• DOLAR
  6,7792
  %0,10
 • EURO
  7,4685
  %0,12
 • ALTIN
  373,06
  %0,24
 • BIST
  8,3211
  %0,17

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleri sonucunda 2012 yılında Birleş¬miş Milletler Genel Kurulu tarafından dünyada kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde ya¬rarlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim “Dünya Kız Ço¬cukları Günü” olarak ilan edildi. Bu gün dün sosyal medyada uzun süre ilk sırada yer alırken biz de Malatyalıların kız çocuklarına bakış açısını ve ülke genelinde kız çocuklarının durumunu araştırdık

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

BM tarafından 5 yıldır kutlanan ve kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığı ortadan kaldırmak bir farkındalık oluşturmak için 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor. Malatyalılara bu günü ve toplumun kız çocuklarına bakış açısını sorarken Türkiye’deki durumu da araştırdık. Kız çocuklarına karşı eski düşünceyle yeni düşünceyi karşılaştıran Malatyalılar, konuyla ilgili düşüncelerini şu sözler­le anlattı “ Eskiden kız çocuklarına mal hakkı tanınmazdı onlar çocuk olarak bile görülmezlerdi. Utanç olarak görülürlerdi. 5 çocuğu varsa bunlardan 2’ si erkekse ve ‘çocuğun var mı?’ diye sorduklarında ‘2 tane çocuğum var’ deniliyordu. Oku­la bile gönderilmezlerdi. Toplum içinde sevilmezlerdi. Hep dışlanırlardı. Erken yaşta evlendirilirlerdi. Söz hakkı tanın­mazdı, baba veya sözü geçen kimse onun düşüncesine kulak verilirdi kız çocuğu hakkında alınan kararlarda bile bu böy­leydi. Dış kapının dış mandalıydı yani. Ama şimdi duru değişti bilinçlendik bir kere. Eskisi gibi değiliz. Kız çocukları da artık erkek çocukları gibi okula gidiyor. Onları artık geriden takip etmiyor. Hat­ta giderek erkekler geri planda kalıyor, okuyan kız çocuklarına göre. Kız çocuk­larının eğitim seviyeleri arttı. Çok iyi oldu çünkü gelecek nesil onlara emanet. Anne nasıl yetiştirirse toplum o yönde gider. Bu yüzden eğitimli anneler toplum için çok önemli ve değerli. Anne eğer ayağını yere sağlam basarsa toplum da ayağını yere sağlam basar. Ayrıca kızlar aile bağı­na daha çok sadıktırlar. Şefkatlidirler. Defalarca eğilseler de dimdik kalkmayı bilirler, o yüzden kız çocuklarına verilen değerin daha çok artması gerekiyor, onlar bizim her şeyimiz.”

ÜLKE GENELİNDE İSE DURUM ÇOK FARKLI

Türkiye’de ise durum Malatya’ya oranla çok farklı. Çocuk yaşta evlilik ve istismar suçu artmış durumda. Bu durumu en iyi anlatan açıklama ise İzmir Barosu tarafından yapıldı. Barodan yapılan açıklama şunlara yer verildi: “ Çocuk yaşta evlilik, Türkiye’deki temel sorunlardan biri olmaya devam etmektedir. 2013 tarihli Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre 25- 49 yaş arasındaki kadınların yüzde 22’si 18 yaşına gelmeden evlenmiştir. 18 yaşından daha küçük yaşta evlenmiş kızların cinsel ilişki de dâhil olmak üzere şiddet görme ve istismara uğrama ihtimalleri artmaktadır. Çocuk yaşta evlenen kızlar, iş olanaklarının kısıtlı olması nedeniyle, daha büyük yoksulluk riskleriyle karşılaşmakta, hukuki destek kanallarına erişimleri de kısıtlanmakta, ekonomik bağımsızlık elde edememeleri nedeniyle eşe bağımlı kalmakta ve kendilerini geliştirememektedirler. Resmi kurumlar halen kadınların doğurganlık yaşını 15-49 olarak esas almakta ve istatistik düzenlemeler bu esas üzerinden gerçekleştirilmekte, yasalarımızda ve taraf olunan tüm uluslararası sözleşmelerde düzenleme alanı bulan evlenme yaşı dahil tüm çocuk mevzuatı hiçe sayılmaktadır. Hamilelik ve doğumun yol açtığı sorunlar 15-19 yaş arası genç kızlarda birinci ölüm nedenidir. UNICEF’ in, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü üyesi 41 ülkede çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliğini incelediği raporda Türkiye, İsrail’le birlikte son sırada yer almaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber