• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

“50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Düzenlendi

Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesinde düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programına katıldı

“50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Düzenlendi

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel çalışmalarının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Değerler Eğitimi, Teknolojik Tasarım, Tarih ve Türkçe alanlarında  düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programına Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı ve TÜBİTAK Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Malatya’da düzenlenen yarışmaya, Elazığ, Bingöl, Adıyaman, Tunceli, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinden katılan okulların stantlarını Rektör Prof. Dr. Kızılay ile birlikte gezen Vali Baruş öğrenci ve öğretmenlerden projeleri hakkında detaylı bilgiler aldı.

Stantları ziyaret sırasında Rektör Prof. Dr. Kızılay, Malatya’dan Fizik alanında 20, Kimya alanında 36, Biyoloji alanında 29, Coğrafya alanında 23, Matematik alanında 26, Psikoloji alanında 20, Sosyoloji alanında 43, Yazılım alanında 12, Değerler Eğitimi alanında 28, Teknolojik Tasarım alanında 29, Tarih alanında 31 ve Türkçe alanında 34 proje olmak üzere 331 başvuru bulunduğu ve diğer iller ile birlikte toplam 1359 projenin başvurusunun farklı üniversitelerden seçilen jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirilmesi sonucu 100 projenin burada bölge sergisine davet edildiğini bunlardan 18 proje Bölge 1.si seçilerek Türkiye finallerinde yarışma hakkı kazanacağını belirtti.

Buradaki yarışma kapsamında yapılacak değerlendirmenin ardından bölge yarışmasında dereceye giren 18 finalistin 08-12 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye finaline katılmaya hak kazanacaklarını söyledi.

Stantları ziyaretinin ardından Vali Aydın Baruş, yarışmacı öğrencilere başarılar dileyerek buradan ayrıldı.

Vali Aydın Baruş, “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” programının ardından incelemelerde bulunmak üzere Battalgazi Engelsiz Yaşam Merkezine geçti.

Burada Vali Aydın Baruş’u Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Kırçuval, İsmet Sarıgül, Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Burak Buğday ve görevli personel karşıladı.

Engelsiz Yaşam Merkezini gezerek yetkililerden bilgi alan Vali Baruş, engelli vatandaşlarımızın rehabilitesi ve sosyal yaşama adaptasyonuna yönelik böyle bir projenin Malatya için önemli bir çalışma olduğunu belirterek Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve emeği geçenlere başarılar diledi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber