• DOLAR
  5,9198
  %-0,02
 • EURO
  6,5675
  %-0,01
 • ALTIN
  296,22
  %-0,18
 • BIST
  7,7774
  %-0,01

402 İlacın ithalatına İzin Çıktı Ama…

Sağlık Bakanlığı’nın 402 kalem ilacın ithalatına izin vermesini değerlendiren Malatya Eczacılar Odası Başkanı Özelçi, “İthal izni verildi fakat ithal izni almış olması bu ilaçların eczanelerde serbest bir şekilde hastalar tarafından ulaşılmasının önünü açmadı.  Geri ödeme sistemini alabilmek için bir komisyon topluyor ve bu komisyonda geri ödeme sistemine dahil olabilmesi ile ilgili bir karar alındıktan sonra geri ödeme sistemine alınıyor. Hastalar reçete karşılığı eczanelerden bunu temin edebiliyorlar. Sosyal güvenlik kurumunun geri ödeme Komisyonu yaklaşık bir aydır toplantı yapmadığından dolayı bu tür hastalar hala Bu 402 kalem ilacı ulaşamıyorlar sıkıntı devam ediyor.” dedi

402 İlacın ithalatına İzin Çıktı Ama…

Sağlık Bakanlığı tarafından ithalatına izin verilen 402 ilaç ile ilgili Malatya Eczacılara Odası Başkanı Tahir Özelçi ile konuştuk. İthalatına izin çıktığı halde ilaca ulaşımda sıkıntıların devam ettiğini vurgulayan Özelçi sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Özel hasta sağlığında kullanılan özel bir takım spesifik ilaçların Türkiye’ye ithal ile ilgili sıkıntılar yaşanıyordu.  Bunlar da hastaların mağduriyetine yol açıyordu. Sağlık Bakanlığı son yaptığı girişimlerle 402 kalem ilacın Türkiye’ye ithalatına,  ülkeye sokulmasına ve Türkiye’de ruhsatlandırılmasına izin verdi.  İthal izni verdi fakat veya ithal izni almış olması bu ilaçların eczanelerde serbest bir şekilde hastalar tarafından ulaşılmasının önünü açmadı.  Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme sistemini alabilmek için bir komisyon topluyor ve bu komisyonda geri ödeme sistemine dahil olabilmesi ile ilgili bir karar alındıktan sonra geri ödeme sistemine alınıyor. Hastalar reçete karşılığı eczanelerden bunu temin edebiliyorlar. Sosyal güvenlik kurumunun geri ödeme Komisyonu yaklaşık bir aydır toplantı yapmadığından dolayı bu tür hastalar hala Bu 402 kalem ilacı ulaşamıyorlar sıkıntı devam ediyor. Bu hastalıklar genelde spesifik ender rastlanan hastalıklar. Dolayısıyla da bunların teknolojileri bunların üretim koşulları özellik isteyen yeni moleküllerden oluşuyor.  Ulusal TV’lerde de görüyoruz mesela milyonda 1 veya 10000 de 100000 de görülen Bu hastalıkların ilaçlarının ülkemize sokulması ve eczanelerde satılması için mutlaka sosyal güvenlik kurumunun geri ödeme Komisyonu bunların geri ödeme kapsamına alınması için acilen toplanması ve geri ödeme kapsamına alınması gerekiyor.”

SERBEST ECZANELERDE SATILMASININ ÖNÜ AÇILMALI

Özelçi: “Mesela örneğin Tip 2 diyabet Tip 1 diyabet ilaçları son gelişmelerle Tip 2, tip 1 diyabet ilaçları olabilir. Kanser tedavisinde son aşamaya gelmiş son aşamada kullanılan Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlamış ilaçlar ve benzeri ilaçlar olabilir. Bunları zaten daha önce de ülkemize ithalatında sorun vardı. İthal edilen ilaçlar Türk Eczacılar Birliği tarafından gerçekleştiriliyor, ama bu bir süre alıyor. Sonuçta hastaya ulaştırılması da bir süre alıyor. Dolayısıyla serbest eczanelerde hastanın rahatça ulaşabilmesinin önünün açılması gerekiyor. Bunun da tek şeyi sosyal güvenlik kurumunun bu ilaçları geri ödeme kapsamına almasıdır. Bu ilaçlar en pahalı ilaçlar. Vatandaşın parasıyla alabileceği ilaçlar değil. Hem de para ile de olsa aynı aşamalarda aynı güçlükler de yurtdışına temininde yaşanan güçlüklerle gelecek olan ilaçlar. Dolayısıyla parayla almak da bir çözüm değil. İlacın ulaşımı önemli. Devletin bu konuda ilacı ulaşımın hızlı ve güvenilir olması için olması için Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu izne de binaen geri ödeme kapsamına alıp bir an önce bu ilaçları hastalara eczanelerden ulaşılmasının önü açılmalı.” şeklinde konuştu.

 

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber