• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
1 NİSAN, OLMASIN YALAN
 • 0
 • 1795
 • 31 Mart 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

1 Nisan’da neden şaka yapılıyor ? Bununla ilgili pek çok tarihî hadise örnek olarak verilse de doğru olanı şudur :

”1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Ocak tarihine almıştır. Fransa’da uzun yıllar yeni yılı 25 Mart’ta kutlayan ahali bu kararı beğenmemiş, günlerce protestolar ederek birbirlerine hediyeler vermiş, şakalar yapmış ve bu tarihi gelenekten kopmak istememişlerdir. 1 Nisan bu şakaların, partilerin, hilelerin günü olarak belirlenmiş ve kutlanmaya başlanmıştır. Bu tavrı aptallık olarak görenler ise onların bu kutlamalarını ”Bütün Aptalların Günü” olarak değerlendirmişlerdir.Böylece asırlardır bu gün, Fransa ‘dan yayılarak tüm Avrupa’ya, hatta hiç alakası olmayan kıtaları aşarak bizim topraklarımıza kadar gelmiştir. Bugün yapılan şakaların ‘Nisan balığı’ ile de sembolleştiği bilinmektedir.

Bugün eğlence amaçlı şakalar yapılıyor, yalan söyleniyor, hileler düzenleyip eğlenmeye çalışıyor nice insan da. Yapılan her şaka sonunda da ‘1 Nisaaaan’ denerek olayı finale bağlıyorlar.

Öncelikle eğlenmek ile de olsa şaka ile de olsa yalanın caiz olmadığı dinimizce sabittir. Allah Resulü (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerin de

“Ben, haklıyken bile çekişmeye girmekten kaçınan kimse için cennetin kenarından, şakadan da olsa yalan söylemeye yanaşmayan kimse için cennetin ortasından, huyunu güzelleştiren kimse için de cennetin en yükseğinden bir köşk (verilmesin)e kefilim.” (Ebu Davud, Edeb 7; Tirmizî, Birr 158; Nesâî, Cihad 19; İbn Mâce, Mukaddime 7) buyurmaktadır . Yani dinimiz eğlence amaçlı da olsa bir insanı kandırmayı, duygularını yıpratmayı asla doğru bulmamıştır. Çünkü karşıdaki kişinin inandığı, ‘doğru’ kabul ettiği şeyin aslında ‘yalan’ olduğu şaka denilerek maalesef ma’kul görülemez. Allah Resulü’nün (s.a.v.) böyle bir eylemden kaçınanlar için de cennete kefil olması, olayın ne kadar mühim olduğuna delalet ediyor. Çünkü çağımızda insanlar maalesef birçok yalanı şaka diyerek geçiştiriyor.

Dinimizde latife vardır. Latife yalan olmayan, insanları tebessüm ettirmeyi amaçlayan sözlerdir. Bu sözlerde de yine en büyük örnek Allah Resulü (s.a.v.) olmuştur bizlere.

” Enes b. Malik’ten rivayet edilir : Hz. Peygamber (s.a.s), kendisinden bir binek hayvanı isteyen sahabiye, isteğini karşılayacağını bildirmek amacıyla bir dişi deve yavrusu vereceğini söyler. Sözü anlamayan sahabinin dişi deve yavrusunun işine yaramayacağını söylemesi üzerine “Dişi deveden doğmayan bir deve var mıdır” buyurur . Yine yaşlı bir kadın Hz. Peygamber (s.a.s)’den Cennet’e girmesi için dua etmesini ister. Hz. Peygamber (s.a.s), hiçbir yaşlı kadının Cennet’e giremeyeceğini söyler. Kadının bu cevaba üzülmesi üzerine Hz. Peygamber (s.a.s), yaşlı kadınların Cennet’e genç kız olarak gireceklerini söyler ve tebessüm ettirir . ” (Tirmizî)

Bizlere her konuda örnek olan Efendimiz (s.a.v.), nasıl latife yapılacağına dair de öncü olmuştur . Efendimiz (s.a.v.) ,  hayatı boyunca hiç yalan söylememiş, hile yapmamış, verdiği sözü hep tutmuştur.

Dinimiz bize ‘Yapmayacağımız şeyi söylemeyi’ dahi yasaklamış, yalanı en büyük günahlardan saymıştır.

MİRAC KANDİLİNİZİ TEBRİK EDERİM

” Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir. ” ( İsrâ Suresi 1. Ayet Meali )

Mirac ‘yükselmek’ anlamına gelir. Hz .Peygamber (s.a.v.) ‘in Recep Ayının 27.gecesi Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan semaya, yüce âlemlere ve Allah’ın huzuruna yükselmesinin tarihidir. Bu gece Efendimiz (s.a.v.) ‘in ümmeti için müjdelerle Allah-u Teâlâ’nın katından döndüğü gündür. Beş vakit namaz, Bakara Suresi’nin son iki ayeti , şirk koşmayanın cennete gideceği bu gece müjdelenmiştir.

Bu mübarek gecenizi kalbi duygularımla tebrik eder, namazlarınız ile Allah-u Teâlâ katında üstün mertebelere yükselmenizi niyaz ederim .

Ne mutlu bize, bu müjdeleri bahşeden merhametli Rabbimiz var .

Ne mutlu bize, şefkatli bir Peygamber Efendimiz (s.a.v.) var.

Salât ve selam olsun.

SEÇİM SONUÇLARINA DAİR

Yerel seçim nihayet sona erdi. Ülkemiz dört yıl boyunca seçim görmeyecek artık. Bu vesile ile bu satırları kaleme alırken henüz bilmediğim, kazanmayı başarmış tüm adayları tebrik ediyorum .

Unutmayın ki hiçbir makam, mevki baki değildir. Amaç daima Allah’ın rızası olmalı. Bu gayeden zerre kadar sapılmamalıdır.

Şehrimiz ve ülkemiz için Rabbim en hayırlısını nasip etsin daima.

Selam ve Dua ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber