• DOLAR
  7,6150
 • EURO
  8,8720
 • ALTIN
  454,76
 • BIST
  1,1640

20 Bin Ton Yaş Kayısı Depolama Kapasitesine Ulaşıldı

TKDK desteğiyle Malatya genelinde yapılan 15 civarındaki soğuk hava depolarının 20 bin ton yaş kayısıyı depolama kapasitesine ulaştığı bildirildi.

20 Bin Ton Yaş Kayısı Depolama Kapasitesine Ulaşıldı

TKDK desteğiyle Malatya genelinde yapılan 15 civarındaki soğuk hava depolarının 20 bin ton yaş kayısıyı depolama kapasitesine ulaştığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan ve değerlendirmelerde bulunan TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, “Pandemi’nin olması bizim bu işlerde geriye kalacağımız anlamına gelmez” gelmez diyerek dönem içinde yapılan çalışmaları değerlendirdi. Yıl içinde yapılan 2 çağrıda 160 civarında proje alındığını hatırlatan Tunç, farklı alanlardaki projelere verilen desteklerin sürdürüldüğünü ifade ederek; “Malatya’da hayvancılığın biraz daha gelişmesini istiyoruz. Hayvancılığın Malatya’da gelişeceği noktalar var. Bu noktaları değerlendirmek istiyoruz. Malatya’da tarımı çeşitlendirmek tarımsal işletmelerin çeşitlendirmek istiyoruz” diye konuştu. Tesisler hakkında bilgiler de veren Tunç, “Şimdi soğuk hava depoları vasıtasıyla dünyanın her tarafına yaş kayısı gönderilmeye başlandı. Bunlar kademe kademe ilerleyecek. Soğuk hava depolarına gelen kayısı depolarda muhafaza ediliyor ve talep halinde Soğuk zincir vasıtasıyla araçlara yüklenerek ihracata yönelik değerlendiriliyor. Tesislerimiz bu konuda mükemmel bir altyapıya sahip. Yaş kayısı zamanında yaş kayısı alıp paketleyip yurtdışına gönderebiliyoruz veya kuru kayısı zamanında ise kuru kayısı üzerinde çalışabiliyor. Göreve geldiğimizde bu anlamda fiziki altyapılar yeterli değildi. Yaş kayısı ihraç edecek fiziki bir altyapı Malatya’da yoktu. Avrupa’ya mal veriyorsun ve yaş sebze ve meyve ile uğraşıyorsunuz bu çok farklı bir şey. Soğuk zincir olması gerekiyordu bunun içinde fiziki alt yapılarının olması lazımdı. Biz bunları oluşturduk” diye konuştu. TKDK desteği ile büyük işletmeler oluşturduklarını kaydeden Tunç; “Malatya şu anda Kayısı ile ilgili bütün yüzde 50 fiziki alt yapısını tamamlanmış durumda. Buradaki projelerimize hem makine-ekipman hem İnşaat anlamında destek verdik. Bu yeterli mi bu yeterli mi? Değil, daha da ilerleyecek ve kayısımızı kimseye ihtiyacımız kalmadan kendi fiyat dengemizi kendimiz oluşturacağız. Alternatif pazarlarla kayısımızın iyi pazarlanmasını oluşturacağız inşallah. Bizim yaptığımız depoları kapasitesi 50 bin metrekareden fazla. Açıklanan rekoltenin yaklaşık bizim depolarına 20 bin ton civarında kayısıyı uzun süre saklayacak kapasiteye sahibiz. Şu anda bu 15 civarında ilimizde işletme oluştu. Bu depolara talepler ise yoğun bir şekilde devam ediyor. Bizim yaptığımız depolara bireysel ticaret insanları, kendi ihracat yapan insanlar, bu tür işlere yöneliyorlar. Kayısı sonrasında ise sebze diğer sebze meyve depolamaya da kullanacaklar. Kayısı sezonda kayısı daha sonra elma yaş sebze ve meyve depolama da bu depolar kullanılabilecek” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber