• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

2’nci Üniversite Hayali Gerçek Oluyor!

Malatya'nin ikinci devlet üniversitesi hayali gerçek oluyor. 7 Haziran ve 1 Kasim genel seçimlerinde AK Parti Malatya'ya ikinci devlet Üniversitesi kurma sözü vererek seçim bildirgesine koydu

2’nci Üniversite Hayali Gerçek Oluyor!

 

Malatya’nin ikinci devlet üniversitesi hayali gerçek oluyor. 7 Haziran ve 1 Kasim genel seçimlerinde AK Parti Malatya’ya ikinci devlet Üniversitesi kurma sözü vererek seçim bildirgesine koydu. Malatya’da yaklasik yüzde 70 oy alan AK Parti 64. Hükümeti kurduktan sonra, Malatya’ya verdigi sözü gerçeklestirmek için harekete geçti.

 

Hükümet Üniversite sözünü yerine getirmeye hazirlanirken, Sonsöz Gazetesi olarak yeni kurulacak Üniversite’nin, binlerce dönüm arazisi olan ve islevini büyük ölçüde yitiren eski Soför Er Egitim Alayinin bulundugu Altay kislasi arazilerine kurulmasini öneriyoruz. Malatya Büyüksehir Belediyesinin konut ve alt merkez yapmak için talip oldugu Altay Kislasi arazilerini vermeye Milli Savunma Bakanligi ve Genel Kurmay Baskanligi sicak bakmazken, Ikinci Üniversite kurulmasi için arazilerin tahsis edilebilecegi belirtiliyor.

 

VUSLAT TV’DE GÜNDEME GELDI

 

Vuslat Tv’de yayinlanacak “Medya Analiz” programina katilan Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat’a 2. Üniversitenin Altay Kislasi arazilerine kurulmasini öneren Gazeteci Vahap Güner’in teklifi bir anda kamuoyunda destek gördü. Malatya’nin batisinda sehrin hemen girisinde, 10 bin dönüm araziye sahip Altay Kislasinin Ikinci Devlet Üniversitesine tahsis edilmesini öneren Gazeteci Vahap Güner, bu alanin konut alani olarak degil Egitim alaninda kullanilmasini önerdi. Sonsöz Gazetesi olarak bir kez daha Ikinci Devlet Üniversitesinin Beylerderesi Viyadügü yaninda bulunan binlerce dönüm araziye sahip Altay Kislasi arazilerine kurulmasini öneriyoruz. Bu araziler üzerinde gelecegin en büyük üniversitelerinden birini kurma imkani bulmus olacagiz.

 

TÜFENKCI: 2.ÜNIVERSITEYI GÜNDEME ALDIK

 

Gümrük ve Ticaret Bakani Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Cumhurbaskanimiz ve Basbakanimiz Malatya’ya 2. Üniversite sözü verdi, bunu gerçeklestirecegiz” dedi. TRT’de bir programa katilan Bakan Tüfenkci, Malatya’ya 2. Üniversite kurmayi Bakanlar Kurulu gündemine aldiklarini belirterek “Malatya’ya ikinci bir devlet Üniversitesi kurulmasini genel seçimlerde vaat etmistik. Cumhurbaskanimiz ve Basbakanimiz da bu söz verdiler. Simdi Malatya’ya bu Üniversiteyi kurmak için harekete geçtik ve gündemimize aldik. Malatya’yi bu hizmete kavusturacagiz dedi.

 

TAHA ÖZHAN: “2. ÜNIVERSITENIN TAKIPÇISIYIZ”

 

TBMM Disisleri Komisyonu Baskani ve Malatya Milletvekili Taha Özhan, Ikinci devlet üniversitenin kurulmasinin takipçisi olduklarini ifade ederek “Insallah Malatya’miza yeni bir üniversite kazandirdigimizda, Malatya ayni zamanda bir egitim sehri konumuna da bürünecek. 2. üniversite için çalismalarimiz devam ediyor, Etrafimizdaki diger illere kiyasla Malatya 2. üniversitesi olan tek sehrimiz olacak. Beraberinde de Malatya’miza yapisal bir müdahalede bulunacagiz. Hem nüfus, hem göç hem sehir ekonomisi anlaminda hem de buradaki sanayi bölgeleri anlaminda ciddi bir imkan, altyapi ve insan sermayesi için kalici yatirimlar saglayacagiz. Benzer sekilde bir hastane daha düsünüyoruz. Bölge hastanesi olarak hizmet verecek, saglik tesislerini güçlendirmek için çalismalarimiz sürüyor. Altyapi, toplu konut, saglik ve egitime katkilarimiz devam ediyor” diye konustu.

 

BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI ALTAY KISLASI

ARAZILERINE KONUT YAPMAK IÇIN TALIP OLDU

 

Malatya Büyüksehir Belediyesinin konut yapmak üzere talip oldugu Altay Kislasi arazilerini vermeye Milli Savunma Bakanligi ve Genel Kurmay Baskanligi sicak bakmiyor. Ancak 10 bin dönümden fazla olan arazilerin egitim amaçli ikinci Devlet Üniversitesi için tahsis edilebilecegi ifade ediliyor. Daha önce Battalgazi ilçesindeki 600 dönümlük Tacan Kislasi Inönü Üniversitesine tahsis edilmisti. Sehrin Batisinda Malatya girisindeki Beylerderesi ile Malatya-Sivas Karayoluna cepheli Altay Kislasi arazileri gelecegin üniversitesini kurmak üzere tahsis edilmesi isteniyor.

Sonsöz tarafindan ilk defa gündeme getirilen Altay Kislasi arazilerinin 2. Devlet Üniversitesine tahsis edilmesi için Hükümetin de harekete geçmesi isteniyor. Malatya’da 2. Üniversite için karar alacak olan 64. Hükümetin, Altay Kislasi’ni da yer olarak Üniversiteye tahsis etmesini bekliyoruz.

 

 

 

>>Nihal GÜL-Kayhan INCEOGLU

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber