• DOLAR
  5,9442
  %0,00
 • EURO
  6,5519
  %0,02
 • ALTIN
  302,17
  %-0,10
 • BIST
  7,7654
  %0,05

13. Tarım Fuarı 10-14 Nisan’da

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan Tarım, Teknoloji, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı 10-14 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Kültür AŞ tarafından organize edilen fuara bu yıl 36’sı il dışından olmak üzere 110 firma katılırken, 9 bin metre kare alana kurulacak fuarı 65 bin kişinin ziyaret etmesi hedefleniyor

13. Tarım Fuarı 10-14 Nisan’da

10-14 Nisan tarihleri arasında Kültür AŞ tarafından organize edilen 13’üncü Tarım, Teknoloji, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı dolayısıyla Ramada otelde fuarın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Kültür AŞ Müdürü Sabri Akın, tarım, ticaret ve hayvancılık sektörü temsilcileri katıldı. Mişmiş Park Fuar alanında düzenlenecek olan fuar bu yıl bünyesinde ilkleri de barındıracak. 36’sı il dışından, 74 il içinden olmak üzere toplam 110 katılımcı olacak. Fuarda 65 bin 800 ziyaretçi hedeflenirken fuar 9 bin metre kare alana kurulacak. Fuara 30 farklı il ve 4 yabancı ülkeden ziyaretçiler beklenirken fuarda tarım konferansları, yarışmalar ve çeşitli etkinlikler de yer alacak. Burada konuşan Vali Aydın Baruş şu ifadeleri kullandı: “ Fuarlar sadece düzenlendiği il için değil çevresindeki bölge için de çok önemli organizasyonlar çünkü fuarlarla ilgili sektör temsilcileri o sektörü alanında faaliyet gösteren tüm insanlarla bir araya gelme fırsatı buluyorlar bu anlamda ekonomik hayatımıza ciddi hareketlenme ciddi katkı sağlamaları mümkün oluyor. Diğer taraftan fuarlar aynı zamanda düzenlendiği il içinde önemli bir sosyal hareketliliği sağlıyor bu anlamda Malatya Tarım Fuarı’nın da bu yıl Malatya’nın hem ekonomi hayatına hem de sosyal hayatında iyi bir hareketlenmeye sebep olacağını düşünüyorum. Tarım sektörü ilimiz için özellikle çok önemli neden il istihdamımızın yüzde 34 civarında geçimini sağlıyor. İkincisi Malatya hem iklimi hem de coğrafi koşulları itibariyle verimli topraklara sahip. İl yüzölçümümüzün üçte birlik alanına tarım yapılabilir alanlara sahip. Bu alanlarında biz dört yüz yirmi beş bine yaklaşık alanımız var. Bu alanında yüz yetmiş üç binlik hektarına sulama yapabiliyoruz. Hâlbuki üç yüz doksan iki bin arazimiz sulanabilir durumda bu koşullara sahip. Bu sulanabilir alanı arttırabilirsek hem tarımsal ürün çeşitliliğini hem de birim alandan alınan tarım ürünü miktarını ciddi anlamda artırabiliriz.”

“MALATYA’YI ÖRNEK BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEMİZ LAZIM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Polat ise: “ Bir il kâğıt üzerinde büyükşehir olmayla, büyükşehir olmuyor. Büyükşehir olmanın gereklerini hep birlikte yerine getirip Malatya’mızı gerçekte bölgesinde örnek bir şehir haline getirmemiz gerekiyor. Burada Malatya’nın fuarlar şehri olması önemli. Biz büyükşehir olarak yılda 8 fuar gerçekleştiriyoruz. Bu fuarlarımızda Tarım Fuarı önemsediğimiz fuarlardan birisi. Malatya’mız bir yönüyle sanayide koşarken ama bir yönüyle de tarım ve hayvancılıkta önde olan, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan bir şehrimiz. Dünya ne kadar ileriye giderse gitsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin gıda en önemli stratejik üründür. Burada tarıma ve hayvancılığa özel önem vermemiz gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda da bunun stratejik önemi gittikçe daha fazla artacak. Biz de bu masanın etrafında konunun bütün tarafları burada. Malatya’mız bölgemizin aslında lokomotif şehridir. Bizim gelişmemiz önce bizi ilgilendiriyor, önce Malatyalıları ilgilendiriyor. Malatyalıların refah seviyesi ne kadar yüksek olursa, gelişmişlik seviyesi ne kadar ileri olursa biz o kadar mutlu oluruz. Ama bizim bir de şu yönümüz var. Biz bölgenin lokomotif gücüyüz. Bizim hızımıza göre Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Tunceli gibi bu bölgedeki insanlar bize bakıyor. Bizim koşma hızımıza göre onlar da adım atıyor. O yüzden bizim yaptıklarımız önce Malatya’mız için çok önemli, ama daha sonra bölgemiz için ayrı bir önem arz ediyor. Nitekim Tarım Fuarımıza 30 ilden katılımın olması da bunu gösteriyor. Gerçekten Tarım Fuarımızın her dönemde dolu dolu geçtiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber