• DOLAR
  5,8099
  % 0,01
 • EURO
  6,6224
  % 0,13
 • ALTIN
  267,2517
  % 0,78
 • BIST
  95.225
  % 0,04

50 bin ögretmene atama müjdesi

Milli Egitim Bakanligi (MEB) Insan Kaynaklari Genel Müdürü Hamza Aydogdu, Subat'ta yapilacak olan ve Agustos'ta yapilan ögretmen atamasi sayisi ortalamasinin 50 bin ile 52 bin arasinda oldugunu söyledi

50 bin ögretmene atama müjdesi

MEB Insan Kaynaklari Genel Müdürü Aydogdu, Bakanlik merkez binasinda Sakip Sabanci Basin Merkezi’nde Subat ayindan itibaren atanacak ögretmenlerin oryantasyon (staj) egitimine iliskin basin mensuplarini bilgilendirdi. Yapilan 37 bin atamayla birlikte suanda ögretmen sayisinin yöneticilerle birlikte 894 bin 511 kisi oldugunu belirten Aydogdu, "Milli Egitim Bakanligi’nin ögretmenleri ve yöneticileri 1 milyon kisilik bir sehir. 2014 yilinda insan Kaynaklari Genel Müdürlügü’ne yer degisikligi için müracaat eden ögretmen sayisi 375 bin kisidir. 2015 yilinda müracaat eden ögretmen sayisi da 303 bin kisidir. Biz bunlarin 2014 yilinda 150 bin ögretmenimizin, diger 2015i yilinda da 194 bin ögretmenimizin yerini degistirmisiz. Baktigimiz zaman yilda 2-3 bin kisi yer degistiren bakanliklarin yaninda MEB'in yer degisikliklerine baktigimiz zaman ciddi anlamda fark var" diye konustu.

"HEM SUBAT'TA HEM AGUSTOS'TA YAPTIGIMIZ ÖGRETMEN ATAMASI SAYISI ORTALAMASI 50 BIN ILE 52 BIN ARASINDA"

2016 yilinda Meclis'ten toplam kaç ögretmen talebi olacaginin sorulmasi üzerine Aydogdu, "Ihtiyacimizin hepsi kadar talep ediyoruz. Kural su, her yil bütçeden bütün bakanliklara verilen bir kadro var. Bu verilen kadronun yüzde 50'si MEB'e veriliyor. Yetmedigi için de biz sürekli ek kadro istiyoruz. Ortalama su, bizim hem Subat'ta hem Agustos'ta yaptigimiz ögretmen atamasi sayisi ortalamasi 50 bin ile 52 bin arasinda. Cumhuriyet tarihi boyunca görev yaptigi süre itibariyle en çok atama yapan bakan da Sayin Bakanimiz Nabi Avci. Son üç yilin ortalamasina baktigimiz zaman 50 bin oldugu zaman yillik atama sayisinin 30 bin atanirsa geri kalan ortalama rakami da Agustos'ta atanir diye düsünüyorum. Bu artadabilir, azaladabilir. Ama ilkesel olarak su, biz hem Agustos'ta atama yapiyoruz hem de Subat'ta atama yapiyoruz. Bu artik gelenek haline geldi" açiklamasinda bulundu.

"BIZ ES ATAMALARINDA YÜZDE 100 BÜTÜN ESLERI BIRLESTIRDIK"

Dün sosyal medya hesabi üzerinden Subat ayinda yapilacak 30 bin atamayla ilgili paylasimda bulundugunu hatirlatan Aydogdu, "Bin tane yorum geldi. O yorumlarin hiçbirinde bir olumsuzluk görmedim. Bizim Insan Kaynaklari Genel Müdürlügü’nde çok ciddi ögretmenlerle ilgili iyilestirmeler yapildi. Saglik özürlüleri, es durumu atamasinin disindaki anne, baba, es çocuklarin özürleri yilda 1 kez Agustos ayinda yapiliyordu. Sayin Bakanimizin göreve baslamasiyla birlikte eger yönetmeligimize uygun ise ögretmenimizin esi çocugu annesi hastaysa Agustos ayini beklemeden bugün yarin gelirse bize raporu islemini yapiyoruz. Sayin Bakanimizin dönemiyle birlikte biz es atamalarinda yüzde 100 bütün esleri birlestirdik" ifadelerini kullandi.

Aydogdu, MEB tarihinde ilk kez il içi ve illeri arasi atamalarin Bakan Avci döneminde iki kez yapildigini kaydederek, yönetici atama yönetmeliginin de degistirildigini anlatti. Aydogdu, "Yönetmeligimizde hiyerarsik bir yapi olusturduk. Bu hiyerarsik yapi su; belli bir süre ögretmenlik yapmayan birisi müdür yardimcisi olamayacak. Müdür yardimciligi da tamamen merkezi sinavla olacak. Müdür yardimciligi yapmayan hiçbir kiside okul müdürü olmayacak" dedi.

"SUBAT AYINDA SAYIN BAKANIMIZ VE BASBAKANIMIZ DA AÇIKLADI, 30 BIN ÖGRETMEN ALINACAK"

"Subat ayinda Sayin Bakanimiz ve Basbakanimiz da açikladi, 30 bin ögretmen alinacak" diyen Aydogdu, sunlari kaydetti:

"Bunun üzerine Sayin Bakanimiz, Sayin Müstesarimiza bir talimat verdi. Müstesarimizda Insan Kaynaklari Genel Müdürlügü’nü, Ögretmen Yetistirme Genel Müdürlügü’nü bu konuda talimatlandirdi. Suanda bizim bütün çalismalarimiz dün itibariyle bitti. 30 bin ögretmeni biz usta çirak iliskisiyle tecrübeli, birikimli ögretmenlerin yaninda 4 ay çalistirdigimizda bunun adim adim ne olacagi, bunun güçlü yönleri, zayif yönleri, varsa tehditler, bunlari nasil giderebiliriz ile ilgili bütün yol haritamiz belirlendi. Illere gönderecegimiz yönergemiz belirlendi. Ögretmen atama ve yer degistirme yönetmeliginde bununla ilgili küçük birkaç degisiklik yapmamiz gerekiyor. Nerelerde nasil degisiklik yapacagimiz bu belirlendi. Son olarak Sayin Bakanimiza bunu arz edecegiz. Bunun sonucunda da bence MEB'in en önemli adimidir bu."

"ÖGRETMENLERIMIZ 81 ILDE ISTERLERSE STAJ YAPABILIR"

Ögretmen atamalari yaptiktan sonra gözlemlediklerine iliskin Aydogdu, "Ögretmenler gittikleri yerlerde uyum problemi yasiyorlar. Uyum probleminin sonucunda da hemen o bölgeyi terk etmek istiyor. Meslegine karsi çok ciddi önyargi olusuyor. Bu uygulama egitimi çok önemli. Biz 1898 yilinda ögretmen okullarindan mezun olanlara 6 ay uygulamali egitim yaptiktan sonra siniflara sokmusuz. Ayni uygulamayi 1913 yilinda yapmisiz. Bizim 1913 yilinda yaptigimiz uygulamayi aynen birebir Finlandiya uyguluyor. Egitimin ana unsuru ögretmen ise ögretmenlerin egitimi de bizim için çok önemli. Biz Subat ayinda ögretmenlerimizi atayacagiz. Atarken ögretmenlerimizden iki tercih alacagiz. Bir staji nerede yapmak istiyorsunuz? Söyle bir algi var; sanki bütün ögretmenlerimizi Dogu ve Güneydogu'ya atayacagiz da Dogu, Güneydogu'da olacak. Bu kesinlikle yanlis. Biz ögretmenlerimizi 81 ile atayacagiz. Ögretmenlerimiz de 81 ilde isterlerse staj yapabilir. Usta tecrübeli ögretmenlerle birlikte 4 aylarini geçirebilecekler. Ikinci tercihleri de hangi ilde, hangi okullara gitmek istiyorlar. Kararname birlikte çikacak. Alt kararnamede iki baslik olacak. Staj yapmak istedigi il ve atandigi okul" seklinde konustu.

Ögretmenlerin staj yapmak istedigi il farkli, atandigi il farkli olursa bunun adapte olma sürecini nasil etkileyecegine iliskin soru üzerine Aydogdu, "Bununla ilgili tam bir kanaat daha olusmadi. Biz ögretmenleri 81 ile atadigimiz zaman atandiklari illerde de derse girmeden adaylik alternatifi var. Bu sunum yapildiktan sonra Bakanimizla buna karar verecegiz. Ikincisi yolluklarla ilgili teknik durum var ona da karar verilecek. Bizim ögretmen dagiliminda ilk atamada dengesiz bir dagilim yok. Istanbul'a gidecek ile Van'a gidecek ögretmen arasinda herhangi bir fark yok. Eger Van'a atandiysa Istanbul'da 4 aylik egitimini sürdürmek istiyorsa o gittigi bölgeyi de görüp oradaki kültürel dokuyla ilgili ya da yerel dillerle de ilgili ögretmenlerimize egitim verilecek" ifadelerini kullandi.

"ÖGRETMENLERIMIZ GÖREVE BASLADIGI ANDAN ITIBAREN MAASLARINI ALACAKLAR"

Kararname çiktiktan sonra yönergede ögretmenlere danismanlik yapacak tecrübeli ögretmenlerin niteliklerinin belirlenecegini ifade eden Aydogdu, söyle konustu:

"Ögretmenlerimizle ögretmen adaylarini birbirleriyle eslestirecegiz. 3 gün bu ögretmenlerimiz okulda ögretmenle beraber derse girecekler. Okulu teneffüs edecekler. 4. gün idarecilerle okul müdürü ve yardimcilariyla geçirecekler. 5. gün de il ve ilçe milli egitim müdürleriyle birlikte olacaklar. Ögretmenlerimiz göreve basladigi andan itibaren maaslarini alacaklar. Stajlarinin kalkmasiyla ilgili herhangi bir sikinti olmayacak. Derse girmeden önce 4 aylik tamamlayici süre egitim açisindan ögretmenlerimiz açisindan önem arz etmektedir. Subat'ta baslayanlar Eylül'de, Agustos'ta atananlarsa yariyilda okula baslayacaklar."

"MEB, ÖGRETMENLER, BIZLER BU MILLETIN MAZLUMLARIYIZ"

Egitim hayatini anlatan en güzel filmlerden birisinin Kartal Tibet'in 1989 yilinda çekmis oldugu Sark Bülbülü filmi oldugunu anlatan Aydogdu, "Türkiye'de herhangi bir sikinti oldugunda herkes egitim sistemini suçluyor. MEB, ögretmenler, bizler bu milletin mazlumlariyiz. Gelen bize vuruyor, giden bize vuruyor. Burada söyle bir elestiri oluyor her zaman bize; 2012 yilinda gençler tarafindan tercih edilen 10 meslek 2015 yilinda yok. Degisim kaçinilmaz, biz dünkü gibi degiliz. Ögretmenin, ögrencinin oldugu yerde, dinamizmin oldugu yerde, Facebook' un nüfusunun 640 milyon oldugu bir dünyada yasiyorsak degisim sart. Bu degisimlerle birlikte dönüsüyoruz biz MEB olarak. Onun için sürekli MEB'e getirilen ‘degisim oluyor' cümlesi bence elestiri cümlesi degil, olumlu bir cümle. Ögretmenler açisindan yapilan bu adim çok önemli adimdir. Insallah Subat ayinda alacagimiz 30 bin ögretmeni böyle baslatacagiz" dedi.

Agustos atamasinda ögretmenlerin yüzde 70 oraninda Dogu ve Güneydogu'ya atandigi hatirlatilarak, Subat ayi atamasinda oranin nasil olacaginin sorulmasi üzerine Aydogdu, "Net söyleyemeyecegim. Bu defa dengeler degisir diye düsünüyorum. Çünkü 81 ile de ögretmen atamasi yapacagiz. Agustos'ta 81 ile olmamisti" diye konustu.

"GITMEYEN 40 KISI"

Dogu ve Güneydogu'ya atanan ögretmenlerden 40'inin gitmemesi ile ilgili soru üzerine Aydogdu, "Bütün provokasyonlara, kiskirtmalara ragmen Dogu ve Güneydogu'ya giden ögretmenlerimizden gitmeyen 40 kisi. Bu çok büyük basari. Bu terörün olmadigi dönemlerde milli egitim müdürlerimiz, ilçe milli egitim müdürlerimiz, yörenin halklari böyle bir karsilama olmuyordu. Bu defa hepsi seferber oldu, ögretmenlerimizi kucakladilar. Bunun çok ciddi anlamda islenmesi gerekiyor. Eger biz cehaletle mücadele edersek bence Türkiye'deki problemlerin çogu çözülür. Bunun yolu da egitimden geçiyor. Ögretmenden geçiyor" yanitini verdi.

"TÜRKIYE GENELINDE ÖGRETMENLIK HAKKI KAYBOLAN 50 KISI VAR"

Atama yapildiktan sonra bir süre oldugunu ve o sürede ögretmen raporluysa onu gittigi okula, askerdeyse askerlik belgesini vermesi gerektigini söyleyen Aydogdu, "Suana kadar gitmeyip bu 40 kisinin disinda atamasi çikip da Türkiye genelinde ögretmenlik hakki kaybolan 50 kisi var. Bu rakam 90 ile 100 arasinda degisiyor. 37 bin atamamizin yaklasik yüzde 99'u göreve baslamis oluyor" diye konustu.

"95 BIN 624, 37 BIN ATAMADAN SONRA BIZIM IHTIYACIMIZ VAR"

MEB'in toplam kaç ögretmen ihtiyacinin oldugu ve kaç ögretmenin atama bekledigi sorusu üzerine Aydogdu, konusmasini söyle sürdürdü:

"95 bin 624, 37 bin atamadan sonra bizim ihtiyacimiz var. 2015 KPSS'ye giren potansiyel ögretmen aday 417 bin kisi. Egitim Fakültesi mezunu olmayanlari çikardigimiz zaman Egitim Fakültesi olup da bekleyen aday sayisi 274 bin. Digerleri pedagojik formasyon alan arkadaslarimiz. Yeni istihdam kapisi özel okullar. Suanda egitim fakültesi mezunu olup disaridan gelen bekleyen 37 bini çiktigimiz zaman 370 bin civarinda bir potansiyel adayimiz var. Ölçme ve degerlendirme yapilacak ögretmenler de bu kadrolarin içinde olacak. Bütün ögretmenler ve atamayi bekleyen ögretmenler MEB'i neden sürekli elestiriyor? Çok hizli ve çok çabuk ulastiklari için."

Aydogdu, Subat ayi atamalarinda branslar için rakamin netlesmedigini bildirdi. Türkiye'de ögretmenlerin dagilimiyla ilgili genel bir problem oldugunu ifade eden Aydogdu, "30 büyüksehirin ana merkezlerinde yigilma var. Ankara'da Çankaya'da bazi branslarda doluluk orani yüzde 150. Toplam ögretmen sayimizda herhangi bir problem yok ama dagilimda çok ciddi anlamda problem var. Türkiye'de ögretmen alanlarinda 37 bin atamayla birlikte 7 bölgedeki doluluk orani yüzde 80'nin üzerine çikti" açiklamasinda bulundu.

"EGITIM FAKÜLTELERININ ÖNÜNE GELEN HERKESE PEDAGOJIK FORMASYON VERMEMESI GEREKIYOR"

Insan Kaynaklari Genel Müdürlügü’nün bazen atesten bir gömlek oldugunu söyleyen Aydogdu, sunlari kaydetti:

"MEB hem YÖK'e hem egitim fakültelerine sürekli bizim en fazla ihtiyacimiz olan alanlar ve en az ihtiyacimiz olan alanlari yaziyor. Bu sadece MEB'in çözecegi bir problem degil. Bir egitim fakültesi dekani, ‘bekleyen bütün ögretmenlerimiz atanana kadar mücadelemiz devam edecek' diyor. Sayin Bakanimiz bize talimat vermistir. Realite neyse onu söylememiz gerekiyor. Özel okullarin tesvik edilmesi gerekiyor. Egitim fakültelerinin önüne gelen herkese pedagojik formasyon vermemesi gerekiyor. Bu gibi tedbirler alindiktan sonra problem zamanla çözülecek diye düsünüyorum."

Subat ayi atamasina iliskin öngörülen tarihin sorulmasi üzerine Aydogdu, "Ikinci dönem baslamadan atamalari yapmis oluruz" karsiligini verdi.

Basbakan Ahmet Davutoglu'nun açikladigi ‘Ögretmen Akademisi' ile ilgili çalismalarin sorulmasi üzerine Aydogdu, Bakan Avci'nin talimat verdigini ve Ögretmen Yetistirme Genel Müdürlügü, Insan Kaynaklari Genel Müdürlügü, Tali Terbiye Kurulu Baskanligi ve egitim dairelerinin birlikte çalisacaklarini ifade etti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber