• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

10’uncu Uluslararası Melita’dan Battalgazi’ye Kervansaray Buluşması 15-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.  Kervansaray Buluşması için Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Çınar restoranda basın toplantısı düzenlendi. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Gürkan şunları dile getirdi: “ Yazılı ve görsel alanda hizmet eden arkadaşlarımız sizlerle uzun zamandan beri hep birlikte el ele vererek Malatya’mızın Battalgazi’mizin istikbali anlamında Mazisine layık İstikbale hazırlamaya gayret gösterdik.  Şehirlerin medeniyetlerini kültürellerini yok olmaya yüz tutmuş eserlerini gün yüzüne çıkartmak noktasında ve gelecek kuşaklara aktarma noktasında sizlerle elbirliğiyle elele vererek çalıştık.   Ben Malatya’daki gerek yazılı gerek görsel basın mensubu arkadaşlarımızdan ziyadesiyle memnunum.   2004 yılında çıktığımız bu kutlu yolda ve oradaki sloganımız dedik ki ‘Battalgazi Anadolu’yu Anayurt yapan medeniyetler merkezi ve destan şehridir.’ Bu destan şehrinin kendi haline terk edilmiş, metruk bir sessizliğe bürünmüş tarihi yok olmuş bir şekilde ki yapısına sessiz kalamazdık.  Onu mazisine layık istikbale hazırlamak gibi bir sorumluluğumuz vardı.   Bu anlamda sizlerin de yakinen müşahede ettiği gibi o dönemde 2004 yılında başlayarak geldiğimiz o süreçte kendi haline terk edilmiş terkedilmiş tarihi eserlerimiz, kümbetlerimiz,  türbelerimiz, hanlarımız,  hamamlarımız,  kervansaraylarımız, kışlalarımız, surlarımız, O zamanki yazarlar ve tarafından önce çökmüş sonra göçmüş ölüm sessizliğine bürünmüş ve bir daha bunların ayağa kalkması mümkün değildir. Biz bunları yazmakla vebali sorumluluktan kurtulacağımızı zannediyorsak da aldanıyoruz diye aynen bu şekilde ve bu minvalde yazılar yazılmış.”

BU İŞE BAŞLARKEN 4 AMACIMIZ VARDI

Gürkan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Bizim azim ve kararlarımızla Battalgazi’yi mazisine layık istikbale hazırlama noktasında Azimli kararlıydık.  Bizim pusulamız amaç için her yolu mubah gören nefsin egemenliğine dayalı hırs duygusu olmadığını söyledik.   Bizim amaç için Azimli, kararlı, çalışan gayret, gösteren ve sonucu da tevekkül ederek bekleyen ve neticesinde almak durumunda olan bir azim kararlı içindeyiz. Biz 2004 yılında o dönemdeki üniversitedeki hocalarımızla Kervansarayı bahçesindeki metruk yapıların, kemiklerin, diğer ismini sayamadığım daha necis şeylerin kamyonlarca pisliğinin temizliğini yaptık. Dedik ki Kervansaray buluşmasının ilkini yapıyoruz.  Kervansaray buluşmalarının ilkini yaptığımızda Kervansaray buluşmamız lokal anlamda Battalgazi ölçeğinde, Malatya ölçeğinde Türkiye ölçeğinde değil uluslararası ölçekte yaptık.  Birinci uluslararası Kervansaray buluşması dedik. Melita’dan  Battalgazi’ye  kültür, sanat, tarih, arkeoloji günleri dedik başladık. Oradaki ilk konuşmamızın dedik ki bu buluşmaların temel amaçları şunlardır.  Bir burada kendi haline terk edilmiş tarihi ve kültürel mirasımızın ayağa kaldırılması noktasında kamu kuruluşlarının dikkatini çekmek. 2 sivil toplum kuruluşlarının dikkatini çekmek.  3 Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlığının ve hassasiyetinin artırılması,  4 Dünya çapında bu tarihi eserlerin insanlığın ortak kültürel mirası olduğunu vurgulayarak bütün kuruluşlar uluslararası alanda bu kuruluşlara sahip çıkması gerekliliğini vurguladık. Gerektiğinin vebali ve sorumluluk olduğunu vurgulamaya gayret ettik.  Allah’a şükür vasıl olduk. O dönemde,  gerek Avrupa Birliği’nden gerek dünya bankasından, gerek diğer Finans kuruluşlarında gerek kültür Bakanlığı’nda, gerek gerek Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde ve gerek şahıs ve özel kişilerden aldığımız desteklerle o yok olmaya ve tarihin derinliklerine göçmüş dediğimiz tarihi eserlerimizi tekrar gün yüzüne çıkarttık. Bunun hareket noktası Kervansaray buluşmaları oldu.   Bu anlamda Kervansaray buluşmalarını çok önemsiyoruz.”

BU TARİH MALATYA’NIN FETİH TARİHİ

Gürkan: “Bu yıl 10. uluslararası Melita’dan Battalgazi’ye arkeoloji günleri Kervansaray buluşmasını yine birlikte gerçekleştireceğiz. Ayrıca Kervansaray buluşmalarının yanında Kervansaray buluşmalarını belirlediğimiz Eylül ayı ve Eylül ayının ikinci yarısı 15, 16, 17, 18 Eylül’de 15’inde 25’ine kadar bu süre aynı zamanda Malatya’nın Fetih yılıdır. Bir daha düşman eline geçmemek kaydıyla Malatya Türk İslam hâkimiyeti eline geçmiştir ve devlet millet var olduğu müddetçe de ebediyen bu memlekette de Türk yurdu olarak kalmaya devam edecektir.  Belleğini de koruyacaktır hafızasını da koruyacaktır.   Kimliğini de koruyacaktır. Tarihinde koruyacaktır kültüründe korumakla kalmayıp onların içerik ve işlevlerini de vatandaşlarımız sosyal etkinliklerle anlatırken gelecek kuşaklara aktarılmasına üzerimize düşen sorumluluklarımızı da belediye bütün sivil toplum kuruluşları ve kentin bütün değerleri ile bunları gelecek kuşaklara aktaracağız.” dedi.

“ŞEHRİN ERDEMLİ VE FAZİLETLİ OLMASININ TEMEL KOŞULU İÇİNDEKİ DEĞERLERİYLE BİRLİKTE YÖNETİLMESİDİR”

Gürkan şu ifadeleri kullandı: “Biz biliyoruz ki şehirlerin erdemli ve faziletli olmasının temel koşulu şehrin, şehrin değerleriyle birlikte yönetilmesidir.   Ve şehir yönetilirken şehrin hafızasına şehrin belleğine, şehrin kimliğine, şehrin tarihine, şehrin medeniyetine, kültürüne, geleneğine, göreneğine, sahip çıkabilirsek kimlikli bir şehir olur. O şehir gerçekten erdemli ve faziletli bir şehir olur.   Son günlerde bir moda deyim çıktı. Marka şehir. Bu İfade doğru ifade değil. Marka, marka şehir kavramı olmaz. Marka ticari bir materyaldir. Alınır satılır. Ama kimlik özeldir. Kişiye hastır. Beldeye hastır. Şehir’e hastır.  Ülkeye hastır. Medeniyette hastır. Onun için mümkün olduğu kadar basın yayın kuruluşlarımızda da marka kavramını ticaret şirketleri için kullanabiliriz.  Ama medeniyetleri kültürleri üzerinde barındıran şehirler için bunu kullanamayız. Kimlikli şehir, belleğini koruyan şehir hafızasını koruyan şehir diye adlandırırsak daha doğru yolu tercih etmiş oluruz diye düşünüyorum. Tabi kervansaray 10. yıl olması hasebiyle de onuncu yılını çok görkemli katılımı yüksek ve aynı zamanda içeriği ve işlevi dolu olan bir yapı hüviyetinde idrak etmek istiyoruz.”

“BASINA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Gürkan Kervansaray buluşmalarının tanıtımı konusunda basına büyük görevlerin düştüğünü vurgulayarak şunları sıraladı: “Basınımızdaki arkadaşlarımıza çok büyük görevler düşüyor. Buradaki bizim sorumluluğumuz ve yükümlülüğümüz belki kenardaki algı ve anlama noktasında belediye başkanıdır diye değerlendirilebilir ama.  Aslında değildir. Şu anda Battalgazi’deki tarihi eserlerimizin yüzde 90’ın üzerinde restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Buraya gösterdiğimiz değer bulunduğumuz makamla mütenasip değildir. İlişkili olabilir fakat vatandaş olarak bir memlekette yaşamanın bedeli vardır. Yaşandığımız toplum ve topraklara karşı farzı ayin görevlerimiz vardır. Siz yaşadığınız yerde gereğini yaparsanız vecata talip olmuş olursunuz. Ama gereğini yapmayıp ne olursa olsun benzeri sorgu ve düşünceler o zaman vebali üzerinize atar. Kervansaray buluşmasına çok yoğun katılım ve kamuoyunda gerek yazılı basında gerek görsel basında çok yer verelim.”

KERVANSARAY BULUŞMALARININ PROGRAMI

Gürkan Kervansaray Buluşmalarının programını şu şekilde sıraladı: “14 Eylül Cuma günü kortej yürüyüşü yapılacak. Öğretmen evi önünde saat 18:00’de başlayacak, 15 Temmuz meydanında bitecek. Ve orada da çöpçüler korosu ve kahramanlık türküleri Kafkas Gürcistan halk oyunları gösterileri yapılacak. Bu korteje Malatya’nın bütün kesimlerinin ve bütün paydaşlarının katılması noktasında ilgili arkadaşlara gerekeni söyledim. 15 Eylül Cuma günü saat 10.00’da açılış silahtar Mustafa paşa kervansarayında olacak. Mehteran, koro, semah ve semazen gösterileri olacak. Karma sergi, tarihi pul sergisi yapılacak. Selçuklu koleksiyonu giyim sunumu yapılacak. Türkiye’den ünlü modeller defileye katılacak.  Füreya Koral “Kuşların Evi” seramik sergisi yapılacak. Saat 14.00’de kişisel seramik sergisi Prof. Dr. Zehra Çobanlı’nın sergisi gerçekleşecek. Saat 16.00’da Savaş Şafak Barkçin’in konferansı olacak. Saat 19.30’da Kafkas Gürcistan halk oyunları gösterisi yapılacak.  Saat 21.30’da Kahramanlık türküleri Esat Kabaklı tarafından icra edilecek.  16 Eylül saat 10.00’da bisiklet turu, oryantiring, trap skeet atışları, saat 11.30’da sokak sporları etkinlikleri, geleneksel okçuluk turnuvası, Saat 14.00 Fahri Kayahan anısına türkü dinletisi, sokak etkinlikleri finali ve ödül töreni olacak.  17 Eylül saat 11.00’de engelsiz hayaller resim sergisi engelsiz yaşam merkezinde.  18 Eylül Salı saat 11:00’de Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında  Malatya’nın 917. Fetih yıldönümü konulu panel. Panelin katılımcıları; Prof. Dr. Salim Cöhce, Prof. Dr. Adnan çevik, Prof. Dr. Birsel Küçüksipaioğlu, Doç. Dr. Tülay Metin, Dr. Öğretim Üyesi Murat Zengin.”

Kervansaray buluşmasının bu program çerçevesinde güzel bir şekilde Malatya’mıza, Malatya’mızın tarihe yakışır bir şekilde idrak edileceğini ve coşku, sevinç içerisinde Malatya’nın kimliğinin ve belleğinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında da önemli bir sosyal ve kültürel etkinliği yerine getireceğine inanıyorum.”

 

>>Rahime Gül Erbaş 

10’uncu Kervansaray Buluşmaları 15- 25 Eylül Tarihleri Arasında

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber