• DOLAR
  7,6298
 • EURO
  8,9848
 • ALTIN
  470,01
 • BIST
  1,1768

2023 Vizyonuna Hazırlanan Battalgazi Belediyesi Büyük Düşünüyor

Battalgazi bölgesinin gelişmesi, görünürlüğünün ve bilinirliğinin artması için önemli projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Karakaya barajından sosyal ve kültürel anlamda daha fazla istifade etmek adına yeni bir proje hazırlığında… Proje kapsamında baraj üzerine hidro park yapılacak

2023 Vizyonuna Hazırlanan Battalgazi Belediyesi Büyük Düşünüyor

Battalgazi bölgesinin gelişmesi, görünürlüğünün ve bilinirliğinin artması için önemli projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Karakaya barajından sosyal ve kültürel anlamda daha fazla istifade etmek adına yeni bir proje hazırlığında… Proje kapsamında baraj üzerine hidro park yapılacak

Başkan Güder hayata geçirmek üzere çalışmalar yaptıkları projeler hakkında bilgiler vererek, gelinen süreci de değerlendirdi.  Başkan Güder’le konuşmamızın başında ‘Hidro Park’ projesi hakkında bilgi aldık. “Farklı bir atmosferde insanlara yorgunluklarını atabileceği bir mekân üzerinde çalışmamız var.  Sınırlarımız içinde Karakaya’mız var, göletlerimiz var, tabiri caizse denizimiz var. Ama bugüne kadar yeterince buralardan yeterince istifade edemedik. Bu kapsamda Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte Hidro Park’ diye bir proje üzerinde çalışıyoruz. Tabii bu proje ciddi maddi külfeti olan bir proje.  Şu an arkadaşlar bunun üzerinde çalışıyor. İçerisinde bir yüzer restoran olan 500 kişilik düğünlerin ve benzeri organizasyonların yapılabileceği bir salonu olan bir projeden bahsediyoruz. Şu an Kalkınma Ajansı ile beraber o proje ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

MALATYA’YA DEĞER KATACAK PROJELER ÜRETİYORUZ

Karakaya Baraj bölgesinde de çalışmalar yürüttüklerini aktaran Başkan Güder; “Baraj bölgesinde istihdam elde etme adına farklı bir çalışmamız var. İnşallah o proje sonuçlanınca Malatya’ya farklı bir dinlence yeri olacak. Sürdürülen o çalışmamız Kasım ayında sonuçlanacak ve bunu da Bilim Sanayi Bakanlığımızla paylaşacağız. Onlardan destek alacağız. O desteklerle İnşallah öyle bir alanı hayata geçirerek, Battalgazi’ye ve Malatya’ya değer kazandırmayı düşünüyoruz. İçerisinde birçok aktivitelerin olabileceği sandal evler ve gibi yanında piknik alanlarının da olduğu, insanlarımızın ailece gidip orada istirahat edecekleri bir yerden bahsediyoruz”dedi.

YILDIZTEPE’DEN MALATYA’YI SEYRETMEK İSTİYORUZ

Çeşitli kurum ve kuruluşların vericilerinin olduğu bölgeyi yeniden düzenleme amacında olduklarını söyleyen Başkan Güder, burada yapılan çalışmaları ise; “Yıldıztepe dediğimiz ve üzerinde vericilerin olduğu bölge. Birçok Başkanım düşündüğü ve henüz yaşama geçiremediği bir projemiz. Gerçekten zor bir çalışma, zor bir süreç. Bu konuda zor bir şekilde ilerliyoruz. Yıldıztepe’nin üzerindeki vericilerin olmuş olduğu nokta. Orada takriben maliye hazinesine ait 500 dönüm civarında bir arazisi var.  20 – 30 -40 yıl önce oralar kullanılmaya başlamış. Bizde orada görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak ve en azından Malatya’da bir Seyir tepesi oluşturmak için, insanlarımızın akşamları gidip orada oturabileceği, Malatya’yı yukarıdan seyretme imkânı veren bir mekânı oluşturma adına çalışmalarımızı başlattık. Bunun için bürokratik işlemlerimiz sürüyor. Yerelde il müdürlüklerinden, sonrasında bölge müdürlükleri ile irtibata geçiyorsunuz. Şu an Genel Müdürlükler ve Bakanlıklarla görüşme aşamasındayız. Bu amaçla Ankara’ya gittiğimizde Tarım Bakanlığından söz aldık. İçişleri Bakanlığımızın bünyesindeki Emniyetin, Jandarmanın, Milli Savunma Bakanlığının, TRT’nin, var özel yayın yapan televizyonlar olsun radyolar için onların vericileri var. Bu konudaki bizim amacımız oradaki vericileri o görüntü kirliliğini, aynı İstanbul Çamlıca’daki gibi bir verici kulesi yaparak kaldırmayı düşünüyoruz.   Ulaştırma Bakanlığı ile görüşüyoruz. Tabi şu an için netleşmiş bir görüntü yok. Henüz bir söz alamadık. Biraz bütçeye bağlı olarak yok da demediler. Oranın yapılması biraz zaman alır mı?  Alır Tabii. 2023 mi olur, 2024 mi olur. Ama biz burada böyle bir o alanda adım atmış olacağız” şeklinde değerlendirdi.

2023 VİZYONUNA HAZIRIZ

2023 Vizyonuna hazır olduklarını söyleyen başkan Güder, bu konudaki görüşlerini de; “Önümüzdeki 2023 yılı genel itibarıyla bizim için hep umut ve ümit ile baktığımız günler. Bu 2023 olur, 2024 olur, 2025 olur.  Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın havsalasında tasarlanmış olduğu  bazı enerji anlaşmaları 2021 de bitiyor. 2023’te biten anlaşmalar var. Uzun süreli anlaşmalar bunlar. 2023 bir dönüm noktası olacak. Bu dönüm noktasında Türkiye bu dönüm noktasına da kendini bir yönüyle hazırlamak zorunda. Bu yönüyle Cumhurbaşkanımız kendine ve ekibinin önüne bir hedef koydu. Bu hedefe yönelik hazırlığı herkes yapmak zorunda. Çünkü herkes koşarken sizin oturmanız mümkün değil. Sizin de bu koşuya ayak uydurmanız lazım. Dünya gelişiyor, şehirler gelişiyor, mahalleler gelişiyor.  Bu gelişme karşılığında sizin de yani gardınızı almanız kendinize bir yol çizmeniz lazım. Şu an önümüzde böyle tasarladığımız üzerinde yoğunlaştınız projelerimiz bu yönde ilerliyor” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış – Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber