• DOLAR
  5,8073
  %-0,02
 • EURO
  6,4638
  %0,00
 • ALTIN
  278,00
  %0,06
 • BIST
  97.886
  %0,58

40 Milyon Lira Elde Edilen Pancar’dan Sonra Yonca Tohumu

Türkiye’nin bu yıl 22 milyon ton buğday ürettiğini, sadece 3 milyon ton buğdayın ithal edildiğini dile getiren Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, ekonomik savaşa rağmen üretim yapan çiftçilerin birer kahraman olduklarını ifade etti. Yazıhan ilçesinde 17 bin dekar alanda ekilen pancardan 160 bin ton pancar elde edildiğini, bununla ekonomiye 40 milyon lira katkı sağlandığını ifade eden Kılınç, Yüzde 50 hibeli 17 ton Yonca tohumunun Malatya’da dağıtımın gerçekleştiğini belirterek, Devletin böyle doğru teşviklerle üretimi arttırması gerektiğini vurguladı

40 Milyon Lira Elde Edilen Pancar’dan Sonra Yonca Tohumu

Tarım İl Müdürlüğüne bağlı Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantı salonunda İlçe Ziraat Odası Başkanları basın açıklamasında bulundu. Türkiye bu yıl 22 milyon ton buğday ürettiğini, sadece 3 milyon ton buğdayın ithal edildiğini dile getiren Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, ekonomik savaşa rağmen üretim yapan çiftçilerin birer kahraman olduklarını ifade etti.

“EKONOMİK SAVAŞIN KAHRAMANI ÇİFTÇİLER…”

Ekonomik savaşa rağmen üretim yapan çiftçinin kahraman olduğunu belirten Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, “ülkemiz ekonomi konusunda son bir yıldır sıkıntılar yaşamakta. Ama bu sıkıntının kahramanları en çok çiftçilerimiz olmuştur. Ekonomik savaşı çiftçiler veriyor. Buna rağmen gübre fiyatları 3 liraya Doların dalgalanmasıyla ne kadar yükselmiş olsa da, biz üreticimize tüm Türkiye kamuoyu olarak müteşekkiriz, çünkü tarlalarını boş bırakmadılar. Yine üreticimiz her şeye rağmen üreteceğiz sloganıyla yola çıktı ve üretmeye devam ediyor. Bu konuda üreticimizin yapmış olduğu mücadeleyi biz bir kahramanlık olarak görüyoruz. Değerli genel başkanımız Şemsi Bayraktar’ın ifade etmiş olduğu gibi biz üretmezsek bu ülke aç kalır. Biz çevre komşu devletlerden gelen mülteci, turistlerimizi, herkesi doyuruyorsak, bu üreticinin el emeğiyle olduğu içindir. Ülkemizde 22 milyon ton buğday üretilirken, bu yıl Rusya’dan 3 milyon ton buğday ithal ettik, bize maliyeti kilogram başına 2 liraya mal oldu. Demek ki eğer üreticimiz üretmezse bunu dışardan temin ile ithal etmek suretiyle ülke nüfusu, mülteciler ve turistlerle beraber yaklaşık 100 milyona yakın bir nüfusu doyurmamız mümkün değil. Bu konuda vazife üreticiler düşüyor. Üreticiler de elinden geleni yapıyor” ifadesini kullandı.

“17 BİN DEKARDAN 40 MİLYON LİRA GELİR”

Yazıhan’da edilen pancarla ekonomiye 40 milyon lira katkı sağlandığı belirten Kılınç şunları dile getirdi, “Eğer devlet tarafından üretici adına yatırım yapılırsa bu meyvesini çok çabuk veriyor. Malatya’mızda Recai Kutan Boztepe Barajı’nın sulama açılmasıyla bu yıl Yazıhan ilçesinde 17 bin dekar alanda pancar üretimi yapıldı. Ve şuan şeker fabrikasına teslim edilen pancar, 160 bin ton. Bu yıl şeker fabrikasının almış olduğu fiyatlarla 40 milyon lira bir gelir elde edildi ve sadece 17 bin dekarda. 120 bin dekarlık bir ovada sulanan bir alandan böyle bir üretim yapılıyorsa devletin, devlet su işlerinin bir an önce Yoncalı Barajını da devreye sokması lazım. Ve diğer Medik barajı sularının Battalgazi, Yazıhan ilçeleri ve sulanan tüm bölgeler için mutlaka kapalı sistem uygulanması lazım. Eğer kapalı sisteme geçmezsek, biz Yazıhan’da su zengini iken, Malatya’da su fakiri haline gelmişsek demek ki burada bir soru işareti var. Malatya’nın dört bir yanının sulanması gerekir. Bu projeler devlet desteği ile yapılırsa üreticimiz elbette ki üretecek ve en sıkıntılı günlerde dahi devletinin yanında, milletinin yanında bir kahraman gibi üretimine devam edecek.”  Malatya geneline 17 ton Yonca tohumunun dağıtımın yapıldığını vurgulayan Kılınç, devletin doğru teşviklerle üretimi arttırması gerektiğinin altını çizerek, “Tarım İl Müdürlüğümüz geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanımızın da ziyaretleri ile 200 bin liralık bir Yonca tohumunun alımının gerçekleşeceğini söylemişlerdi. Yüzde 50 hibeli Yonca tohumu dağıtıldı. Yaklaşık 17 ton Yonca tohumu ilimizde dağıtıldı. Bunun 6,5 tonu yine Yazıhan ilçemizin Recai Kutan Barajının sulayacağı alan için üreticilerimize teslim edildi. İşte böyle güzel projeler yapılırsa gelecek yıl 2019 sezonunda sırf Yazıhan ilçemizdeki ekilecek alan için 14 bin ton Yonca ilimizdeki hayvancıların kullanımına sunulacaktır. Halen bugün Konya’dan ve çevre illerden ilimize Yonca yem bitkileri satın alınıyor. İşte biz bunu kendimiz üretirsek, bunu maliyetini düşürürsek, hayvancılıkta da büyük başarı elde edeceğiz. 160 bin ton pancarın Yazıhan ovasında yetişmesi buradaki tüm besicilik ve hayvancılık yapan insanlara yem olarak da katkı saplayacaktır. Bizler üretim noktasında devletimizin verdiği doğru teşviklerle, doğru desteklerle yaklaşımını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber