• DOLAR
  7,3785
 • EURO
  8,7419
 • ALTIN
  461,06
 • BIST
  1,1839

“2 Milyon Lira Hasar Ödemesi Gerçekleştirdik”

Doğan Afet Sigortaları Kurumu Başkanı (DASK) Mete Güler, DASK’ın son depremde oluşan zararı çok rahatlıkla ödeyebilecek kapasiteye sahip olduğunu belirterek, Elazığ ve Malatya için şu ana kadar yaklaşık 2 milyon lira zarar ödemesi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

“2 Milyon Lira Hasar Ödemesi Gerçekleştirdik”

Doğan Afet Sigortaları Kurumu Başkanı (DASK) Mete Güler, DASK’ın son depremde oluşan zararı çok rahatlıkla ödeyebilecek kapasiteye sahip olduğunu belirterek, Elazığ ve Malatya için şu ana kadar yaklaşık 2 milyon lira zarar ödemesi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 6,8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ ve Malatya’yı ziyaret gerçekleştirerek hasar tespit çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyarete; DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, DASK Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Güngör, DASK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, DASK Genel Sekreteri Serpil Öztürk ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli katıldı. Malatya’daki sigorta acenteleri ve hasar eksperleri ile bir araya gelen heyet, süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“DEPREM BÖLGESİNDE 127 EKSPER GÖREVLENDİRİLDİ”

Hasarlı binaların ve yıkım alanlarının tespitinin yapılması için deprem öncesi ve sonrası hava görüntülerini karşılaştırma çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Güler; “AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile uçuşlar ve görüntü bilgi paylaşımı sağlandı. Bu süreçte biz de hasar eksperlerinin organizasyonunu yürütüyoruz. Elazığ depreminde iki yönlü çalışma gerçekleştiriyoruz.  Operasyon hızı ve kalitesini sağlamak için ilk aşamada mobil uygulama tecrübesi olan eksperleri görevlendiriyoruz. Buna paralel olarak deprem saha deneyimi ve mobil uygulama kullanım tecrübesi olan eksper havuzu yaratma çalışmalarımız devam ediyor. 27 Ocak Pazartesi günü ilk eksper görevlendirmelerine başladık. 6 Şubat itibarıyla 127 eksper görevlendirilmesi gerçekleştirildi. Deprem hasarları ile ilgili eksperlere eğitim verildi. Tüm eksperler, inşaat mühendisi dahi olsalar,  bu eğitimleri almadan sahaya gönderilmiyor” dedi.

“15 BİN HASAR İHBARININ YÜZDE 30’U MALATYA’DAN”

Depremin ardından Elazığ ve Malatya özelinde deprem dolayısıyla 15 bine yakın hasar ihbarı aldıklarını belirten Güler; “Bunların 8 bini yani yüzde 65’inin Elazığ, yüzde 30’unun da Malatya’dan olduğunu görüyoruz. Ödemelerimizi de hızlı bir şekilde yapacağız. DASK olarak vatandaşlarımızın bu zor günlerinde oluşan maddi kayıplarını normal hayata dönmeleri için karşılamak istiyoruz. Buna ilişkin bütün planlamalarımızı ve çalışmalarımızı yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Güler, bölgede görevli eksperlerin şu an saha çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyerek “En kısa süre içinde tazminatlarımızı tamamlamayı planlıyoruz. Halihazırda 2 milyon lira kadar hasar ödemesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren bu rakamların çok daha ileriye gideceğini ve mart ayı sonuna kadar da bütün tazminat ödemelerimizi gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

“22 MİLYAR TL HASAR ÖDEYEBİLME KAPASİTESİNE SAHİBİZ”

DASK’ın konutlarda deprem sonucunda oluşan maddi zararları karşılamak ve deprem sonrası konut sahibinin zararını en kısa sürede gidererek hayatına devam etmesini sağlamak amacıyla 20 yıldır çalıştığını belirten Güler; “1999 yılında depreme karşı güvence altına alınmış konut sayısı 500 bin civarında iken, bugün bu rakam 9,6 milyonu aştı. DASK kurulduğu günden bu yana 30 bine yakın hasar dosyası için 207 milyon TL tazminat ödedi. Bu tazminat ödemesinin büyük kısmını 2011 yılında yaşadığımız Van depremi oluşturuyor. Van Depreminden sonra kısa bir süre içinde hasar ödemelerimize başladık ve toplamda 135 milyon TL hasar ödemesi yaptık. Muhtemel depremlere karşı hasar ödeme gücümüzü de artırıyoruz. Sigortalılarımıza verdiğimiz teminat boyutu ile uyumlu olarak büyük bir deprem karşısında birikmiş deprem rezervimiz ve ikili sigorta imkânları sayesinde 22 milyar TL tutarında hasar ödeyebilme kapasitesine sahibiz” şeklinde konuştu.

“MALATYA’DA SİGORTALILIK ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA”

Yaşanan doğal afetlerin ardından Zorunlu Deprem Sigortası‘nın yanı sıra; konut, işyeri sigortası ve kaskonun öneminin daha iyi anlaşıldığını belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Malatya ve Elazığ’da deprem sonrası DASK haricindeki sigorta hasar başvuruları hakkında bilgi verdi. Benli; “Zorunlu Deprem Sigortası dışındaki hasar ihbarlarına bakacak olursak sigorta sektörüne tüm şirketlerin verileri dahil olmak üzere ilk bir haftada deprem bölgesinden 753 adet hasar başvurusu oldu. Bu hasarların 473’ü Elazığ’dan, 202’si Malatya’dan, 78’i diğer illerden geldi. Elazığ, Malatya ve diğer illerden gelen toplam 753 hasar ihbarının 355’i konut, 377’si işyeri, 14’ü kasko ve 7’si ise diğer sigorta hasarlarıydı. Arama kurtarma çalışmaları için kritik 72 saatin tamamlanmasının ardından sektörümüz hızla hasar tespit çalışmalarına başladı. İlk bir haftada yapılan hasar tespit çalışmalarını sonucunda 150 bin TL’ye yakın tazminat ödemesi yapılırken, 10 milyon TL’nin üzerinde tazminat ayrıldı” şeklinde konuştu.

Malatya’daki sigortalılık oranlarının her üç sigorta türünde de Türkiye ortalamasının altında kaldığına vurgu yapan Benli şu ifadeleri kullandı; “Malatya’da poliçe sahibi 17 bin 605 konuttan (sigortalılık oranı yüzde 10,6) 104’ü deprem hasarı ihbarında bulundu. 5 bin 122 sigortalı işyerindeki  (sigortalılık oranı yüzde 26,2) hasar adedi ise 97 oldu. İldeki 176 bin 389 adet kayıtlı aracın 32 bin 220 adedinin kasko sigortası poliçesi bulunuyor. Malatya’daki kasko sigortalılık oranının yüzde 18,3 seviyesinde”

Önder HANELÇİ

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber