• DOLAR
  7,7993
 • EURO
  9,1482
 • ALTIN
  473,44
 • BIST
  1,1730

8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın Resmi Açılışı Yapıldı

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Kültür A.Ş tarafından düzenlenen 8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın resmi açılışı gerçekleşti. “Cemil Meriç Anısına” temasıyla 27 Nisan – 05 Mayıs tarihleri arasında açık olan fuara 250 yazar ve 375 yayın evi katıldı. Resmi açılış töreninde konuşan Vali Aydın Baruş, “İlim bizi sonsuz mutluluğa götüren bir hazinedir. Hayatın sırrını çözmek bu hazinenin kilidini açmakla mümkündür. Kilidin şifreleri kelimelerdir. Marifet, yani kendimizi ve kâinatı tanımanın yolu kelimelerde gizlidir” dedi

8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın Resmi Açılışı Yapıldı

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Kültür A.Ş tarafından düzenlenen 8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın resmi açılış töreni yapıldı. “Cemil Meriç Anısına” temasıyla 27 Nisan – 05 Mayıs tarihleri arasında açık olan fuara 250 yazar ve 375 yayın evi katıldı. Törene Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, kurum ve kuruluşların temsilcileri, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Vali Baruş törendeki konuşmalarında, “Âlemin yaratılışı sözle; “ol” ilahi nidasıyla” başlar. Yüce Yaradan Bakara Suresi 117. Ayetinde “Gökleri de eşsiz, örneksiz yaratan odur, yeryüzünü de. Bir işin olmasını diledi mi ona ancak ol der, o iş oluverir.” buyurur. Söz rehberdir hayatımıza. Merhum Cemil Meriç’in dediği gibi; “Güneş Ülkeleri aydınlatır, sözler milleti” Sözleri insanlığa kitaplar aktarır. Medeniyetlerin kuruluşu Kitapla başlar. İnsanlık tarihi kitaplarla yazılmıştır. Hazreti Âdem, Hazreti Şit, İdris Aleyhisselam, Hazreti İbrahim İnsanlığa verdikleri ilahi mesajları Yüce Yaradan’dan kendilerine vahyedilen sahifelerle vermişlerdir. Dört büyük din kitaplar üzerine kurulmuştur. Zebur, Tevrat, İnci ve Kuran-ı Azimüşşan. İlahi Kitaplar bize bilmediğimizi öğretti. “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “kan pıhtısı”ndan yarattı.” “O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.” Okumak; hakikati, hikmeti, doğruyu ve güzeli aramak için yapılan, beşikten mezara kadar devam eden bir ilim yolculuğunu ifade eder. İstek, azim, kararlılık ve heyecan isteyen bu sessiz yolculuk, insana birbirinden güzel kapılar açar” ifadesini kullandı.

“İlim bizi sonsuz mutluluğa götüren bir hazinedir. Hayatın sırrını çözmek bu hazinenin kilidini açmakla mümkündür. Kilidin şifreleri kelimelerdir” diyen Baruş şunları dile getirdi, “Marifet, yani kendimizi ve kâinatı tanımanın yolu kelimelerde gizlidir. Cemil Meriç kelimeleri şöyle anlatır: “Kelimeler benim sudaki gölgem, okşayamam onları, öpemem. Bir davet olarak güzel kelime ve muhterem, Gönülden gönüle köprü, asırdan asıra merdiven. Kelime kendimi seyrettiğim dere. Kelime sonsuz, kelime adem.” Kitaplar kelimelerin saklandığı hazine sandıklarıdır. Hazineleri keşfetmek bizim elimizdedir. Kitap okumak okyanuslara açılan bir keşif yolculuğudur. Cemil Meriç’in ifadesiyle “Meçhule açılan bir kapıdır kitap. Meçhule, yani masala, esrara,  sonsuza” Kitap İlimdir, kitap irfandır, kitap medeniyettir. Kitaptan değil, kitapsızlıktan korkmalıyız.”

“Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, fuarlar önemli bir hadise ama kitap fuarı çok daha önemli. Bizim dinimizin ve ilahi kitabımızın ilk emri, ‘Seni yaratan Allah’ın adıyla oku’dur. Allah ilk olarak bize okumayı emrediyor. Peygamberimizi Muhammed (A.S.V) ilim Çin’de de olsa git ara bul öğren emrini bize veriyor. İlmin kapısı Hz. Ali diyor ki, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesin olurum’ diyor. Yunus da diyor ki ‘ilim, ilim bilmektir. İlim kendi bilmektir, sen kendin bilmezsen, bu nice okumaktır’ bizim oğlan elif okur, döner döner yine okur’ diyor. Yani okumak da maksat okuduğunu anlamak, anladığını ifade etmek, ifade ettiğinizi de hayatınıza tatbik etmek temel prensibimiz olması gerekir. Bu gün memleketimizde teknolojinin esiri olan yeni neslimiz, bu anlamda öğretmenlerimize, velilerimize, büyüklerimize büyük görevler düşüyor. Önemli olan okuduğumuzu hayatımıza tatbik edecek davranışları gösterebilme olgusudur. Okuduğumuz doğru anlama gibi bir prensibimiz olması gerekir. Kitap fuarımızın memleketimize, insanlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Kitap fuarımıza 250 yazar davet edildi. 375 yayınevi katıldı” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber