• DOLAR
  7,7044
 • EURO
  8,9963
 • ALTIN
  462,20
 • BIST
  1,1671

14 Yeraltı Barajı Yapılacak

Erdoğan’ın Talimatıyla Hayata Geçirilecek Olan 100 Yeraltı Barajının 14 Tanesi Malatya’ya Yapılacak

14 Yeraltı Barajı Yapılacak

Yapılacak barajlarla ilgili ilk açıklama 22 Tem 2019 Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli tarafından başlatılan acil eylem planı içerisinde yer almıştı. Bakan Pakdemirli açıklamasında, başlattıkları acil eylem planı içerisinde Türkiye genelinde 100 adet yeraltı barajı inşa edeceklerini söylemişti. Yapılacak barajların 14 tanesinin ise ilimiz sınırları içinde yapılacağı bu kapsamda proje ve etüt çalışmalarının sürütüldüğü belirtildi

CUMHURBAŞKANI’NIN TALİMATIYLA HAREKETE GEÇİLDİ

Temmuz ayı içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı yapılacak olan 100 yeraltı barajı için proje ve etüt çalışmalarına başladı. Yapılacak 100 yeraltı barajının 39 tanesi Elazığ Bölge Müdürlüğü görev sahası içinde yer alacak. 14 adet baraj da ilimizdeki akarsular üzerinde yer alacak. Bölgemizde ilk defa yapılacak olan barajlar hakkında verilen bilgide ise “Alüvyon kalıntıları fazla olan, bu nedenle su tutması imkânsız olan bölgelerde, akiferi tabakasını beslemek amacıyla hem sulama amaçlı hem de suni besleme amaçlı (Akifer Beslemesi) baraj düşünülüyor” denildi. Yapılacak barajlar küçük ölçekli olacak ve yerel ihtiyacı karşılayacak.

ETÜT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bu amaçla hem bölgede hem de ilimizde etüt çalışmaları başladı. Çalışmalar kapsamında harita çalışmaları, DSİ 22. Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından temin edilecek.  DSİ 6. Adana Bölge Müdürlüğü tarafından ise temel ve sondaj çalışmaları yapılacak. Çalışmalar kapsamında ise yapılacak barajlar bölgesinde taşıma gücü ve sızma yönünden güvenli veya güvenliği sonradan yapılan iyileştirme ile sağlanabilecek alanların tespiti için zemin örnekleri ise alınmaya başlandı. Bölgede doğal yapı gereçleri ile ilgili temel çalışmalarının devam ettiği, bu çalışmaların ise Nisan ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Proje aşamasına geçilecek. Temmuz- Ağustos ayları içinde ihale yapılması planlanan barajların 2022 yılında hizmete alınması planlanıyor.

YAPILACAK BARAJLAR

Malatya sınırları içinde yapılması planlanan ve etüt çalışmaları devam eden barajların yapılacağı bölgeler ise şunlar. Hekimhan Sarıkız bölgesinde Sarıkız-Kuruçay üzerinde 3+1,  Pütürge Babik çayı taşmış bölgesinde 1+1, Arapgir Deregezen, Darende Balaban, Pütürge Şiro Çayı, Doğanyol Gökçe, Akçadağ Kürecik, Arguvan Alağa, Doğanyol Burç Mahallesi.

TZOB Malatya Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç ise konuyla ilgili olarak verdiği bilgide yapılacak barajların Malatya tarımına ve Malatya ekonomisinde önemli katkı sağlanmasının beklendiğini söyledi.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

     

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber