• DOLAR
  5,8073
  %-0,02
 • EURO
  6,4638
  %0,00
 • ALTIN
  278,00
  %0,06
 • BIST
  97.886
  %0,58

5. Niyazi Misri el- Malati Sempozyumu Başladı

Doğumunun 400’uncü yılında 5. Niyâzî-i Mısrî el-Malatî Sempozyumu dün başladı. Bu yılki teması “Uluslararası Birlik Çağrısı” olan sempozyum bugün sona edecek. Sempozyum boyunca Niyazi Misri’nin düşünceleri, eserleri, ilim dünyasına katkıları tartışılarak dile getirilecek

5. Niyazi Misri el- Malati Sempozyumu Başladı

Malatya’nın yetiştirmiş olduğu önemli ilim insanlarından Niyaz-i Misrî el- Malatî doğumunun 400’üncü yıl dönümünde Ramada otelde 5. Niyâzî-i Mısrî el-Malatî Sempozyumu yapılıyor. “Uluslararası Birlik Çağrısı” olarak belirlenen sempozyuma Türkiye’nin dört yanından insanlar katıldı. Sempozyumun açılışına Vali yardımcısı Mustafa Şahin, İnönü Üniversitesi Niyaz-i Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Altunkaya, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay katılırken konuşmacı olarak ise Cemal Nur Sargut, Müfid Yüksel, Dr. Can Ulusoy ve Türkiye’nin dört bir tarafından araştırma görevlileri ve akademisyenler katıldı. Açılış töreninde konuşan İnönü Üniversitesi Niyaz-i Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Altunkaya şunları dile getirdi: “Sempozyumun bu yılki teması ‘Uluslararası Birlik Çağrısı.’ Dünyamızın yine bir kritik eşikten geçtiği şu dönemde varlık evreninin tevhide dayalı özünü vurgulamak büyük önem arz ediyor. Bir birlik felsefecisi olan El Malati’yiyi dünya çapında bir isim haline getiren şey kuşkusuz onun ilmi derinliğiydi. Niyaz-i Mısri’nin Malatya’da başlayan ilim iştiyakı Harput üzerinden Şam’a İskenderiye, İstanbul, Bursa ve Uşak’a uzanmış burada zirve yapmıştır. Gerçek anlamda selefi geleneğine bağlı sufi bir âlimden bilge bir söz ustasından Niyaz-i Mısri El Malati’den bahsediyoruz. Malatya’nın Mevlana’sı Mısri El Malati. Bugün daha ziyade şair kimliğiyle tanınıyor. Ancak o bu kalıba sığmayacak kadar dolu bir insan. O aynı zamanda bir fakih, bir müfessir, toplumu ve siyaseti dönüştürmeye yeminli bir düşünce ve eylem insanıdır.”

“BURASI MEDENİYETLERİN BAŞLADIĞI YERDİR”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “ Niyaz-i Mısri önemli bir şahsiyettir. Malatya daima önemli şahsiyetleri yetiştirmiştir. Biz Malatya’yı tarif ederken buraya yurt dışından gelen akademisyen, öğretim üyesi kardeşlerimiz de var, ‘Anadolu’yu anayurt yapan medeniyetler merkezi ve destan şehri’ diye tarif ediyoruz. Bu tarifin içerisinde Malatya’nın ne kadar engin bir kültürü olduğunu en temel göstergesidir. ‘Medeniyetler merkezi’ ve ‘medeniyetlerin başladığı yerdir’ diyoruz. Urfa’ya girişte derler ki, ‘tarihin sıfır noktasına hoş geldiniz.’ Malatya’nın girişine de bundan sonra ‘Medeniyetin başladığı yere hoş geldiniz.’ Diye yazacağız. Burası medeniyetin başladığı yerdir. Burası önemli bir merkezdir. Onun için Malatya’yı çok önemsiyoruz.”

İLİMİZDE TANINAN BİLİNEN ŞEHRİMİZİN ÖNEMLİ BİR İSMİ

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise : “ Malatya’da birçok yere, okula, caddeye, mahalleye, işletmeye Niyaz-i Mısri adı verildiği için artık Niyaz-i Mısri şehrimizde tanınan, bilinen şehrimizin önemli bir bilim insanı, şahsiyetidir. Niyaz-i Mısri El Malati bundan 400 yıl önce 1618’de Malatya’da doğdu. Harput, Diyarbakır, Mardin, Şam, Kudüs, Mısır, İstanbul, Bursa ve Uşak’ta yaklaşık 20 yıllık eğitim hayatından sonra Bursa’da kurduğu müessesede binlerce öğrenci yetiştirdi. İkna kabiliyet, son derece yüksek, duru ve düzgün bir güzel Türkçe’ye sahip, 4 yabancı dile hâkim, sosyal yönden çok güçlü bir iletişim sahibi, güçlü edebiyata sahip, hitabeti muhkem, duygulu, bireysel yaşantısında ise oldukça zahid bir şahsiyetin anısını bugün tekrar şehrimizde uluslararası bir sempozyumda tartışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber