• DOLAR
  5,7817
  % -0,08
 • EURO
  6,5410
  % 0,56
 • ALTIN
  258,3145
  % 2,07
 • BIST
  94.158
  % -0,09

43. Turizm Haftası Etkinleri Kervansaray’da Başladı

43. Turizm haftası dolayısıyla Malatya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında etkinlik düzenlendi. Malatya’nın Turizm açısından 9 bin yıllık tarihi ve tarihi mekanları ile yeterli düzeyde olmadığını dile getiren Vali Baruş, “Malatya’nın tarih kültür doğa ve diğer alanlarda büyük zenginliklere sahip olduğunu düşünürsek, hak ettiği yere geldiğini düşünmüyoruz. ” dedi

43. Turizm Haftası Etkinleri Kervansaray’da Başladı

43.Turizm haftası dolayısıyla Malatya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında etkinlik düzenlendi. Programa Vali Aydın Baruş’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, vali yardımcıları, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen etkinlikte konuşmada bulunan Vali Aydın Baruş, “Türkiye’de turizm sektöründe ülkemizde yoğun bir şekilde son yıllarda önemli tesislerin inşa edildiğini görüyoruz. şu anda ülkemizde yaklaşık 11 bin 600 civarında turizm tesisi var ve ülkemizin yatak kapasitesi 1 milyon 500 bin civarında. 2018 yılında Türkiye 39 milyon 500 bin turist çekmiş ve bu biraz önce belirttiğim tesislerdeki konaklama sayısı yaklaşık 72 milyon. Bu tesislerde konaklayan insanlara baktığımızda bunun 31 milyon civarında olan yabancı 40 milyon 820 bin civarında yerli. Türkiye 2018 yılında yaklaşık 30 milyar dolarla dışardan gelen insanlardan sağlanan turizm geliri elde etmiş. Bir de Malatya baktığımızda maalesef Malatya’nın turizm sektöründe hak ettiği yeri bugüne kadar bulamamış olduğuna şahit oluyoruz. Bunlar tabi çok değişik faktörler rol oynamıştır mutlaka. 2018 rakamları Türkiye açısından baktığımız zaman Türkiye ile karşılaştırma açısından baktığımız zaman Kültür Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre 33 konaklama tesisimiz var 3 bin 453 yatak kapasitemiz var. 2018 yılında ilimizde gelip konaklayan yabancı turist sayısı 8 bin 906. bunu Türkiye geneline oranladığımız zaman gerçekten çok küçük bir rakamla karşı karşıyayız. Bu yaklaşık 10 bin de 4 demek. 2018 yılında ilimizde konak ben yerli turist sayısına baktığımızda 285 bin 845 bu da binde 7’lik bir rakama tekabül ediyor” ifadesini kullandı.

Malatya’nın turistik alanları ile ilgili konuşan Vali Baruş şunları dile getirdi, “Malatya olarak sahip olduğumuz değerlerin farkında olmamız lazım ve bunların envanteri elimizde olması lazım. Malatya gerçekten yaklaşık 9 bin yıllık tarihi ile hem medeniyetlerin buluşma noktası diye nitelediğimiz bir kavşak şehri, hem de sahip olduğu Türklerin Anadolu’ya gelişinden önce medeniyetlerin yaşadığı bir mekân olması, gerekse Türklerin Anadolu’ya geldikten sonra buraya anayurt yaptıktan sonra da burada ilimizde inşaat ettikleri sayısız eserlere sahip olması münasebetiyle çok zengin bir kültürel ve tarihi değerlere sahibiz. Bunların başında tabii ki Aslantepe geliyor. Şu anda Aslantepe’de ziyaretçi kabul merkez ve çevre düzenlemesi ile ilgili hazırlamış olduğumuz projemiz hayata geçirilmek üzere inşallah yakın zamanda ihalesini yapıp uyum çalışmaları başlayacağız. Diğer taraftan medeniyetimizin simgelerinden biri olan Ulucami, Hekimhan ilçemizdeki medeniyetlerin birlikte yaşama iradesini ortaya koyduğu 1218 yılında üç dilde yazılan kitabesi bulunan Kaşan, diğer taraftan hakikaten insanımızın manevi terbiye hoca olarak gördüğü ve her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Somuncu Baba Darende de. Malatya gastronomisinin ilimizi ziyaret eden gerek yerli gerekse yabancı turistlere daha nezih ortamlarda sunulması için çalışmalar yapmamız lazım bununda bilincindeyiz. Bunu da sivil toplum örgütlerimizle birlikte görüşmeyi düşünüyoruz. Malatya eşsiz doğal güzelliklere sahip Levent Vadisi, Tohma Kanyonu ve Barajı.”

“DİĞER İLLERE GÖRE GERİDEYİZ”

Malatya’nın turizm açısından diğer illere göre daha aşağılarda olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Turizm haftasında Malatya’ya baktığımızda Malatya’nın turizm yönünden çok gerilerde olduğunu gördüm, tabi bu konuda kendimizi sorgulamamız gerekir. Çünkü Adıyaman’a giden turist sayısı fazla, Göbeklitepe’ye 1 milyondan fazla kişi gitmiş. Elazığ’da bile turist sayısının fazla olduğunu görüyor. Burada turizm faaliyetleri açısından, gerek kamu gerek yerel yönetimler, STK’larla birlikte bir paydaş üzerinde yürütmemiz gerektiğine inanıyorum. Bizler Malatya’da turizmin hak ettiği yeri ve katma değeri konusunda Malatya’nın bir turizm rotasının oluşturulması lazım. Büyükşehir olarak bizler de Malatya’nın rotasını belirlememiz lazım. Bizler bundan sonraki süreçte turizm faaliyetlerine, turizm haftaları içerisinde turizm ile ilgili alt yapıyı oluşturmamız lazım. biz Malatya’yı insanlık tarihinin başladığı yer olarak tarif ederken, bu destan şehrinde, destan şehrine yakışmayan bir turizm faaliyetlerinin az olması bizi üzmektedir” şeklinde konuştu.

İl Kültür Turizm Müdürü Çetin Şişman ise yaptığı açıklamada, “Şehrimizi turizmde hak ettiği yere ulaştırmak için elimizden gelen çabayı, tüm paydaşlarımızın desteği ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu bölgede başta Aslantepe, Kervansaray ve Ulu Cami olmak üzere büyük eserlerimiz ilgi görüyor. Son yıllarda Aslantepe’nin Malatya için yükselen bir değer olması UNESCO kapsamına girmesi için yapılan çalışmalar Malatya’mızı cazibe merkezi haline getirmektedir. Üniversitemiz ile bu konularda önemli projeler yürütmekteyiz” dedi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber