• DOLAR
  6,1036
  %0,31
 • EURO
  6,5868
  %0,14
 • ALTIN
  317,98
  %0,78
 • BIST
  7,8654
  %0,02

2. İnönü Üniversitesi İç Hastalıklar Kongresi Yapıldı

İnönü Üniversitesi ve İç Hastalıklar Derneği organizesinde 2. İnönü Üniversitesi İç Hastalıklar Kongresi gerçekleştirildi. Kongrede konuşan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Taner Elkıran, “Bu yıl ki kongreye farklı illerden birçok arkadaşımızın bildirisi geldi. Bu bildiriler bilimsel olarak arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi.  Yaklaşık 86 tanesi sunuma layık görüldü. Kongremizdeki en büyük amaç iç hastalıklar konusunda bazı şeylerin önünün açılmasıdır.” dedi

2. İnönü Üniversitesi İç Hastalıklar Kongresi Yapıldı

İnönü Üniversitesi ve İç Hastalıklar Derneği organizesinde 2. İnönü Üniversitesi İç Hastalıklar Kongresi gerçekleştirildi. Bir otelde yapılan kongreye İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Taner Kınar, Akademisyenler, İç Hastalık Uzmanları, doktorlar ve öğrenciler katıldı

“600’ÜN ÜZERİNDE ULUSAL KONGRE, SEMPOZYUM, KONFERANS…”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay kongrede yaptığı açıklamada, “ikincisi düzenlenen İnönü İç Hastalıkları Kongresinin verimli, başarılı güzel bir kongre geçmesini diliyorum. Geçen sene birincisi, bu sene ikincisi, önümüzdeki yıl üçüncüsü inşallah ondan sonra gelenekselleşir. Artık böyle nehrin akıp yatağını bulması gibi devam eder. Böyle bir kongreyi şehrimizde, üniversitemizde yapmaktan büyük bir onur duyuyorum.  Üniversitemizde üç yıldır neredeyse her hafta uluslararası ya da bir ulusal kongremiz var.  2018 yılında 15 tane uluslararası kongre düzenledik. 600’ün üzerinde ulusal kongre, sempozyum, konferans, konuşmacı ve seminer düzenledik. Tabi rakam olarak, bu çok büyük bir faaliyet. 2019 yılında bunu daha da artırıp, devam etmeyi bekliyorum. Şüphesiz bu kongreler destekle mümkün. Bilimsel araştırmalar projemizin önemli bir kısmına destek veriyoruz. Bir kısmı bu desteklerle yeterli oluyor. Ama dışlardan konuk hoca fazla olduğu zaman bu destek yetmiyor muhakkak başka sponsor desteğine ihtiyaç oluyor onun için bu tür kongrelerin üniversitemizin imkanlarıyla, İnönü Üniversitesi Vakfımızla desteklemeye devam edeceğiz. Başka destek veren ilaç tıbbı cihaz ve belediyelerimizin devam etmesini bekliyorum” ifadesini kullandı.

“İLAÇ FİRMALARI DESTEK SAĞLAMADI”

Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, “İkincisi düzenlenen İnönü İç Hastalıkları Kongresinin ilimizdeki ve çevre illerdeki meslektaşlarımızın doçentlik başvuru şartlarını tamamlaması açısından bir fırsat sunduğu için büyük önem taşımaktadır. Bu vesileyle hem güncel bilimsel konular ve yenilikler ilgili sunumlar yapılacak hem de meslektaşlarımızın bir araya gelmesi sağlanacak bir kongredir. İlaç firmalarının çok fazla destek sağlamadıklarını düşünüyorum” dedi.

“BU YIL KONGRENİN İÇERİĞİ ZENGİN”

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş kongredeki konuşmalarında şunları dile getirdi, “Geçen yıl iç hastalıkları kongresine katılmıştım. Gerçekten içeriği zengin bir kongre olmuştu. Bu yılki kongrenin içeriğini incelediğimizde yine içeriği oldukça zengin. Hem enfeksiyon hastalıklarının hem göğüs hastalıklarının hem kardiyoloji ana bilim dallarımızın ciddi katkısı var. Düzenleme komitesine böyle bir kongre düzenledikleri için ve ayrıyeten bölümüzdeki öğretim üyelerine kendilerini sunma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyor kongrenin başarılı ve verimli geçmesini diliyorum.”

“BAZI ŞEYLERİN ÖNÜ ARTIK AÇILMALI…”

İç hastalıklar konusunda bazı şeylerin önünün açılması gerektiğini belirten İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Taner Elkıran, “İnönü Üniversitesi ve Malatya İç Hastalıkları Derneği işbirliğiyle gecen sene ilkini yaptığımız İnönü Üniversitesi İç Hastalıkları Kongresinin ikincisini sizlerin önderliğinde başlatmış oluyoruz. Bu kongrenin her devamında planlanmasında emeği geçen tüm meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. BAP projemizle kongremiz devam ediyor. Geçen yıl da aynı projeyle devam etmişti. Birçok ilaç firması da bizi destek çıkıyor. Bu yıl ki kongreye farklı illerden birçok arkadaşımızın bildiri geldi. Bu bildirilerin birçoğu bilimsel olarak arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi.  Yaklaşık 86 tanesi sunuma layık görüldü. Kongremizdeki en büyük amaç bazı şeylerin önünü açılması lazım. Bir buçuk gün içerisinde üç ayrı oturumumuz olacak. Bu oturumlarda birçok bilim dalıyla beraber yapacağız. Hepiniz katıldığınız için teşekkür ediyorum. İlaç firmalarına ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Çünkü ilaç firmaları olmazsa bu kongreler sürdürülemez” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber