• DOLAR
  6,2336
  %0,54
 • EURO
  6,8843
  %0,92
 • ALTIN
  316,49
  %-3,02
 • BIST
  7,9982
  %-0,02

300 Diş Hekimi Malatya’da Bir Araya Geldi

Malatya Diş Hekimleri Odası tarafından yaklaşık 300 diş hekiminin katıldığı bir etkinlik düzenlendi. Ülkemizdeki diş hekimlerinin ilimizde ağırlandığı programda diş teknolojilerinde kullanılan son teknolojik gelişmeler ve uygulamalar anlatıldı

300 Diş Hekimi Malatya’da Bir Araya Geldi

Aplikalden kronale, İmplant uygulamasından süt dişlerinin tedavisine, Diş hekimliğinde İmmediant uygulamasından dişlerin bakımı ve temizliğine kadar diş ile ilgili bütün detaylar masaya yatırıldı. 3 günlük eğitimin son gününde ise davetlilere, Sultansuyu harası, Levent Vadisi, Aslantape Höyüğü, Battalgazi başta olmak üzere kentin tarihi ve turistik mekânları gezdirilecek. Özel bir otelde 1. Malatya Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi 19-21 Nisan tarihleri arasında devam edecek. İlk gün düzenlenen açılış programında 1200 m2 fuaye alanı 21 uluslararası ticari firma diş hekimliğinde kullanılan teknik malzemeleri ve son teknololik ürünleri sergilediler. Açılış Programına ise Malatya Diş Hekimleri Odası Başkanı Murat Canbek, İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaadin Polat, Malatya Şehit Mehmet Kılınç Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Fuat Demirtaş, Türkiye’nin çeşitli illerinde görev yapan akademisyenler ve diş tabipleri katıldı.

KOMBİNE BİR MESLEK ERBABIYIZ

Program açılışında konuşan Malatya Diş Hekimleri Odası Başkanı Murat Canbek, teknolojik, gelişmelerinin aktartılmasının yanında Malatya’nın da tanıtılması açısından önemli bir etkinlik olduğunu vurguladı. Canbek konuşmasının devamında ise; “Diş hekimliği mesleği diğer meslek dallarından çok farklı meslek dallarını inceleyecek olursak, en karışık ve çeşitlilik gösteren meslek dalıdır. Diş hekimliği sadece bir diş hekimliği değildir. Diş Hekimi aynı zamanda bir psikiyatrist, doktor, tasarımcı, mimardır. Diş hekimliği çok kombine bir meslektir. Diş hekimleri de bu karışık ve zor mesleği en iyi icra etmek için çalışan insanlardır. Diş Hekimlerinin sağlık camiasına katkısı inkâr edilemez. Tüm sağlığın ilk başladığı yer ağız diş sağlığı olduğu için diş hekimliğinden başlar. Bizlerde bilimsel kongreyle hem diş hekimliğindeki gelişmeleri hem de Malatya kültürüne değebilmek amacıyla böyle bir kongre düzenledik” ifadelerini kullandı.

KONGRELERE BİZLER DE KATKI SUNALIM 

İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaadin Polat, bu tür kongrelerin önemine değinerek Fakülte olarak kendilerinin de bu tür organizasyonlarda yer almaları gerektiğini hatırlatarak programın içeriği çok renkli olduğunu vurguladı. Polat konuşmasını; “ Ben tıp fakültesi mezunu bir öğretim üyesiyim ancak Diş Hekimliği Fakültemizde profesör olmadığından ben şu anda görevi devam etmekteyim görevi en iyi şekilde devretmek niyeti ve hevesiyle devam ediyorum. Böyle bir kongre yapılacağını duyduğumda çok hoşuma gitti. Bir sivil toplum örgütü düzenlemesini saygıyla karşılıyorum. Önümüzdeki yıllardaki kongrelerde inşallah bizlerde olalım. Aslında bizde fakülte olarak, büyük bir diş hekimlerini temsil etmekteyiz. Fakülte olarak önümüzdeki yıllarda yer alarak, katkıda bulunmak istiyoruz. Çeşitliliğin ciddi bir şekilde artacağını düşünüyoruz” şeklinde sonlandırdı.

PROBLEMLERİMİZİN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ

Türk Diş Hekimleri Birliği  (TDB)Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yaman, Malatya’da gibi böylesine görkemli böylesine güzel bir yerde diş hekimlerini bu şekilde bir araya toplayan hem oda başkanımıza hem düzenleme komitesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca uzak yerlerden gelip değerli bilgilerini bizimle paylaşacak olan değerli akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum. Diş hekimliği mesleği çok kutsal bir meslektir. Hem güzel bir meslektir hem de insan sağlığı için önemli ve aynı zamanda çok zor bir meslektir. Bizler hepimiz bu zor ve meşakkatli mesleğin muayenehanemizde ya da polikliniklerimizde güzel bir şekilde sürdürmekteyiz. Diş hekimlerimizin birçok problemi var. Ama en büyük problemlerin sağlık bakanlığımızın bir süre önce dile getirdiği Türkiye’de çok fazla sayıda Diş Hekimliği Fakültesi açılması, diş hekimliği fakültelerinde gereğinden çok çok fazla kontenjanlarla diş hekimliği öğrencisi sayısının artması maalesef bu diş hekimliği mesleğinin geleceği açısından da çok sıkıntılı bir süreç meydana getirmektedir. Diş hekimleri Birliği olarak hem YÖK ile ilgili hem de Sağlık Bakanlığı nezdinde hem diş hekimleri hekimliği fakültelerinin sayısının kontenjanlarının azaltılması diş hekimliği fakülte sayılarının dondurması konusunda elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz. Kongremizin faydalı geçmesini diliyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber