• DOLAR
  7,7699
 • EURO
  9,4539
 • ALTIN
  460,13
 • BIST
  10,4931

2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Kapanış Programıyla Tamamlandı

16-17 Ocak arası yapılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde gerçekleşen 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı, kapanış bildirisi ile tamamlandı. Toplantıda konuşan Vali Baruş, “Eğitimin en kutsal amaçlarından birisi de marifettir. Marifeti başarmaktır. Her çocuk kendi içinde farklı cevherler taşıyan bir hazinedir. Eğitimcilerin görevi de bu hazineyi ortaya çıkarmak ve bununla tüm milletimizi faydalandırmaktır.” dedi

2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Kapanış Programıyla Tamamlandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde gerçekleşen 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı, kapanış bildirisi ile tamamlandı. Bir otelde gerçekleşen kapanış toplantına Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Necdet Subaşı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Akademisyenler, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Baruş, “Niyetleri inşa eden ana unsur insandır, insanı dikkate almayan toplumlar medeniyet kuramazlar. Aynı zamanda insanı ihmal eden medeniyetler de kalıcı olamazlar. Ülkelerin kalkınması ve gelişmesi ancak eğitim almış insan kaynağı ile mümkündür. Eğitime önem vermeyen ülkeler günümüzde son derece hız kazanmış bir uygarlık yarışında geride kalmaya da mahkûm olurlar. İnsan eğitimin bir süresi de yoktur. Beşikten mezara kadar ilim ile teçhiz edilmek üzere sorumlu kılındık. Dolayısıyla eğitim hayat boyu süren bir süreçtir ve bu sürecin her aşamasından eğitimle karşı karşıya kalırız. Eğitimi ele alırken insanın fiziki varlığı ile ve ruhuyla yani manevi varlığıyla bir bütün olduğunu gözden ırak tutmamak gerekir. İnsan tek kanadıyla uçamaz, eğitim süreci işte bu madde ve mana durumunu ele almak durumundadır” ifadesini kullandı.

Vali Baruş konuşmalarının devamında, “dolayısıyla Sayın bakanımızın da vizyon belgesinde ifade ettiği gibi talim ve terbiye birlikte gitmelidir. Diğer taraftan kültür eğitim sürecinin çok önemli parçalarından birisidir, kültürümüz bizim ruhumuzun bu alanda kökleri ifade eder. Kendi kültüründen mahrumiyet insanın karşılaşabileceği en büyük kötülüklerden birisidir. Diğer yandan kendisinin sadece içinde bulunduğu kültüre mahkûm etmekte insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülüklerden birisidir. Düşüncenin bütün ufuklarına yelken açacak bundan korkmayan cesaretli kişiler yetişmek de eğitimcinin görevidir. Eğitimin en kutsal amaçlarından birisi de marifettir. Marifeti başarmaktır. Yani kendisini iyi tanıyan ve gelecekle ilgili sağlam hayaller kurabilen nesiller yetiştirmek bireyler yetiştirmektir. Her çocuk kendi içinde farklı cevherler taşıyan bir hazinedir. Eğitimcilerin görevi de bu hazineyi ortaya çıkarmak ve bununla tüm milletimizi faydalandırmaktır. Onun için eğitim sürecinde sadece bilgi transferi değil, fidanlar olarak gördüğümüz sevgili çocuklarımızın yetişebileceği uygun ortamı sağlamak, hem yöneticiler olarak hem de öğretmenler olarak vazifemizdir” şeklinde konuştu.

>>M.  ALİ GÜNAYDIN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber