• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) ile Arapgir Belediyesinin iş birliği tarafından organize edilen, birçok kurum ve STK tarafından desteklenen ve Arapgir Kayaarası Kanyonu’ nda yapılması planlanan 4. Uluslararası Malatya Fotokampın basın toplantısı yapıldı. Toplantıya Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu,  Vali Yardımcısı Regaip Ahmet Özyiğit, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Fotokamp Genel Koordinatörü ve Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Ertekin Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) Başkanı İnan Orhan ve üyeleri katılım gösterdi. Öncelikle  kamp hakkında tanıtıcı bilgilerin verildiği toplantıda  ayrıca Arapgir ilçesinde fotokamp çerçevesinde çekilen fotoğrafların yer aldığı sinevizyon izletildi.

“YÖRE İNSANINA KENDİ DEĞERLERİNİ HATIRLATMIŞ OLUYORUZ”

Sinevizyon gösterimi sonrasında Fotokamp Genel Koordinatörü ve Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Ertekin: “Fotokampla gidilen yerin kültürünün emeğin farkında oluyorsunuz. Arapgir’de kendi ürünlerine kendi kültürüne bu kadar sahip çıkan başka bir yer görmedim.  Bu kampı niye yapıyoruz? Kampı aslında bölgenin dışında gelen insanların bu bölgedeki kültürün farkında olması için yapıyoruz. Aslında bunun başka bir nedeni daha var yöreler kendi değerlerinin farkında değiller bu yaptığımız etkinliklerle yöre insanına kendi değerlerini hatırlatmış oluyoruz. Bunun yanında diğer fotoğraf etkinliklerinden Uluslararası Malatya Fotokampın en büyük farkı üretim ve paylaşımıdır. Birçok etkinlik fotoğrafla ilgili duymuşsunuzdur, yarışmalar yapılır, yarışa gelenler diğer gelenden daha iyi fotoğraf elde edip en büyük parayı kapmak için uğraşır. Malatya Uluslararası Fotokmaplarda  böyle bir şey yok  birlikte üretim ve paylaşım vardır.  Birçok yerde bu tür etkinlikleri sorumluluk sahipleri bir bedel karşılığında yaparlar. Ancak Malatya Uluslararası Fotokmaplarda  bu yok hatta buraya davet edilen hocalar üstüne para vermeye bile razı çünkü burada kendilerini buluyorlar. Bu da bunun bilincinde olan bir sivil toplum örgütü sayesinde ve onu anlayan kamu, kurum ve kuruluşları sayesinde. İşi bilen kamu görevlileri ile işi bilen STK’ları işbirliği bu ülkeyi kat be kat daha yukarıya taşıyacağına inanıyorum.  Bu etkinliğin en önemli özelliği de şu; deneyimli, orta düzeyde deneyimli olan kişiler ve bu işe yeni başlayan herkes bu kampta yer alıyor. Bu güzel değerleri bir araya getiren kapta buluşmak dileğiyle diyorum” ifadelerine yer verdi.

“BİR OLALIM, ÜRETELİM VE ÜRETELİM”

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ise: “4.’ sünü düzenleyeceğimiz bu kamp için birlikte olmaktan keyif aldığımız ve iyi ki varız diyebileceğimiz bir kültürel oluşum ve ortaya çıkan sonuçtan da övünç kaynağı olarak bahsediyoruz.  MAFSAD ekibinin özverili çalışmalarıyla Mustafa Ertekin hocamın ve katkısı olan ve bu işe gönül vermiş gönüllülerimizin bu özverili çalışmalarının sadece Malatya’mız için değil sanat arayışında olan doğal bir anlayışı arayan herkes için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz sonuçta bir kültürün yaşanmasıyla ilgili bir şeyi karelerimize alıyoruz. Bir bütün olarak yaşantımızın ve oluşturduğumuz ne kadar varlığımız varsa bunların açığa çıkmasıyla alakalı oynuyoruz. Yenilerinin de oluşması için zemin hazırlıyoruz.  Arapgir bahçesinin bahçıvanıyız biz, Arapgirin sözcüsüyüz, gerektiğinde savcısıyız, mezar kazanıyız, hasta taşıyanıyız, öğretmeniyiz, okul hademesiyiz sonuçta toplumun ihtiyaç duyduğu her yerde olmamız gerektiği yerdeyiz ve bunun için ekibimizin tümüyle çalıştığımız bir faaliyet kolundayız.  Bunun adı belediyecilik, yerel duruş, yerel organizasyon çok zor bir iş bu da bizim bir organizasyonumuzun hissedilmesi tanınması ve tanıtılmasına yönelik bölgemizin kalkınmasına farkındalık ve doğal yaşantısının, organik bütünlüğünün halen bozulmamış geleneklerinin tören anlayışlarının aslında dışarıya taşınmasının ve farkındalığın yerele yansıtmasının aidiyet ve kendini hissetme duygularıyla oradaki insanları da motive edip oraya bağlılıklarını da attırmanın faaliyeti bu.   Biz bunu çok önemsiyoruz, 9 yıldır sayın kaymakamım Ercan Turan’ nın özverili çalışmalarıyla ayağa kaldırdık ve devam ediyoruz. Ülke bizim için çok önemli yerelde öncülüğün önemi çok büyük.  Ülkenin doğal zenginliklerinin her geçen gün açığa çıktığı birçok şeyin de geride kaldığı bir dönem yaşıyoruz. Şahsen yüklendiğim misyon evrensel normlar üzerine. Hiç bir insanı ötekileştiren anlayışı kabul etmeyen herkese kucak açan ve açtığı kucağı da dolduran sadece karnını doyurmayan gönlünü de doyuran bir daha gelsin diye ilişkisini sıcak tutan iletişimi koparmayan  Arapgir kültürünün kendisidir. Şuan kullandığımız ve temsil ettiğimiz değerlerin tümü bize miras olarak bırakılan değerler. Biz de bunu kaybetmemek ve yaşatmak için sadece bir yolcuyuz.  Biliyoruz ki fani dünyada yaptıklarımızla anılmasak dahi üzerimize düşeni yapmış olacağız. İnsan olan herkese şunu söylüyoruz; bir olalım, üretelim ve üretelim. Yeterince tüketici var bölünüp parçalanmayalım, yutulup yok olmayalım, sonuçta biz var olalım, geleceğimiz var olsun.  Bu anlayışla 4. Uluslararası Malatya Fotokampımızı perşembe günü itibariyle başlatıyoruz ve coşkulu programlarla devam edecek. Herkesi rahatlamaya misafirperver bir aileye yırtık da olsa çadırınla gel çadırın yoksa gönlünle gönüllülerle gel diyoruz” şeklinde konuştu.

“ARAPGİR ASİL İNSANLARIN ŞEHRİDİR”

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan da Arapgir’ de kaymakamlık yaptığı yılların bir dönüm noktası olduğu vurguladı ve : “Özümüzde 72 millete biz bir nazardan bakarız. Arapgir işte bu medeniyetimizin korunmuş numunelerinden bir tanesi. Arapgir için her zaman Malatya’nın gizli bahçesi olduğunu dile getirmişimdir. 7 yıl önce biz orada görev yaparken bu farkındalık yoktu. Biz yola başladığımız zaman en büyük desteğimiz bu duyguydu ve o zaman müthiş bir birlik ve beraberlik vardı bu da müthiş bir sinerji yarattı ve bir çarpma etkisi yarattı. Sürdürülebilirlik açısından hiç bir zaman belediye başkanımız pes etmedi ve bir çok hususun zaman içerisinde meyve verdiğini de hep berber gördük. Biz bunu farklılıklarımızdan güç alarak başarmışız. Bakın şuan dünya kaosun içine sürüklenirken güvenlik adası olarak Türkiye’nin birlik ve berberliğini sürdürüyor. Bu gücümüzü de öz kültürümüzden alıyoruz, çok büyük değerlerimiz var. Kalkınmada yerel yönetimin bakış açısı çok önemlidir. Yerel yönetimin olmadığı hiç bir şey ilerlemez.  Biz başkanımla 7 yıl önce çeşitli turizm acentalarını çağırdık ancak bize yerel yönetim olmazsa siz boşuna havanla su döversiniz dediler. Ama bunun sürdürülebilirliği sahip çıkmakla olur sivil toplumla olur. Âşık olmadan yapılmıyor bu iş bunun bir geliri yok, bu fedakârlıklar sonucunda bu noktaya geliniyor.  Baktığımız zaman Arapgir günden güne tanıtım alanında çok daha ilerlediğini gördük. Arapgir mübarek ve bereketli toprak. Arapgir kendine hizmet edeni hiç bir zaman mahcup bırakmıyor çeşitli kapılar açıyor. Bu anlamda Arapgir asil insanların şehridir. Böyle bir etkinliğin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum Arapgir’ in daha da güzelleşeceğine inanıyorum çünkü ortada iyi bir niyet var bir kardeşlik var çaba ve emek var” cümlelerine yer verdi.

4. Uluslararası Malatya Fotokamp Toplantısı Yapıldı

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber