan Yardimcisi ve Milletvekili Öznur Çalik, Malatya milletvekilleri Taha Özhan, Mustafa Sahin, Nurettin Yasar ve Bülent Tüfenkci, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, AK Parti’li ilçe belediye baskanlari, parti il ve ilçe yöneticileriyle partili vatandaslar katildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber