• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

8’inci MUFF Başladı

9-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali açılış galası ile başladı. Gala gecesine Ünlü oyuncular, Şener Şen, Perran Kutman, ünlü komedyan Cem Yılmaz ve çok sayıda oyuncu katıldı. Törende usta oyuncu Şener Şen onur ödülünü usta komedyen Cem Yılmaz’ın elinden alırken ünlü oyuncu Perran Kutman’a onur ödülünü ise başarılı oyuncu Şerif Sezer taktim etti. Bu yılki festivalin konuk ülkesi ise Filistin oldu

8’inci MUFF Başladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali yapılan açılış galasıyla başladı. Yıldızlar geçidinin yaşandığı galaya Usta oyuncular Şener Şen, Perran Kutman, Şerif Sezer, usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan, usta komedyen Cem Yılmaz, Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda ünlü isim katıldı. Bu yılın konuk ülkesi Filistin olarak seçilirken festival çeşitli ilklere de imza attı. Festivalin onun ödülüne layık görülen usta oyuncu Şener Şen ödülünü usta komedyen Cem Yılmaz’ın elinden alırken ünlü oyuncu Perran Kutman’a onur ödülünü ise başarılı oyuncu Şerif Sezer taktim etti. Festival galası öncesi Festival hakkında bilgi veren Film Festivali Direktörü Suat Köçer, dolu dolu bir festival programının Malatyalıları beklediğini vurgulayarak, şunları dile getirdi: “ Öğrenciler festivalde Bu yıl bizim çok kıymet verdiğimiz bir yenilik. Türkiye’nin 10 ayrı Üniversitesi bu yıl Festivale dörder öğrenci ve birer akademisyenle katılıyorlar.  Malatya İnönü Üniversitesi bu öğrencileri misafir edecek. Üniversite misafirhanesinde öğrenciler misafir edilecek. Akademisyenleri de biz Festival olarak misafir edeceğiz. Öğrenciler festivalde film seyredecek. Diğer etkinliklere eğitimlere katılacaklar. Ustaların verdiği eğitimler ve bir taraftan kendi bölümleri ile ilgili mezun olduktan sonraki dönemle alakalı usta isimlerle tanışma fırsatı bulacaklar. Festival geldi bölümünde İstanbul’dan Ankara’dan İzmir’den Erzurum’dan Elazığ’dan Antep’ten ve diğer bazı şehirlerden 10 Üniversite programa katılmış olacak. Arkadaşlar TRT Belgesel Kuşağımız var. Bu sene önemli yeniliklerden birisi… 5 tane belgesel Avşar sinemaları ve yeşil sinema da seyirciyle buluşacak. Bunlar bazıları bir kaç bölümlük belgeseller. Onların ilk bölümleri. Bazıları da müstakil belgeseller.  Bu sene Konumuz Filistin demiştik. Biliyorsunuz geçen yıl Güney Kore’yi misafir etmiştik.  Bu yıl Filistin’i misafir ediyoruz. Filistin’i misafir etmemizin sebebi de Filistin her anlamda varlık mücadelesi veren bir ülke. Ne yazık ki hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sanatta da sinemada da çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalan, filmleri çok zor imkânlarla festivallere katılabiliyor ve film çekimleri sıklıkla engellilere engellere maruz kalıyor. Bizler de nasıl Türkiye Uluslararası Arena’da Filistin meselesine sahip çıktıysak, Filistin’i bu anlamda yalnız bırakmadı isek, biz de sinema alanında Filistin’in yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Bu yüzden de bu yıl konuk ülke olarak Filistin’i tercih ettik.”

FESTİVALDE BU YIL İKİ ÖNEMLİ YENİLİK VAR

Köçer: “Festivalde bu yıl 2 önemli yeniliğimiz var. Festivalde bunlardan birisi Korku Tüneli. Malatyalı bazı arkadaşlar sosyal medya hesaplarından bana yazıyorlar ya işte ‘Her türlü film var ama korku filmi niye festivalde yok. Ve komedi filmleri niye festivalde yok?’ Ben onlara söylemiştim büyük bir çalışmamızın olacağını. Onu neticelendirdik bu sene. Korku Tüneli diye bir bölümümüz var. Gece seanslarında geç vakitlerde gösterecek bu filmler. 3 Filmimiz var. Bir ejderha uyanıyor, dışarıda ve Siccin 5i, ikisi yabancı biri yerli olmak üzere yine aynı şekilde yeşil sinemalarında ve Avşar sinemalarında bu filmler gösterilecek. Komedi filmlerimiz olacak. 3 film yine ikisi Yabancı biri yerli olmak üzere. Arif v 216, 9 Kasım Cuma günü Avşar sinemalarında filmin gösterimi olacak. Bir de her yıl düzenlediğimiz, ‘Mişmiş Çocuk Filmleri’ var çocuklara yönelik. Çocukların aileleriyle beraber gelip seyredebilecekleri filmler. Burada da 3 film İnşallah gösterilecek. Bunun yanında bu festivalin merkezine ulaşma konusunda çeşitli sebeplerden ve imkânlardan dolayı zorluk yaşayan kesimler var. Bir de geçen sene festival geldi başlıklı bir bölümde onlara Festivali Ulaştırma kararı almıştık. Bu sene de ona devam ediyoruz. Huzurevine, Sevgi evlerine ve Suriye kampındaki misafirlerimize, engelsiz bölümü ile engelli sinemasever kardeşlerimizi filmler hazırladık. Onlara yönelik programlar hazırladık. Ama istiyorum ki Festival heyecanı sadece Festival alanıyla sınırlı kalması daha geniş kitlelere ulaşsın. Bu şekilde bir program hazırladık. Malatya için Festival kapsamında çok yine önem verdiğiniz etkinliklerden birisi Malatya Film Platformu. Yapım aşamasındaki projelerin maddi olarak desteklendiği ve eğitimlerle desteklendiği bir bölüm. Bir Türk film fabrikası gibi film atölyesi gibi düşünebiliriz. Malatya Film platformunun burada Ertem Eğilmez Aile filmleri ve TRT kanalının yapım desteği olarak için uzun metraj filme destek veriyoruz. TRT bu yıl önemli partnerlerimizden birisi biliyorsunuz TRT.  TRT’nin desteği ile kısa film bölümüne eklendi.  Biz Malatya uluslararası film Platformu adında bir uluslararası platform kurmuştuk. Azerbaycan’da beraber burada da yakın coğrafyamızdaki ülkelerin sinemacıları başvurabilecekleri büyük bir fon kurulacak demiştik ve imzalarını atmıştık. Azerbaycanlı müttefiklerimizle beraber bu sene Hilton, Anemon otelde Malatya film platformunun bütün etkinlikleri eğitimleri ile söyleşiler ile beraber devam edecek.” şeklinde konuştu.

Coşkulu başlayan 8. Malatya Uluslararası Film Festivalinin açılış galasında Uluslararası Uzun Metraj Yarışma bölümünün jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan yaptı.  Festivalin açılışı her yıl olduğu gibi “kırmızı halı” geçişiyle başladı. Yeni Nikah Sarayında gerçekleşen festival açılışında konuklar kırmızı halıdan geçerek salona girdi. Sinema dünyasından birçok ismin konuk olduğu festivalin açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat “Malatya’mız, ülkemizin yükselen bir değeri. Alevi’siyle Sünni’siyle, Türk’üyle Kürt’üyle, zenginiyle fakiriyle hoşgörü, sevgi ve muhabbet içerisinde yaşayan ve bunu benliklerine sindirmiş bir şehrimiz. Sekizincisini tertip ettiğimiz Malatya Film Festivali, uluslararası özelliğiyle Türkiye’mizde değeri olan ve hepimizin bir adım öreye nasıl götürebiliriz dediğimiz bir çalışma” şeklinde konuştu. AK Parti Malaya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık ise, “Sanatın kültürün değişimin bol olduğu bir Malatya temenni ediyorum, Film Festivalini de nicelerini görmeyi diliyorum” dedi.

“BU FESTİVALE 80. YILINA KADAR KATILMAK İSTERİM”

Usta komedyen Cem Yılmaz da, festival vesilesi ile Şener Şen ile buluştuğundan dolayı çok mutlu olduğunu aktararak, “Film festivali çok zahmetli ama şehre büyük katkıları var. Bu festivale 80. yılına kadar katılmak isterim. Malatyalıların ilgisi çok güzel şehirde potansiyel var” dedi. Malatya Valisi Aydın Baruş da, “İnsan yaşamı sanattan ayrı düşünülemez, nasıl ki çiçeklerin renginin farkına güneş sayesinde varıyorsak sanat olmadan da yaşamımızın renklerinin farkına varamayız. O yüzden sanat çok önemli bu açıdan da sinema sanatı duygu ve düşüncelerimizi ve hüznümüz ile sevinçlerimizi başkalarına anlatmanın bir aracı. Bu anlamda sinema sanatı hem ilimiz hem ülkemiz açısından çok önemli. Bu festival kapsamında toplumun çok değişlik kesimleri sadece sinemalarda değil kültür ve sanat salonlarında da değerli sanatçılarımızın filmlerini izleyeceklerdir. Ben bu açıdan festivali çok önemsiyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Festival Direktörü Suat Köçer ise, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından festival kapsamında yarışacak filmlerin kategorileri ve juri üyeleri slayt eşliğinde tanıtıldı.

ONUR ÖDÜLLERİ ŞENER ŞEN VE PERRAN KUTMAN İLE YÖNETMEN OSMAN SINAV’A

Törende, yıl içerisinde hayatını kaybeden sanatçıların fotoğrafları ekrana yansıtıldı. Slayt gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı. Festivalde daha sonra “Onur Ödülleri” takdimine geçildi. Festivalde, ’Onur Ödülleri’ usta oyunlar Şener Şen ve Perran Kutman ile ünlü yönetmen Osman Sınav’a verildi. ’Sinema Emek Ödülü’ makyaj sanatçısı Derya Ergün’e, ’Türk Sinemasına Katkı Ödülleri’ ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a takdim edildi. Türk yapımcı, yönetmen, senarist ve reklamcı Osman Sınav’a ödülünü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat verdi. Onur Ödülü alan Osman Sınav yaptığı konuşmada, “Her sete çıktığımda bana bu işi nasip ettiği için Allah’a şükrediyorum. Hala sinema yapıyor olabilmekten mutluyum” ifadelerine yer verdi. Türk tiyatro ve sinema oyuncusu Perran Kutman ise ödülünü usta oyuncu Şerif Sezer’in elinden aldı. Ödül töreninde duygularını paylaşan Perran Kutman, “Çok teşekkür ediyorum, 53 yıldır bu mesleği yüreğimle, sevgimle, saygımla icra ediyorum. Neticesinde de böyle ödüllerle ödüllendiriliyorum. Bundan sonra bütün genç oyuncuların da yürekleri, sevgileri ile var olmalarını ve bu ödüllerle taçlandırılmalarını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

ŞENER ŞEN’E ÖDÜLÜNÜ CEM YILMAZ VERDİ

43 yıllık sinema kariyeri boyunca 35’ten fazla filmde rol alan, tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının en deneyimli oyuncularından Şener Şen’e ödülünü usta komedyen Cem Yılmaz verdi. Büyük usta Şener Şen de, “ Ben de bu ödülü benden sonraki kuşak olan ve en parlak oyunculardan biri olan Cem Yılmaz’ın elinden almaktan onur duyuyorum. Burada rahmetli Kemal Sunal’ı görmek, İlyas Salmanı görmek ve çok güzel işlere imza attığımız bu insanları hatırlamak beni çok mutlu etti. Malatya çok büyük insanlar yetiştiren bir şehir, ben de böyle bir şehirde böyle bir ödül adlığım için çok mutluyum” diye konuştu.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında ulusal yarışmada 13, uluslararası yarışmada 10’u yabancı, 2’si yerli olmak üzere 12 film yarışacak ve ödüller 15 Kasım’da düzenlenecek olan kapanış töreninde takdim edilecek.

Rahime Gül Erbaş

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber