• DOLAR
  7,3069
 • EURO
  8,6093
 • ALTIN
  453,76
 • BIST
  1,1775

96 Yılın 44 Manşeti Sergileniyor

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında; 1923 yılından 2019 yılına kadar yayınlanmış yaklaşık 200 bin gazete arasından seçilen 44 manşetin yer aldığı sergi açıldı

96 Yılın 44 Manşeti Sergileniyor

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında; 1923 yılından 2019 yılına kadar yayınlanmış yaklaşık 200 bin gazete arasından seçilen 44 manşetin yer aldığı sergi açıldı

Bir alışveriş merkezinde gerçekleşen sergi açılışına; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ile çok sayıda davetli ve misafir katıldı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, gazetecilerin sorunları olduğu kadar önemli sorumlulukları da olduğunu belirterek, tarafsız ve objektif gazeteciliğin önemine vurgu yaptı.

Gazetecilerin, Farkındalık ve Farklılık Yarattığı Gün

Gürkan günün anlamına binaen yaptığı konuşmasında “1961 yılında 9 gazete yapılan bir anlaşmayla gazete yayını durdurulmuştu. Ancak gazeteciliğin, gazete çalışanı olmanın sorumluluğu farklı bir şey. 10 Ocak gazetecilerin günüdür, onların farkındalık ve farklılık yarattığı gündür. O patronlar, kamuoyunun bilgi edinmesini sağlayan gazeteleri kapatsalar da, kamuoyunun bilgi alma hakkının yok sayılamayacağını bilen gazete çalışanları, kendi aralarında toplanmış ve “Basın” adı altında, o dokuz gazetenin kapalı olduğu günlerde gazete çıkartmışlardır. İşte biz bugün o günü kutluyoruz. Basın görevini ifa ederken şehit olan tüm basın şehitlerimizi rahmetle minnetle yâd ederken, yine bu yolda gazi hüviyetine kavuşan gazetecilerimize de sağlık, esenlik ve huzur diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Sorunlarımız Çok Ama Sorumluluklarımız da Çok”

Vefat eden eski Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Haydar Karaduman’ın bir sözünü anımsatan Başkan Gürkan; “Rahmetli Haydar Karaduman’ın bir sözü vardı “Sorunlarımız çok ama sorumluluklarımız da çok”. İşte 1961’de kapatılan 9 gazete ile ilgili o gazeteciler “sorunlarımız var ama halkı bilinçlendirme sorumluluğumuz da var” anlayışı içerisinde “Basın” isimli gazeteyi 3 gün süreyle kendi çabalarıyla, dişlerinden tırnaklarından artırarak çıkardılar. 1971 yılına kadar Gazete Çalışanları Bayramı olarak kutlanan o gün, daha sonra 197171 muhtırası akabinde Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlandı” dedi.

Gazetelerimizin tarafsız, objektif olması gerektiğinin önemine vurgu yapan Gürkan; “Nasıl ki insanın; kulağı, eli, dili, burnu, derisi duyu organları ise, toplumun duyu organları da basındır. Dolayısıyla basının görevinin bir kamu görevi olduğuna inanıyorum. Basın ahlak anlayışı içerisinde, özgür ortamda, objektif habercilik anlayışıyla haber yapan bütün gazeteci arkadaşlarımızın göstermiş olduğu gayreti, fedakârlığı, çabayı takdirle karşıladığımı ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Önder HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber