• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

110’u Boş yere Meşgul Etmeyin!

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte yangınlar da arttı. Maddi ve manevi kayıplar yaşatan yangınların yaşanmaması için yapılması gerekenleri İtfaiye Dairesi ile konuştuk. Her şeyin başının önlem almak olduğunu ifade eden yetkililer alınması gereken önlemleri sıraladılar. Ayrıca İtfaiye telefonlarının gereksiz yere meşgul edilememesi için çağrıda bulundular

110’u Boş yere Meşgul Etmeyin!

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte çeşitli sebeplerle çıkan yangınların sayısı maalesef arttı. Yangınların çoğunun bilinçsizlikten yaşadığını ifade eden Malatya İtfaiye Dairesi Başkanlığı yetkilileri şunları dile getirdiler: “Bilgisizlik, ihmal, kaz, teknik arıza güvenlik önlemlerinin alınmaması ve yetersizliği doğal olaylar Sabotaj ve kundaklama ile oluşur yangınlar kolay şekilde oluşur. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte yaşanan yangın sayılarında artış var. Yangından korunma pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayrılmıştır.  Pasif önlemler proje aşamasında başlayıp yangın çıkmasını ve gelişmesini önleyen müdahaleyi kolaylaştıran ve hızlandıran önlemlerdir. Aktif önlemler ise yangında başlangıç safhasında müdahaleyi sağlayan önlemler nedir yangın söndürücü yangın dolapları manuel alarm ihbar ve söndürme sistemleri otomatik sulu ve köpüklü legal kötümser söndürme sistemleri Bu çerçevede ele alınır.”

DOĞRU YAKILAN SOBA ISITIR YANLIŞ YAKILAN SOBA ÖLDÜRÜR

Yaşanan yangınlarda baca temizliğinin büyük yer tuttuğunu ifade eden yetkililer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öncelikle baca temizliğinin hayatımız için son derece önemli olduğunu bilmemiz temizlik ve kontrol işlemi yapacak olan firma ve yapan kişinin yetkili ve deneyimli olmasına dikkat etmeliyiz.  Baca temizleme yapan elemanların baca temizlemek için gerekli donanım ve ekipmana sahip olmasına dikkat etmeliyiz. Bacaları kesinlikle çuval ve benzeri cisimlerle temizlemeliyiz ve kendinizle temizlemeyiniz.  Bacanın temizledikten sonra bacanın çekişini mutlaka kontrol ediniz.  Bacalardan ekseriyetle çatı üzerindeki kısımlarda çeşitli hava şartları yüzünden tahribat olmaktadır temizlik yapan personelden bu konuda bilgi isteyiniz.  Sobanızı kurarken doğru şekilde kurduğunuzda emin olunur Emin olamıyorsanız baca kullanımı ve soba kurulumu için itfaiyeyi arayarak yardım isteyebilirsiniz. Bacınızı atma yakarak temizleme teşebbüs etmeyiniz yılda en az iki defa bacanızı temizleyiniz veya temizletiniz.”

İTFAİYE TELEFONLARINI GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN!

Yetkililer: “Odun kömür gibi yüksek oranda iz bırakan Katı yakıtlı sobaların boruları ayda bir bacalarındaki ise 2 ayda bir temizlenmelidir bacalarda mutlaka baca başlığı kullanılmalı aksi durumda rüzgârlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar geri teperek zehirlenmelere neden olur.   Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalı yalıtılmış Bacalar hızlı bir şekilde soğur ve soğuyan bacaların çekişi düşer fırtınalı ve lodoslu havalarda soba yakılmamalı yanıyorsa söndürülmelidir.  Yatmadan önce sobalara kömür atılmamalı sobalar yatarken söndürülmelidir. Kullanıldığı yerleri yeterli hava girişi sağlanmalı bunun için öncelikle ortam sık sık havalandırılmalıdır. Çünkü yakıtlar yanarken ortamın oksijenini de tüketmektedir. Sera sobaları yanıcı ve patlayıcı sıvı dökülmemelidir. Odalarda ve kapalı alanlarda mangal kullanılmamalıdır. Baca üzerinde yarık ve çatlak olmamalı bacı iki yüzeyi pürüzsüz olmalıdır.  Soba borusu pencere veya duvar dinleniyoruz atılmamalı uzatılmış da hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Ayrıca yetkililer İtfaiye telefonlarının gereksiz yere meşgul ederek itfaiyeye ihtiyacı olanları çaresiz bırakmayın, diye vatandaşlara çağrıda bulundu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber