• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

25 Bin 769 Hasta Organ Nakli İçin Bekliyor

Organ nakli ve organ Uzm. Dr. Leman Acun, Türkiye’de sağlığına kavuşmak için organ nakli bekleyen 25 bin 769 hasta olduğunu; bunlardan 22 bin 462 kişinin böbrek, 2 bin 153 kişinin karaciğer, bin 84 kişinin kalp, 64 kişinin akciğer, 4 kişinin kalp kapağı ve 2 kişinin ince bağırsak nakli olmayı beklediğini söyledi

25 Bin 769 Hasta Organ Nakli İçin Bekliyor

Organ nakli ve organ Uzm. Dr. Leman Acun, Türkiye’de sağlığına kavuşmak için organ nakli bekleyen 25 bin 769 hasta olduğunu; bunlardan 22 bin 462 kişinin böbrek, 2 bin 153 kişinin karaciğer, bin 84 kişinin kalp, 64 kişinin akciğer, 4 kişinin kalp kapağı ve 2 kişinin ince bağırsak nakli olmayı beklediğini söyledi

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Organ bağışının önemine dikkat çekildi.  Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Leman Acun Delen tarafından yapılan basın açıklamasında organ nakli ve organ bağışı hakkında çarpıcı bilgiler verildi.

NAKİL BEKLEYEN HASTALARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Organ nakli ve organ Uzm. Dr. Leman Acun : ’’Organ Bağışı, kişi hayattayken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ nakli ise hayati öneme sahip organı işlev göremez duruma gelmiş hastalarda, söz konusu organın sağlıklı bir organ ile değiştirilmesi işlemine verilen isim. Sağlıklı bir insanın tek böbreğini ya da karaciğerinin bir parçasını bağışlaması ve beyin ölümü gerçekleşen kişiden (Kadavrandan) nakil yapılabilecek durumdaki organların kullanılmasıyla iki şekilde gerçekleşiyor.’’ dedi

ORGAN BAĞIŞININ DİNİ YÖNDEN SAKINCASI YOK

Toplumda organ bağışına karşı oluşmuş ön yargıların bu konudaki en önemli sorun olduğunu dile getiren Acun: ‘’Organ bağışı ile ilgili bazı ön yargılardan kurtulmak organ bekleyen hastalarımızın sağlıklarına kavuşmaları açısından son derece önemlidir. Organ nakli yapılacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayrımı yapılmaz.’’ Dedi. Organ bağışının dini yönden sakıncası olmadığına da dikkat çeken Acun,  daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından organ naklinin caiz olduğuna dair yaptığı açıklamayı hatırlattı.

25 BİN 769 HASTA ORGAN NAKLİ OLMAYI BEKLİYOR

Türkiye’de, organ nakli bekleyen hasta rakamlarını paylaşan Uzm. Dr. Leman Acun, Türkiye’de sağlığına kavuşmak için organ nakli olmayı bekleyen 25 bin 769 hasta olduğunu; bunlardan 22 bin 462 kişinin böbrek, 2 bin 153 kişinin karaciğer, bin 84 kişinin kalp, 64 kişinin akciğer, 4 kişinin kalp kapağı ve 2 kişinin ince bağırsak nakli olmayı beklediğini söyledi.

ORGAN BAĞIŞINDA BULUNMUŞ KİŞİ SAYISI 338 BİN 752

Organ bağışı konusunda önceki yıllara oranla artış gözlendiğini dile getiren Uzm. Dr. Acun: ‘’Bakanlığımızın verilerine göre, Türkiye’de 2002 yılında 111 olan organ bağışı sayısı 2018 yılında 598’e yükseldi. Son 16 yılda organ bağışı sayısı 5 kattan fazla arttı. Sağlık Bakanlığı’nın Organ Bağış Bilgi Sistemi’nde ölümünden sonra organ bağışında bulunmuş kişi sayısı ise 338 bin 752.

‘’İNŞALLAH BİR KİŞİYE UMUT OLURUM’’

Etkinlik kapsamında organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar başvuruda bulundu. Organ Bağışında bulunan 3 çocuk Annesi Aygül İncebay: ‘’Bir hastaya umut olur düşüncesiyle kullanılabilecek bütün organlarımı bağışladım. İnşallah bir kişiye umut olurum diyerek bağışta bulundum. Bu arada bütün sağlıklı kişileri de bağış yapmaya çağırıyorum” dedi.

ÖNDER HANELÇİ

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber