• DOLAR
  5,6592
  % 0,77
 • EURO
  6,3832
  % 0,58
 • ALTIN
  259,3534
  % -0,67
 • BIST
  101.849
  % 0,28

9 Ayda 2 Bin 418 Olaya Müdahale Edildi

2018 yılının ilk 9 aylık süresinde toplam 2418 itfai olaya müdahale eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesinin Başkanı M. Hanifi Acar ile saha çalışmalarını konuştuk. Önemli açıklamalarda bulunan Acar, “Şuanda teşkilatımızın itfai olaylara müdahale hızı ilk 6 dakikada gerçekleşmekte. Teşkilat olarak sorumluluk alanımızda ki vakalara hızlı ve etkili müdahale etme noktasında Vatandaşlarımızla olan diyaloğumuz, verdiğimiz eğitimler bizi daha ileriye taşıyacak.” dedi. Ayrıca Acar soba ve doğalgazdan kaynaklı olası bir felaketin önüne geçmek adına dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi 

9 Ayda 2 Bin 418 Olaya Müdahale Edildi

İtfaiye arama kurtarma çalışmaları kapsamında bu yıl kaç itfai, kaç tali olaya müdahale edildi, saha çalışmalarınız için neler aktarırsınız?

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı toplam 18 ayrı noktada değerli hemşerilerimize 7/24 saat hizmet etmeye devam etmektedir. Bütün ilçelerimizde ve 3 büyük mahallemizde şubelerimiz vardır. Geçtiğimiz günlerde Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın acil eylem planı çerçevesindeki 112 projeden biri olan ve şehrimizin batı kısmına hizmet vermesi planlanan batı itfaiye merkez binamızın temeli SSK kavşağında şeker fabrikası alanında atıldı, yine Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın acil eylem planı çerçevesindeki 112 proje içerisinde açıkladığı Çöşnük kavşağına yapılacak olan ve şehrimizin doğu kısmına hitap edecek yeni itfaiye binamız için gerekli fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır.  Sayın Hacı Uğur Polat başkanımızın bu iki projesi teşkilatımızın müdahale hızını arttıracağı gibi etkin müdahalemizi de sağlayacaktır. 230 tane personel, 50 tane müdahale aracımız var, sürekli göreve hazır halde beklemekteyiz. Bu bağlamda 2018 yılının ilk 9 aylık süresinde yangın olayları, trafik kazası, kurtarma hadisesini içinde barındıran 2418 olaya müdahale ettik. Bilindiği üzere sadece yangınlara değil karada kurtarma çalışmaları, trafik kazaları, boğulma vakaları ve hatta sıkıntıya düşmüş olan herhangi bir canlının da imdadına yetişmek için çalışmaktayız.  Bütün bu konularda değerli hemşerilerimizin bize olan talepleri en kısa zamanda değerlendirildi ve değerlendirilmeye devam edecek.  Teşkilat olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat’ ın talimatları doğrultusunda Hizmet içi eğitimlerimizi sürekli olarak devam etmektedir. Belirli periyotlarla tüm personellerimizi Belediyeler Birliğinin Kocaeli’ndeki eğitim merkezine gönderiyor orada da eğitim almalarını sağlıyoruz. Şuanda teşkilatımızın müdahale hızı ilk 6 dakikada gerçekleşmektedir. İtfaiye ekiplerinin ve 112 sağlık personellerinin olay yerine tam vaktinde gitmesi sadece kendi hızları veya tedbirleriyle olmuyor. Yollarımızdaki trafik sıkıntıları, hatalı araç parkları bazen bizim yangın yerine veya olay yerine ulaşmamızı engelliyor. Ancak Malatya’mızda bunlar en az seviyede, bu konuda değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Çoğunlukla araçlarımızın sirenlerini duydukları zaman bize yol verme noktasında hassasiyet gösteriyor. Bu da ortak çalışmayla olaylara daha erken müdahale etmemizi sağlıyor. Vatandaşlarımızla olan diyaloğumuz, verdiğimiz eğitimler biz daha ileriye taşıyacak.

Havaların soğumasıyla bazı yerlerde sobalar yakıldı, doğalgazlar açıldı. Bu kapsamda olası bir yangının olmaması adına veya olası bir zehirlenme ile karşılaşılmaması adına neler söylersiniz, vatandaşlara tavsiyeleriniz neler?

Malatya’mız bu noktada biraz daha şanslı coğrafi yapı açısından, poyrazlı rüzgârlarla muhatap değiliz çok. Fakat her sene Malatya’da soba zehirlenmeleri meydana gelmektedir. Bunun için yapmamız gereken yaz aylarında bacaları temizlemek.  Çünkü yaz aylarında bacaların içindeki kurumun en kuru seviyede, bu da bacanın daha iyi temizlenmesi demek.  Fakat zaman geçmiş değil zararın neresinden dönersek kardır. Bu günlerden sonra sobaların kurulması söz konusu, bacalarını temizledikten sonra vatandaşlar sobalarını kursun. Bacalarının temizliğini de itfaiye dairesi başkanlığımızın görev verdiği, akredite ettiği firmalarla yapmaları lazım.  Bize başvursunlar, nasıl yapılması gerektiği konusunda yardımcı oluruz elimizden geldiğince. Malatya merkezimizde de yüzde 90’ ı artık doğalgaz kullanıyor. Onun da ilgili firmamıza veya yetkili firmalara yaptırılması lazım. Çünkü bu işleri bilmeyene yaptırsak daha çok zararlı çıkarız. Bu konuda ehliyetli kişilere başvurulması lazım. Değerli hemşerimizden sadece sobalarını değil doğalgaz bacalarını da temizletmelerini istiyoruz.  Soba bacaları daha çok tehlike arz ediyor. Doğalgaz bacalarına biraz daha dikkat ediliyor. Soba bacalarının kurumunda dikkat edilmesi gereken küçük detaylar var, en fazla iki dirsekle soba borularının bacaya ulaştırılması lazım. Ayrıca soba yakılırken dikkat edilmesi gereken küçük detayalar var. Soba tamamen ağzına kadar doldurulmamalı, mutlaka üstten hava alacak şekilde boşluk bırakılmalı ve sobanın üstten yakılması lazım. Alttan soba yakıldığı zaman üstteki o odun, kömür, talaşlar sobanın çekimini azaltacak ve maalesef yanma tam olmadığı için içeride bulunan bütün zehirli gazlar dışarıya sızacak; Tehlikede de burada doğuyor.  Bunu önlemek için sobayı üstten yakmak lazım. Bunun yanında yatmadan önce sobaya ekstradan kömür, odun atmamak lazım. Yatma saatine yakın sobanın sönmek üzere olduğunu görmek lazım. ‘Sobanın içine bir parça odun koyayım öyle yatarım, içeride biraz daha sıcak kalsın.’ düşüncesi yanlış bir düşünce. Gerçekten uyku ölümün kardeşidir, insanlar uykudayken beyin daha yavaş çalıştığı için insanlar zehirlendiklerini fark edememektedirler. Bu noktada vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz.

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber