• DOLAR
  6,9349
 • EURO
  8,1976
 • ALTIN
  445,10
 • BIST
  1,1772

A Sınıfı Elektronik Ürünler Kullanılmalı

Bilgisayardan cep telefonuna ve beyaz eşyaya kadar çeşitli kategorilerde yer alan teknolojiler hayatımızın vazgeçilmez unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda da dünyaya ve kendi cebimize oldukça zarar veriyoruz. Bu zararı en aza indirgemek için yetkililer evlerde yer alan teknoloji ürünlerinin tasarruf enerjisine göre üretilmiş olmasına dikkati çekti  

A Sınıfı Elektronik Ürünler Kullanılmalı

Şehirleşme, sanayileşme ve yapılan savaş ile birlikte dünyaya verdiğimiz zarar yadsınamaz.  Bu yüzden bu durumu engellemek adına her hangi bir alanda atacağımız en ufak bir adım bile büyük önem arz ediyor.  Bu nedenle doğal kaynakların hızla tüketildiği günümüzde evlerimizde bulunan teknoloji ürünlerin doğa dostu olması gerektiğine dikkat çeken yetkililer konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

“DAHA TEMİZ, SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN EN AZINDAN ENERJİ KAYNAKLI OLUMSUZLUKLARI ORTADAN KALDIRMALIYIZ”

Yetkililer konuya dair: “Birçok kategoriye ait teknoloji ürünleri hayatımızın hemen hemen her alanında yer alıyor. Ancak sanayileşme, şehirleşme ile birlikte yaşlanan ve her gün açtığımız yaralarla hastalanan dünyamız için atılacak her adım önemli.  Bu noktada evde elektronik ürünlerin tasarruf sağlaması oldukça önemli, doğal kaynakların her an tüketildiği günümüzde. Evlerimizde bulunan elektronik ürünleri A sınıfı enerji sertifikalı olanlarla değiştirmemiz bile bir yılda yüzde 23 elektrik tasarrufu anlamına geliyor. Eğer herkes bu noktada üzerine düşeni yaparsa kişi hem ihtiyacını karşılamış olacak hem de çevre sorunlarının en aza indirgenmesine fayda sağlayacak. Bunu tüm dünyaya genellediğimizde de teknolojik açıdan çevre sorunlarını ortadan kaldırmış olacağız.  Bu yüzden herkes üzerine düşeni yapmalı ve çevreye daha az zarar veren tasarruflu ürünler kullanmalı. Öte yandan daha az enerji ile hem eşya anlamında hem de dünya anlamında daha uzun ömür sağlamış olacağız. Bu konuda gerekli özeni ve duyarlılığı göstermeliyiz, bunu hem bizim için hem de çevremiz için yapmalıyız. Çünkü milyonlarca yıldır bizlere kucak açan dünyaya hak ettiği özeni maalesef gösteremiyoruz. Yaşamsal elementleri kirletiyor ve doğal kaynakları yok ediyoruz. Bunun yanı sıra enerjiye olan taleplerimizin artıyor ve çeşitli çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle hem bizim hem de bizden sonraki kuşakların daha iyi bir dünyada yaşamlarını sürdürebilmeleri için çevre bilincinin oluşması büyük önem taşıyor. Daha temiz, sağlıklı bir gelecek için en azından enerji kaynaklı olumsuzlukları ortadan kaldırmalıyız. Ülkemizde kullanımda olan D enerji sınıfı ve altı beyaz eşyanın tamamının A sınıfı ile değiştirilmesi ile kısa sürede Keban Barajı’nın yıllık üretimi kadar elektrik tasarrufu sağlanabilir. Böyle yapıldığı takdirde karbondioksit salınımı da engellenmiş olur ve biz de tasarruf sağladığımız için fazladan ödememiz gereken tutarı başka alanlara harcayabiliriz, çevremiz de boş yere kirlenmez sağlıklı bir alana kavuşmuş oluruz” ifadelerine yer verdi.

>>Hanife Sarı (Özel Haber) 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber