• DOLAR
  5,7397
  %0,10
 • EURO
  6,3970
  %0,21
 • ALTIN
  275,42
  %0,12
 • BIST
  99.785
  %1,94

100 Bin Küçükbaş Yaylalarda

Ramazan Bayramı sonrasında yaylalara çıkışlar arttı. İlimizde yaklaşık 600 çiftçi ailesi yaklaşık 5 ay yaylalarda kalmak üzere köylerinden ayrıldı.

100 Bin Küçükbaş Yaylalarda

Anadolu’da oldukça eski bir yaşam kültürü olan yaylacılık kültüründe ağırlıklı olarak küçükbaş hayvan üreticileri yararlanıyor. 12 Eylül ihtilalinin ardından yasaklanan yaylacılık faaliyetleri daha sonra da uzun süre terör nedeniyle yasaklanmıştı. Yaylalara çıkmanın yasaklanması ise küçükbaş hayvan üretimini önemli ölçüde etkilemişti. Son yıllarda yaylalara çıkışların Valilikler tarafından belirlenmesiyle birlikte yaylacılık faaliyetleri yeniden hız kazanarak gündeme geldi. Malatya Valiliği tarafından alınan kararla ilimizde otlatma ve yaylaları kullanma takvimi ise şöyle belirlendi. Battalgazi, Yazıhan ve Kale ilçelerinde yaylaya çıkış ve otlatma başlangıcı olarak 15 Nisan-  15 Eylül tarihleri arasında, diğer ilçelerde ise 1 Mayıs – 1 Ekim olarak yaklaşık 150 günlük bir otlatma periyodu belirlendiği belirtildi.

YAYLALARIMIZ KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR İÇİN UYGUN

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek; “Geçmiş yıllarda geleneksel usullerle yürütülen yaylacılık faaliyetleri 4342 sayılı Mera kanunun 1998 yılında yürürlüğe girmesiyle beraber bütün mera alanlarında olduğu gibi yaylacılıkta bir disiplin altına alınmıştır. Bu vesile ile otlatma mevsimi otlatma kapasitesi v.b. hususlar teknik hesaplamalarla yapılması öngörülmektedir. Özellikle geçmiş yıllarda ağırlık olarak hayvancılık faaliyetinin bulunması bunun ise sayısal olarak büyük çoğunluğunun küçükbaş hayvancılık olması yaylacılık kültürünü ve faaliyetini de günümüze kadar taşımıştır. Son yıllarda genel olarak tarımsal faaliyetlerin azaldığı, kırsal alanların boşaldığı yaygınlaşsa da halen özellikle küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimiz yetiştiricilerimiz azımsanmayacak sayıdadır” şeklinde konuşarak yaylacılık faaliyetlerinin hayvan varlığının artırılması konusunda önemine değindi.

150 GÜN YAYLADA KALACAKLAR

Konuyla ilgili olarak konuşan Koyun Keçi yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ise birliğe bağlı küçükbaş hayvan üreticilerinden yaklaşık 100 bin civarında yaylalara hayvan çıkarıldığını hatırlattı. Akın açıklamasında şunları söyledi. “İlimizde birliğimize kayıtlı ve destek alan 200 bin civarında küçükbaş hayvan varlığı var. Bu hayvan varlığının yarısı yaylalara çıkıyor. Valilik tarafından belirlenen takvime göre de 15 Nisan’dan başlayan yaylalara çıkma mevsimi 1 Ekim tarihinde sona eriyor. Yaylalara çıkan üreticilerimiz 150 gün süre ile yaylalarda kalıyorlar. Bunun yanında okulların tatil olmasıyla birlikte birçok yaylacımız da eşleri ve çocuklarıyla yaylalara çıkıyorlar. Eşleri hayvanların yayılması, kırkılması ve bakımı ile uğraşırken hanımlar ve çocuklar ise Süt sağımı, sütlerin değerlendirilmesi, peynir ve tereyağı yapımı gibi işlerle uğraşıyorlar.”

BÜYÜK YAYLALARIMIZ VAR

İl sınırları içinde yer alan yaylalar hakkında bilgiler de veren Akın en büyük yaylanın Yama dağları üzerinde yer alan Malatya, Sivas ve Erzincan sınırları içinde yer alan Sarıçiçek yaylası olduğunu söyledi. Akın; “Malatya ili olarak kullandığımız yaylaların bazıları komşu illerimiz sınırları içinde de yar almaktadır. Bunlardan yama dağı üzerinde yer alan Sarıçiçek yaylası 3 iil sınırı içinde yer almaktadır. Yine Yeşilyurt Perimzek, Koçdere  Yaylası, Malatya ve Adıyaman Sınırları içinde yer almaktadır. Yine büyük yaylalar içerisinde, Doğanşehir,  Boruk, Polat, Söğüt, Erkenek, Kapıdere Akpınar yaylası, Akçadağ yaylası,  Arapgir Göldağı, Subatan,  Kemaliye Ziyaret yaylası, Darende Ayvalı yaylasını büyük yaylalar arasında sayabiliriz” diye konuştu. Akın ayrıca otlatma mevsimine ve yayladaki ot varlığı durumuna göre de yaylacıların zaman zaman yer değiştirdiklerini ifade etti.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber