• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

202. Nakil Gerçekleşti

Son yıllarda tıp alanında yakaladığı başarılarla adından sıkça söz ettiren İnönü Üniversitesi yeni bir rekorla daha Türkiye gündemine geldi. Turgut Özal Tıp Merkezi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi, henüz 2019 yılı tamamlanmadan 202 hastaya kök hücre nakli gerçekleştirerek Türkiye’de açık ara lider konuma ulaştı

202. Nakil Gerçekleşti

Son yıllarda tıp alanında yakaladığı başarılarla adından sıkça söz ettiren İnönü Üniversitesi yeni bir rekorla daha Türkiye gündemine geldi. Turgut Özal Tıp Merkezi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi, henüz 2019 yılı tamamlanmadan 202 hastaya kök hücre nakli gerçekleştirerek Türkiye’de açık ara lider konuma ulaştı

Turgut Özal Tıp Merkezi, Başhekimlik Salonu’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi’nin çalışmaları ve yakın zamanda tamamlanması planlanan Onkoloji Hastanesi bünyesinde yapılacak yeni çalışmalar hakkında önemli bilgiler verildi.

‘’AÇIK ARA ÖNDEYİZ’’

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur; ‘’Bugün yine güzel bir haberi paylaşmak için bir araya geldik. Erişkin kök hücre ve kemik iliği naklinde biliyorsunuz Türkiye’deki kamu hastanelerinde birinci durumdaydık. Bu yıl henüz 11. ay bitmeden 202. nakil yapıldı. Bu haliyle bile açık ara önde bulunmaktayız. 202 kanser hastasına şifa maksadıyla yapılan bu hizmeti gerçekleştiren ekibe teşekkür ediyorum’’ dedi.

MERKEZ 2016’DA 74, BUGÜN 202 HASTAYA UMUT OLDU

Başhekim Beytur’un ardından açıklamalarda bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ahmet Kızılay; ‘’İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Kücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi kendi içinde yapılanmasını tamamlayarak 2010 yılında Sağlık Bakanlığından ruhsat almış ve kemik iliği nakline başlamıştır. 2016 yılında toplam 74 kök hücre ve kemik iliği nakli yapılırken, 2017 yılında 99 hastaya ve 2018 yılında 129 hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı. 2018 yılı itibarı ile Türkiye’de birinci olduk. 2019 yılında bugüne kadar toplam 202 hastaya nakil yapıldı. 25 Temmuz 2019 tarihinde aynı gün için de toplam 5 nakil birden yapıldı. 15 Ağustos 2019’da aynı gün içinde 7 hastaya nakil yapıldı. 2019 yılı itibarı ile Türkiye’de açık ara birinciyiz. Merkezimizde ruhsat alındıktan sonra bu güne kadar 721 erişkin hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. Hastalarımızın %75’i Malatya dışından gelmektedir. İstanbul, Ankara ve yurt dışından gelen hastalarımız mevcut. Kök hücre ve Kemik iliği nakli ile ilişkili sağ kalma oranlarımız Amerika ve Avrupa standartlarındadır. Merkezimizde Prof. Dr. Mehmet Ali ERKURT, Prof.Dr. Emin KAYA, Prof.Dr. İrfan KUKU ve Doç.Dr. İlhami BERBER olmak üzere 4 öğretim üyesi ile beraber 1 uzman doktor, 2 asistan doktor, Terapötik Aferez teknik sorumlusu, kök hücre ve kemik iliği nakli koordinatörü, 10 hemşire ve 2 hizmetli personel görev yapmaktadır. Merkezimiz her türlü kök hücre ve kemik iliği naklini rahatlıkla yapabilmektedir. Merkezimizde hali hazırda 12 tane hasta yatağı mevcuttur. Bu yıl içerisinde tamamlanacak olan Onkoloji hastanesi ile kök hücre ve kemik iliği nakli ünitesinde yatak sayımız artacaktır. Toplamda her biri tek odalı 96 hasta odası ile Türkiye’nin en büyük hematoloji, kök hücre ve kemik iliği nakli ünitesine sahip olacağız. Merkezimiz bir kamu hastanesidir ve hastalarımızın hiçbirinden nakil ve sonrası takiplerde ücret talep edilmemektedir. Hasta yakınları hastane yanındaki üniversitemize ait 2 otelde çok cüz-i bir ücret karşılığında konaklama imkânına sahiptir.’’ İfadelerini kullandı.

‘’ÖZEL MUAYENESİ OLMAYAN DOKTORLAR VE HER HASTAYI SAHİPLENEN BİR EKİP’’

Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, yakaladıkları başarının kaynağı olarak; çalışmalarına sürekli bir destek sağlayan üniversite ve hastane yönetimi ile kendilerini bu ünitedeki hastalarına adamış ekip olmalarını işaret etti. Erkurt; ‘’Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesi son 2 yılda kök hücre nakli alanında lider konumdadır. İnşallah yeni hastanemizle birlikte bu liderliği devam ettireceğiz. Bu başarının elde edilmesinde öncelikle değerli Rektörümüz, değerli Başhekimimizin sonsuz desteğini gördük. Bugün itibariyle 202. naklimizi yaptık, bu başarı tam bir ekip işi. Ekibimizdeki hocalarımız, özel muayenesi olmayan her hastayı sahiplenen hocalarımız. Bir kanser hastası doktoru görmek ister. Doktorun kongrede veya toplantıda olması onun için önemli değildir. Bu nedenle ekibimizden biri olmasa dahi hastamız mutlaka bir hocamızı görebilmekte ve gereken desteği almaktadır. Biz ekip olarak çalışan bir üniteyiz ve bu başarımızın temeli. Kök Hücre Nakil Merkezi olarak bizim için sadece nakil sayısı değil, tedavi ettiğimiz hastaların sağ kalım oranı da çok önemli. Bizim sağ kalım oranlarımıza baktığımızda Avrupa ve Amerika ile aynı oranlardayız. İnşallah bunu yeni hastanemizde, fiziksel şartların daha iyi olduğu ve enfeksiyon oranlarımızın tekli odalara bağlı olarak daha azaldığı ortamda devam ettireceğiz. Biz bu merkezde her türlü kök hücre naklini yapmaktayız yani dünyada kök hücre nakliyle ilgili hangi tedavi varsa burada yapmaktayız. Burada toplam 12 farklı hastalığa kök hücre nakli yaptık. Bir başka başarıyı da vurgulamak istiyorum. Bizim hastanemiz Aferez Laboratuvarı açısından sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da en büyük üniteye sahibiz.’’ Şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber