• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

80’inci Ölüm Yıl Dönümünde Atatürk Anıldı

Aramızdan ayrılışının 80’inci yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tüm yurtta olduğu gibi Malatya’da da anıldı. Atatürk Anıtında düzenlenen çelenk koyma törenine vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterirken saat 09:05’te siren sesleri ile birlikte Malatya’da adeta hayat durdu

80’inci Ölüm Yıl Dönümünde Atatürk Anıldı

10 Kasım 1938 yılında aramızdan ayrılan Mustafa Kemal Atatürk 80’inci ölüm yıldönümünde ilimizde anıldı. Atatürk Anıtında düzenlenen anma törenine Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Askeri ve Mülki erkân, Gazi ve Şehit Dernekleri, Siyasi Parti temsilcileri, Dernekler, STK’lar öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 09:05’te sirenlerin çalmasıyla beraber Malatya’da adete hayat durdu, 2 dakikalık saygı duruşunun ardından Vali Aydın Baruş anıt şeref defterine şunları yazdı: “Aziz Atatürk, Ebediyete intikalinizin 80’inci sene-i devriyesinde, necip milletimizin gönlüne ve tarihin silinmez hafızasına derin izler nakşeden Zat-ı Alilerine saygı ve minnetlerimizi sunmak üzere manevi huzurlarınızda bulunmaktayız. Milletinize emanet ettiğiniz Cumhuriyetimiz başta olmak üzere, kıymetli hatıratınızın varisi olmanın gururuyla, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak uğrunda azimle mücadele etmeye kararlıyız. Türkiye’yi işaret ettiğiniz muasır medeniyet hedefine eriştirmek, bölgemizde ve dünyada lider ülkelerden biri haline getirmek uğrunda yapacağımız çalışmalarda, şahsınızın, şehitlerimizin ve gazilerimizin sergilediği eşsiz mücadele ve fedakârlık ruhu bizlere daima rehber olacaktır.  Bu vesileyle; başta Zat-ı Alileri olmak üzere Kahraman Silah Arkadaşlarınızı, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Şanlı Gazilerimizi bir kez daha rahmetle, şükranla yâd ediyoruz. Ruhlarınız şad olsun.”

“BATTALGAZİ HALK EĞİTİM MERKEZİNDE ANMA TÖRENİ DEVAM ETTİ”

Atatürk Anıtında sona eren törenden sonra Atatürk evi ziyaret edildi. Anma töreni Battalgazi Halk Eğitim merkezinde devam etti. Burada saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Atatürk’ün sesinden 10. Yıl nutku dinlendi. Daha sonra Atatürk’ün son günleri konuşması yapıldı. Öğrenciler tarafından dağ başını duman almış şiiri okundu. Atatürk’ün askeri kişiliği sunumundan sonra ise Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “Atatürk Oratoryosu ve Anılarla Atatürk’ün sevdiği Türküler” dinletisinin ardından anma töreni sona erdi.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber