• DOLAR
  6,7687
  %0,95
 • EURO
  7,5779
  %1,02
 • ALTIN
  371,04
  %-0,37
 • BIST
  8,5134
  %1,15

5. Öğrenme Şenlikleri Başladı

Malatya Valiliği Koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘5. Öğrenme Şenlikleri’nin düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi. Malatya Park Avm önündeki alanda düzenlenen Öğrenme Şenlikleri 17-18-19 Ekim tarihleri arasında açık kalacak

5. Öğrenme Şenlikleri Başladı

Malatya Valiliği Koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘5. Öğrenme Şenlikleri’nin düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi. Malatya Park Avm önündeki alanda düzenlenen Öğrenme Şenlikleri 17-18-19 Ekim tarihleri arasında açık kalacak

İstiklal marşının okunmasının ardından, Fetih süresi okunarak, öğrenciler tarafından tasavvuf musikisi icra edildi. Okunan İlahilerin ardından hareket esnasında şehit olanlar için dua okundu.  Daha sonra yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı bir konuşma yaptı. Tatlı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Sadece okullarda başlayan, formal okul düzeniyle, formal okul yıllarıyla sınırlı kalan bir faaliyet değildir. Bizim medeniyetimizin köklerinde öğrenme beşikten mezara kadardır. Amacımız farklı bilgi kümelerini ve öğrenme etkinliklerini yaşadığımız hayatta daha fazla görünür kılmak ve etkinleştirmek, tüm Malatyalıların hayat boyu öğrenme faaliyetlerine aktif olarak katılmalarını sağlamaktır. Halk Eğitimi Merkezlerimizde A’dan Z’ye vatandaşlarımıza ücretsiz kurslar açıyoruz. İl genelinde 2018-2019 döneminde toplam 3385 kurs açılmış ve bu kurslardan 64 bin 588 kursiyer faydalanmıştır.”

Düzenlen açılış töreninde konuşan Vali Aydın Baruş ise konuşmasının başında Suriye sınırında sürdürülen Barış Pınarı Harekâtı’nda şehit olanlara rahmet dilekleriyle harekâtın başarılı olması yönünde dualarını paylaştıklarını söyledi. Vali Baruş konuşmasının devamında ise; “İnsan hayatını idame ettirmek için bilgiye muhtaç. Bilmeden olmaz. Bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmadan amel edilmez. Onun için dinimiz ilme verdiği önemi hem kutsal kitabında hem de Sevgili Peygamberimizin hadislerinde çok defalar ifadesini bulduran bir dindir. Milletimiz sadece bilgi sahibi olmakla da yetinmeyen bir millettir. Çünkü bilginin anlamlı olması için de hikmete dönüşmesi gerekir. Hikmet hakikatin kendisidir. Çünkü doğruyu, hakkı yanlıştan ayırt etmek için hikmetin bilgisine ihtiyacımız var. Bu hikmetin bilgisini biz veren de kutsal kitabımız Kura’n-ı Kerim’dir ve dinimizi bize öğütlediği öğütleridir. Çağlar boyunca hak ve hakikatin peşinde koşan atalarımızın bizlere olan nasihatleridir. İlimi hikmet haline getirdikten sonra onu amele dönüştürmek gerekir. Bunun ismi de kısaca irfandır. Çünkü sahip olduğunuz ilimi, hakikate dönüştürmezseniz, hakikatin bilgisine sahip olup bu hakikati, hakikat bilgisiyle amel etmezseniz bunun da bir anlamı yoktur. İşte Türk Milleti çağlar boyunca dünyada hakikatin uygulayıcısı olan arif bir millettir. biz de onların bugünkü temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapmalı, ilme gereken değeri vermeli, hakikatin peşinden koşmalı ve ilmimizle amel etmeliyiz.

Bu anlamda bugünkü öğrenme şenliği de bu hakikati arama çabalarına bir destek mahiyetindedir. İlimizde 5’incisini düzenlediğimiz öğrenme şenliğinde amaç eğitimin, öğrenmenin hayat boyu bir çaba olduğunu ve hayat boyunca devam etmesi gerektiğini tüm vatandaşlarımıza haykırmak isteyen bir çabadır. Sadece okul sıralarında eğitim değil, hayatın her safhasında yetişkinlerin, yaşlıların, dezavantajlı kesimlerimizin eğitimi bu sürece dahil edilmesi gereken süreçlerdir. Bunun için bizler hayatımızın her alanında bu eğitim çabalarına, bizlere verilen eğitim katkılarına destek vermemiz ve çocuklarımızı, aile fertlerimizi buna özendirmemiz gerekir. Çünkü eğitimi herhangi bir safhada bıraktığınız zaman dünyayı takip edemezsiniz, diğer insanlarla ilişkilerinizi doğru bir şekilde idare edemezsiniz. Bu yüzden gerek aile ortamlarımızdan gerekse hayatın diğer sosyal ortamlarında bu eğitim sürecini devam ettirmemiz lazım, bu eğitim sürecinin üzerinde ne kadar durursak, ne kadar önem verirsek milletimiz ve toplumumuz da o kadar ileriye gidecektir, o kadar dünya milletleri arasındaki uygarlık yarışında öne çıkacaktır” şeklinde konuştu.

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber