• DOLAR
  5,6686
  % 1,60
 • EURO
  6,2836
  % 1,52
 • ALTIN
  272,7089
  % 0,45
 • BIST
  95.286
  % -0,47

“27 Yılın Ortalamasının 3 Katı Yağış Aldık”

TMMOB’ne bağlı Ziraat Mühendisleri Odasında basın mensuplarına bir değerlendirme de bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, son son yağışlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çiçek, “1991 -2018 yılına kadar olan 27 yılın ortalamasının yaklaşık 3 katı değerinde bir yağış aldık ve bu da bizleri sevindirdi. Bu anlamda bizim özlediğimiz, geçmiş coğrafyamızın esas iklimi olan kış dönemini yaşamış olduk.” dedi

“27 Yılın Ortalamasının 3 Katı Yağış Aldık”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek basın mensuplarına son günlerde artan yağılarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Kar, yağmur yağışı açısından gerek miktar, gerekse aylık dağılımı açısından önemsediğimiz gayet verimli bir sezon geçirdik” dedi. Başkan Çiçek konuşmalarının devamında, “Özellikle son beş yılda bizim coğrafyamızda kurak bir yıl yaşadık. Gerek yağış rejiminin yıl içerisinde dağlım şekli, gerek sıcaklıkların artması birçok ürünlerde mevsimin ve fenolojik gelişmenin daha erken seyretmesine sebebiyet verdi. Yağışların çok olması ve kış şartlarının düşük sıcaklık derecelerinde seyretmesi iklim ve su kaynakları açısından değil, bitki fizyolojisini de birinci dereceden olumlu etkiledi. Malumunuz bölgemizde çok yoğun bir şekilde kayısı yetiştiriliyor. Bu da birçok bitkide olduğu gibi kışlık soğuklama ihtiyacı dediğimiz bir meteorolojik değeri sahip olması gerekiyor. Belirli bir saatin üzerinde, belirli bir süre geçirmesi gerekiyor. Yağış ve soğukluk bakımından bu yıl geçirdiğimiz son 5 yıla göre çok verimli bir yıl oldu. Gerek kar yağışı gerek yağmur yağışları etkisiyle çok verimlidir. Meteorolojik verileri incelediğimizde yağış dağılımı açısından uzun yıllar ortalamasının üzerinde bir yağış aldık. 1991 -2018 yılına kadar olan 27 yılın ortalamasının yaklaşık 3 katı değerinde bir yağış aldık ve buda bizleri sevindirdi. Gerek akarsularımızın, gerek su kaynaklarının zenginleşmesi açısından Tabii kar yağışı ile beraber sıcaklık derecelerinin düşük seyretmesi bitki fizyolojisi mide normal seyretmesine sebebiyet verdi. Bu anlamda bizim özlediğimiz, geçmiş coğrafyamızın esas iklimi olan kış dönemini yaşamış olduk. Umarız bu tarımsal üretime de bu şekilde yansır. İlkbahar geç donları Tabii önümüzde sürekli bir risktir. Onun için şu an bir yorum yapmak çok çok erken. Ama kar, yağmur yağışı açısından gerek miktar, gerekse aylık dağılımı açısından önemsediğimiz gayet verimli bir sezon geçirdik” sözlerine yer verdi.

“DOĞAL AFETLER DEVAMLILIĞI ETKİLEMEZ”

Başkan Çiçek, örtü altı sebze üretimi yapılan Antalya’da üretimin soğuktan etkilenmesine ilişkin yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti, “İklim değişiklikleri nedeniyle birçok bölgede sel felaketleri yaşanmaya başladı. Aslında baktığınız zaman bunlar normal. Ama o bölgelerde kışında üretim devam edince bu felakete doğru gitti. Bu konu da zaman zaman üretim alanlarındaki Mersin, Antalya, bazen Trakya bölgesindeki bu tür ürünler doğal afetler nedeniyle bazen zarar görüyor. Bu kısa bir dönem için belki ürün arzını, o bölgedeki çiftçilerimizi olumsuz etkileyebiliyor. Tabi bu kısmen yansır ama tarımsal üretimde devamlılık söz konusu olduğu için fazla etkilemez. Örneğin bir bölgede doğal afet olduğu ve ürünlerde kayıplar olduğu zaman diğer bölgelerde üretim devam ettiği için çok böyle üretimi sekteye vurup piyasayı gerecek bir durum söz konusu olmaz. Küçük dar lokal bölgelerde yaşandığı için o bölgedeki çiftçilerimizin mağduriyeti söz konusu oluyor.”

Öte yandan, 10 Ocak’ta gerçekleştirilemeyen Zirai eğitim öğretimin 173’üncü yıl dönümü etkinliklerini 14 Ocak’ta yapacaklarını dile getiren Başkan Çiçek, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olmasıyla berber ayrıca zirai eğitimin başlanmasının yıl dönümü. İlk defa bu coğrafyada Osmanlı döneminden başlayıp 1896 yılında İstanbul Halkalı’da ‘Ziraatı Şahane’ adı altında zirai eğitim veren bir okul açılmıştır. Buda Türkiye’de zirai eğitim öğretimin başlangıç eğitim, öğretim yılının başlangıcı olarak kabul edilir. Daha sonraki süreçlerde kesintiye uğramış olsa da geldiğimiz nokta itibariyle bugün ülkenin tamamında 10 Ocak zirai eğitim, öğretimin yıl dönümü münasebetiyle kutlanır. 10 Ocak’ı içinde barındıran haftada tarım haftası olarak değerlendirilir. Bu yılda zirai eğitim öğretimin 173’üncü yıl dönümü münasebetiyle Turgut Özal Üniversitesi ziraat Fakültesi, ziraat mühendisleri odası ve diğer bileşenleri ile beraber bir anam etkinliği düzenliyoruz. 10 Ocak’ta gerçekleştiremediğimiz programı, 14 Ocak Pazartesi günü saat 14.00’da Turgut Özal Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştireceğiz. Programda, bilimsel çalışmalar, konferanslarla beraber bu mesleğe hizmet etmiş meslektaş büyüklerimize plaketler verme, genç meslektaşlarımızı mesleğe adapte etme adına da odamız rozeti verilmesi şeklinde etkinlikler yapılacak” ifadesini kullandı.

>>M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber