• DOLAR
  7,5701
 • EURO
  8,9880
 • ALTIN
  475,15
 • BIST
  1,1865

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Kutlama Programı Düzenlendi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Battalgazi Belediyesi tarafından ortaklaşa bir kutlama programı düzenlendi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Gazeteciliğin fedakârlık ve özveri gerektiren bir meslek dalı olduğuna dikkat çekerken, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Sizlerin eleştiri ve tavsiyelerine her zaman değer veririz. Gazetecilik mesleği, onurlu bir meslektir. “dedi.  Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de basın sektöründeki sıkıntılara vurgu yaptı

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Kutlama Programı Düzenlendi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Battalgazi Belediyesi tarafından ortaklaşa bir kutlama programı düzenlendi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Gazeteciliğin fedakârlık ve özveri gerektiren bir meslek dalı olduğuna dikkat çekerken, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Sizlerin eleştiri ve tavsiyelerine her zaman değer veririz. Gazetecilik mesleği, onurlu bir meslektir. “dedi.  Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de basın sektöründeki sıkıntılara vurgu yaptı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Battalgazi Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ kutlama programına; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Cemiyet ve Dernek Başkanlarının yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

 “VATANDAŞLARIMIZLA BİZLER ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ YAPIYORSUNUZ”

Basın mensuplarıyla bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getiren Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “  Gazetecilerimizle belki de en fazla muhatap olan Belediye Başkanlarıdır. Basın mensuplarımızla sürekli karşı karşıya gelip muhabbet, sohbet ediyoruz. Basın mensuplarımızın ne tür sıkıntılar yaşadıklarını çok iyi biliyoruz. Malatya basını elbette olmalı, basınımıza Belediyeler olarak Malatyalılar olarak elbette sahip çıkmalıyız, onların sorunlarının bizim sorunlarımız olarak görüp ona göre davranmamız gerekiyor. Çünkü basın mensuplarımız vatandaşlarımızla bizler arasında köprü vaziyeti görmektedir. Sizlerden isteğimiz bu köprünün sağlam ve sağlıklı olması, iletişimin iyi olması ve akabinde Malatya’ya fayda sağlamak, hayırlı işlerin altına imza atmamız lazım.” diye konuştu.

“GAZETECİLİK MESLEĞİ, ONURLU BİR MESLEKTİR”

Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “Biz hizmet için koşarken siz de bizimle beraber koşuyorsunuz, bizdeki gelişmeleri ve hizmetleri topluma anlatıyorsunuz, yaptığımız işleri değerlendirip bize yol gösteriyorsunuz. Sizlerin eleştiri ve tavsiyelerine her zaman değer veriyoruz. Tabii ki yaptığınız iş kolay değil, özellikle sahada çalışan arkadaşların işleri oldukça meşakkatli. Teknolojik gelişmeler kolaylık sağlasa da sizlerin dikkat, gayret ve fedakârlığı olmadan ne bu yayınlar yapılabilir ne de gazeteler çıkar. Bizler beraber yol arkadaşıyız, her daim birlikteyiz, hem bizler hem de sizler 24 saat esaslı çalışıyoruz. Gazetecilik mesleği, onurlu bir meslektir. Bağımsız ve tarafsız bir şekilde; sosyal ve siyasî hayatta yaşanan gelişmeleri, en doğru ve hızlı bir şekilde milletimize ve dünyaya duyurmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda yapılacak bir hatanın telâfisi çok zordur. Bir doktorun, tedavi sırasında yapacağı yanlış işlem hastanın sağlığı için nelere sebep olursa, bir gazetecinin hatalı değerlendirmeleri de toplum için aynı sonuçları doğurur. Bunun tam tersi de ülkemizi ileriye taşır, huzur ve güven ortamı oluşturur. Sosyal medya trollerinin cirit attığı, aslı astarı olmayan yalan yanlış değerlendirmelerin dakikalar içinde binlerce insana ulaştırıldığı; algı operasyonlarının ve toplum mühendisliğinin doğru haberin önüne geçtiği bir ortamda, mesleğini seven gerçek gazetecilere büyük sorumluluklar düşmektedir. “ şeklinde konuştu.

“TOPLUMUN DUYU ORGANLARI GAZETECİLERDİR”

Gazeteciliğin fedakârlık ve özveri gerektiren bir meslek dalı olduğunu söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ Hakikaten burada bir fedakârlık var, eğer bunun sonunda bir muhteremlik var ise sonucunda kazanılan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mükâfatı vardır. Hakikaten o dönem gazete patronlarının gazete çıkarmama kararı alması akabinde toplumun duyu organları olan çalışan gazetecilerimiz ise toplumsal manada kamusal görevini yerine getirme noktasında sorumluluklarının olduğu idraki ile basın adı altında yeni bir gazete çıkarmışlardır. Gazeteler kapalı olduğu üç günlük süre içerisinde basın isminde ki gazete yayımlanmış ve toplumun haber alma hakkı da bu şekilde temin edilmiştir. Biz gazetecilerimizi tarif ederken insan ve toplumla özdeşleştiriyoruz, insanın duyu organları vardır, bu organlar etrafındaki hadiseleri algılar ve kişi kendi açısından bir yol ve rota oluşturur. Toplumun duyu organları da gazetecilerdir, yazılı ve görsel basındır. Sizlerin toplumdaki hadiseleri objektif ve tarafsız bir şekilde kamuoyu ile paylaşmak gibi sorumluluklarınız vardır. Nasıl ki insanların duyu organlarında sorun olduğu zaman insanın rotasında yanlışlıklar çıkarsa basın mensuplarımızın duyu organları sağlıklı çalışmazsa o zaman toplumda sağlıklı bir ortam oluşturamayız. Gazetecilerimizi kamu görevi yapıyor diye tarif etmekteyiz. Malatya’daki basın gerçekten birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu açısından önemli süreçlerden geçti, sergilenen güzel örneklerden dolayı tüm basın kuruluşlarımızı ve gazetecilerimizi tebrik ediyorum ve kutluyorum. Tabii ki eleştiri güzel bir şeydir, eleştireceksiniz ki biz kendi doğrularımızı bulalım, eleştirilerde tabii ki karşılıklı mutabakatı esas almamız gerekmektedir. Bu hassasiyeti muhafaza ettiğine her zaman şahit olduğumuz Malatya basınına ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.   Kutlama programı, müzik dinletisi ile sona erdi.

HABER MERKEZİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber