• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

32 Bin Esnafa Kredi Verdik

Bölgede 32 bin esnafa kredi verdiklerini vurgulayan TESKOMB Başkanı Bayram, “Kendi bölgemizde 5 il ve ilçelere 1 milyara yakın para vermişiz. 1 milyar şu anda esnafın üzerinde olan miktardır. Bunun bize dönüşüne bakarsanız 2,5 – 3 milyar bu yöredeki esnafa para vermişiz.  Bizim verdiğimiz paralar eğer amacında kullanılır zamanında ödenirse böyle bir kredi türü yoktur. Tabiri caizse bedava faizli para, faizi olmayan bir para. Bizim yüzde 5 giydirilmiş şekli ile yani kesintilerle falan yüzde 7.1 e falan tekabül eder. Bunu da esnaf alır amacında kullanıp zamanında öderse çok cazip bir para, çok cazip bir kredi.” dedi

32 Bin Esnafa Kredi Verdik

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri 21 Bölge Başkanı, – Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) ve Avrupa Garanti Kurumları Birliği (AECM) üyesi İsmet Bayram 2018 yılında TESKOM’un yaptığı çalışmaları şu şekilde değerlendirdi: “ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi kefalet kooperatiflerinin kuruluş amaçlarından birisi de küçük esnafa Finans konusunda yardımcı olmaktır. Esnaf Kefalet Kooperatifi vasıtasıyla Bugün Türkiye’de kullanılmış olduğumuz Kredi limiti yaklaşık eski parayla telaffuz edecek olursak 32 katrilyona tekabül etmektedir.  Yeni rakamlarla söyleyecek olursak 32 milyar. Bu rakam söylerken çok rahat telaffuz ediliyor ama eğer geriye dönük 20 yıl önceye bakarsak bu rakamın ne kadar ciddi bir rakam olduğunu göreceksiniz. Kendi bölgemize bakacak olursak yaklaşık Bugün bizim bölgemize 5 il ve ilçesi bağlı 1 milyara yakın para vermişiz. 1 milyar şu anda esnafın üzerinde olan miktardır. Bunun dönüşen bakarsanız 2,5 – 3 milyar bu yöredeki esnafa para vermişiz.  Bizim verdiğimiz paralar eğer amacında kullanılır zamanında ödenirse böyle bir kredi türü yoktur. Tabiri caizse bedava faizli para, faizi olmayan bir para. Çünkü bugünkü bankacılık sisteme baktığınız zaman özel bankalardan alacağınız bir kredinin yıllık faiz oranı nereden bakarsanız bakın giydirilmiş şekliyle yüzde 35-36’dır. Bizim yüzde 5 giydirilmiş şekli ile yani kesintilerle falan yüzde 7.1 e falan tekabül eder. Bunu da esnaf alır amacında kullanıp zamanında öderse çok cazip bir para, çok cazip bir kredi.  Geçmişe dönüp baktığımızda ben Kooperatif başkanı olduğum zaman bizim faiz oranları yüzde 57 idi daha sonra 2001’de Bölge başkanı olduğum zaman da yüzde 47 idi faiz oranları. Kesintili sekliyle baktığımızda yüzde 7 oluyor. Bu da küçük esnaf ve sanatkâr için gerçekten çok cazip bir destek devlet desteği. Bunu Yeter ki arkadaşlarımız esnaf arkadaşlarımız alsınlar, amacında kullansınlar ve zamanında da ödesinler.”

MALATYA’DA 9 KOOPERATİF VAR

Bayram: “ Bizim en çok esnaf arkadaşlarımızın çektiği sıkıntı temerrüt faizleri yani gecikme faizleri oluyor. Bu hazine destekli Kredi olduğu için devlet diyor ki bu aldığın krediyi al zamanında öde ki başka esnaflarda istifa etsinler. Bunu zamanında ödemezseniz diyor faizini yüzde 5 den son zamanda bundan bir ay öncesine kadar yüzde 43 kadar çıktı. Yüzde 5 olan faizli parayı zamanda ödemediğiniz zaman faiz yüzde 45’e kadar tekabül ediyor. Ama şimdi son genel merkezimizin TESKOMB genel merkezinin aldığı ve Bakanlığı’nda izniyle aldığı kararla bunu yüzde 20’ye indirdik. Bu da esnaf için güzel bir uygulama. Bunlardan istifade etmek lazım diye düşünüyorum. Nereden bakarsanız bakın Esnaf Kredi Kooperatifleri bulunmayacak bir kuruluş.  Yeter ki biraz önce ifade etmeye çalıştım. Zamanında ödesin, amacında kullansın. Kim bunu ödemekte sıkıntı çekiyorsa alıp amacında kullanmamış, oğluna evlendirmiş, kızını gelin etmiş,  araba almış getirisi olmayan, işte arazi almış. Yüzde 5 faizli para vermeyip 0 faizle para verseniz yine de günü geldiği zaman ödemede sıkıntı çeker.  Malatya’da 9 Kooperatif var bunlarla bir kısmı kendi nüfus oranına göre esnaf sayısına göre bir kısmı oluyor ki örneğin Doğanşehir ilçemizde yaklaşık 850 esnafımızla bunların kullanmış olduğu limit şu andaki hesabındaki para yaklaşık 36 milyon falan bu civarda rakam. Ama bazı illerimizde var işte Malatya’nın ilçelerinden Hekimhan da biraz sıkıntımız var. Esnaf sayısının az olduğundan dolayı Arapkir de Pütürge de var. En güzel kredi kullanan ilçe Yeşilyurt. Nüfus açısından son merkez ilçe olduktan sonra daha da geliştirildi ve esnaf sayısı fazlalaştı. Arkadaşlarımız bunu amacında kullanan insanlara verdiği takdirde esnaf için bulunmaz bir nimet. Şu anda aktif olarak Bölgemiz de bu  5 il ve ilçeye bağlı Kooperatifler den Kredi kullanan esnaf sayısı 32000  aktif olan 32000 esnafımız şu anda kayıtlı. Bizim kredilerimiz 1 yıl vadeli olduğu gibi 5 yıl vadeye kadar da esnafımızın isteğine göre gerek aylar şeklinde aylık ödemeler şeklinde gerek 3 aylık ödemeler şeklinde esnek bir yapı içerisinde. Yani ortağımız diyorsa esnaf arkadaşımıza ki bizim yöremizin ekonomik girdileri şu tarihlerde olur beni 3 aylık almak istiyorum o şekilde alıyorlar kredileri. Yani faiz oranlarını değiştirmedi bundan 1 yıl önce de faiz oranlarını yüzde 5 de şimdi yüzde 5. Şu anda yılsonundan dolayı plasmanlarımızda yeni esnafa verdiğimiz kredilerin limitlerinde biraz dikkatli davranıyoruz. Bankalarında hesap dönemi şu an. Yılsonu olduğu için istediğimiz kadar yok ama yine de dönüşümlerle esnafın ihtiyaç kredi vermeye çalışıyorlar. Ödemelere dikkat edilmesi gerekiyor dönüşümlere ağırlık verilmesi gerekiyor alıp bekletmek lazım. Alıp beklettiğiniz zaman hem esnafa Zarar vermiş olursun hem kooperatiflere zarar vermiş oluyorsun.” dedi.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber