• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

1,5 milyar dolarlik yatirim: Günes tarlalari

TBMM Disisleri Komisyonu üyesi ve AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Sahin, Çin'in dünyaca ünlü günes enerjisi firmasi Albright International Trade.nin, Malatya.ya 1,5 milyar dolar degerinde günes tarlalari kuracagini açikladi

1,5 milyar dolarlik yatirim: Günes tarlalari

TBMM Disisleri Komisyonu üyesi ve AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Sahin, Çin'in dünyaca ünlü günes enerjisi firmasi Albright International Trade.nin, Malatya.ya 1,5 milyar dolar degerinde günes tarlalari kuracagini açikladi

 
TBMM Disisleri Komisyonu üyesi ve AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Sahin, Basbakan Recep Tayyip Erdogan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Taner Yildiz.in talimatlari dogrultusunda, Çin.de uzun süredir yürüttükleri görüsmelerin olumlu sonuçlandigini belirtti.
 
Sahin: Basbakan 12 Dolar-cent teklifini olumlu gördü
Sahin, sunlari dedi: “Çin'in dünyaca ünlü günes enerjisi firmasi Albright International Trade Co. sirketinin Türkiye distribütörü Bayram Sahin.le, yatirim konusunda anlasma sagladik. Firma temsilcileri Türkiye'ye davet edildi. Basbakan Recep Tayyip Erdogan ile de görüsen sirket yetkilileri, günes enerjisini sektördeki diger firmalardan daha ucuza üretmeyi planliyor. Firma 12 Dolar-cente enerji üreteceklerini taahhüt etti. Avrupa ve diger sirketler 24 Euro.dan asagiya inmediler. Basbakan ve Enerji Bakani 12 Dolar-cent teklifini olumlu gördüler ve Meclise bu konuda yasa teklifi sundular. Mecliste bulunan tasarida herhangi bir degisiklik olmaz ise Enerji Bakanligi rüzgâr enerjisinin 1 kilovat saati (KWh) için 5,5 Euro/cent, günes enerjisinin 1 kWh'i için ise 12 dolar/cent fiyati uygulanacak. Çinli firma bu fiyati taahhüt etti ve yasanin çikmasini bekliyor. Bu sektörde faaliyet gösteren yurt içinden disindan birçok firma, bu rakamin artirilmasini istiyor.”  
“Ucuz enerji temin edecek yatirimlarin pesindeyiz”
Sahin, yatirimin binlerce kisiye istihdam saglayacagini kaydederek, Malatya.da günes tarlalarinin kurulacagini belirtti.
Sahin, Türkiye'ye ucuz enerji temin edecek yatirimlarin pesinde olduklarini belirterek, "Umarim 'Yenilenebilir Enerji Kanunu' çikar çikmaz bu projemiz de hayata geçer ve Malatya'miz layik oldugu yere gelir" dedi.
Milletvekili Sahin, daha önce Anemon Grubu'nu Malatya'ya getirmesine öncülük ederken, Hal binasi yerinin 60 milyon liraya Hollandali bir yabanci ortakli bir firmaya satilmasini saglayarak belediyeye önemli bir kaynak saglanmasina katkida bulunmustu.
 
Bayram Sahin kuracak
Çinli firmayla anlasma saglayan Hekimhanli isadami Bayram Sahin, yasanin çikmasiyla Malatya.da günes enerjisinden elektrik üretecek santrali kuracak. Santral da yüzlerce kisiye is imkâni saglanmasi bekleniyor.
Yeni kanun teklifiyle yenilenebilir enerji tesviklerinden faydalanacak yatirimcilarin her yil en geç 31 Ekim tarihine kadar Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu'na (EPDK) basvurmalari gerekiyor.
 
Güneste ise 31 Aralik 2012'den önce Yatirima iliskin tüm baglantilarin ve isbirligi protokollerinin tamamlandigini belirten is adami Bayram Sahin, tasarinin Meclis sürecinin bitmesini beklediklerini söyledi.
 
Lisans verilirken bu isin ticaretini yürüten firmalarla gerçek yatirimcilarin ayrilmasi gerektigine dikkati çeken Sahin, "Yenilenebilir Enerji Yasasi çiktiktan sonra lisans verilirken firmalarin fiyat konusunda yaristirilmasi lazim. Enerji Bakanligi, hangi firma bir cent dahi ucuza veriyor ise onu tercih etmeli" dedi.
 
Yeni kanun teklifiyle yenilenebilir enerji tesviklerinden faydalanacak yatirimcilarin her yil en geç 31 Ekim tarihine kadar Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu'na (EPDK) basvurmalari gerekiyor. 31 Aralik 2015'ten önce isletmeye giren yenilenebilir enerji tesisleri, günes enerjisi hariç olmak üzere on yil tesvikten faydalanabilecek. Güneste ise 31 Aralik 2012'den önce isletmeye girenlere 15 yil, bu tarihten sonra isletmeye girecek olanlar için de her yil birim fiyat Bakanlar Kurulu karariyla en fazla yüzde 8 olmak üzere azaltilarak uygulanacak.
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber