• DOLAR
  7,7810
 • EURO
  9,0753
 • ALTIN
  467,12
 • BIST
  1,1665

1 Haftalık Tatil Başlıyor

Bugün tatile girecek öğrenciler velileriyle birlikte vakit geçirecek, 1 hafta boyunca gezecek, eğlenecek ve kitap okuyacaklar. Çocuklara yönelik bütün gezi alanları ise 1 hafta boyunca ücretsiz olacak. Gezilecek yerler içinde, Spor Tesisleri başta olmak üzere, Hayvanat bahçeleri, müzeler, kütüphaneler, üniversiteler gibi yerler bulunuyor

1 Haftalık Tatil Başlıyor

Bugün tatile girecek öğrenciler velileriyle birlikte vakit geçirecek, 1 hafta boyunca gezecek, eğlenecek ve kitap okuyacaklar. Çocuklara yönelik bütün gezi alanları ise 1 hafta boyunca ücretsiz olacak. Gezilecek yerler içinde, Spor Tesisleri başta olmak üzere, Hayvanat bahçeleri, müzeler, kütüphaneler, üniversiteler gibi yerler bulunuyor

Çocuklarınızla Vakit Geçirin

16-24 Kasım tarihleri arasında başlayacak olan ilk yarı yıl tatili ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, bu tatilde önceki tatilde olduğu gibi ödev verilmeyeceğini söyleyerek, Velilere ödev verdi. Çocuklarınızla zaman geçirin, onlarla gezin ve birlikte kitap okuyun diye velilere seslenen Tatlı konuyla ilgili yaptığı açıklamada da şunları söyledi. “ Milli Eğitim Bakanlığının daha önce süregelen yılda sadece 1 defa ara tatil kararı tatil 15 tatil dediğimiz yarıyıl tatiline ilave olarak bu yılın yani  2019-2020 eğitim öğretim yılında Kasım ve Nisan aylarında olmak üzere iki ara tatil eklendi. Bu tatil daha çok çocuklar için bir ara tatil oldu. Çocukların biraz dinlenmeleri biraz ara vermeleri ve biraz nefes almaları için uygulanan bir sistem uygulandı.

Eğitimde Yeni Bir Sistem

Tabii bu sistem yeni olmasından dolayı beraberinde belki bazı tereddütler de getirmişti. Ama bu konuyla alakalı Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Milli Eğitim Müdürlüğümüzce gerekli olan bütün tedbirler alındı. Bu ara tatilde çocuklarımızın sosyal, kültürel, sportif etkinlikler yapmasını arzu eden veliler için bazı tedbirler alındı. Okul öncesi, ilkokul, ortaöğretim kurumları olmak üzere ayrı ayrı çalışmalar yapıldı. Hem Büyükşehir belediyemizin hem de Battalgazi ve Yeşilyurt belediyemizin etkinlik alanlarında, hem Gençlik Spor İl Müdürlüğünün bütün Tesisleri, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün müzeleri ve diğer ören yerleri, her iki üniversitemizin alanları bir planlama dahilinde bu tatil süresince çocuklarımızın hizmetinde olacak. Bunun ile alakalı bir planlama yapıldı bu planlama çerçevesinde kamuoyuna duyuruldu. İnternet sayfamızda da böyle oldu. Bununla alakalı İl Koordinasyon Kurulu İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimizle görüştük. Sağ olsunlar, özellikle vatandaşlar girişine paralı olan hayvanat bahçesi gibi alanlarda, çocuklarımızdan öğrenciden zaten para alınmıyordu. Bu yoğun bir hafta içinde de para alınmayacak ve katkı sunularak destek verilecek. Görevlendirilen rehberler eşliğinde oradaki işlemler öğrencilerimize anlatılacak.

Bütün Kurumlarımızla İşbirliği Yaptık

Ayrıca bir konu ile alakalı bütün berimler ile işbirliği imzaladık. Planlarımızı hazırladık ve yayınladık. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hazırız. Velilerimiz diyelim ki bir hafta boyunca çocuğunu üniversitedeki Teknoken’te gitmek istedi. Bizim arkadaşlarımız orada olacaklar. Çocukları gelecek gezecek, hayvanat bahçesine çocuklarını götürmek isteyenler hayvanat bahçesi ile ilgili bütün bugün alanları oluşturduk oraya gidecekler, gezecekler.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün, Gençlik merkezlerinden yararlanmak istiyorum diyenler yine bu kurumun da kapıları sonsuza kadar öğrencilere açık olacak. Bu konuda da planlarımız yapıldı. Yine ilimizin, Aslantepe olsun, Etnografya Müzesi olsun, Büyükşehir Belediyemizin Fotoğraf Makinesi Müzesi, Gramofon Müzesi olsu, Malatya Kültür Evi Müzesi olsun, Atatürk Evi Müzesi olsun, bütün buralarda da çocuklarımız istedikleri zaman ücretsiz bir şekilde gidip gezip oraları görebilecekler. Bu konuyla alakalı olarak gerekli bütün tedbirleri alındı.

Sadece Gezecekler ve Kitap Okuyacaklar

Özellikle Bu haftayı çocuklarımıza velilerimizin bu dinlenme süresinde çocuklarımıza hem dinlenmeye sevk etmeleri hem de imkanlar ölçüsünde gezip görülebilecek alanları görmeleri ve bol bol kitap okumalarını oku istiyoruz. Önceki tatillerde olduğu gibi bu tatil süresi içerisinde de çocuklarımıza ödev verilmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığında ödev yok. En büyük ödevimiz bizim ailemizle iyi bir sohbet ortamı, muhabbet ortamı, cep telefonundan, bilgisayardan, televizyondan uzak iyi bir muhabbet ortamı oluşturmak ve kitap okumak olacak. Bizim en büyük ödevimiz budur. Dolayısıyla çocuklarımız bu ara dinlenme sürecinden de 3 aylık üç buçuk aylık yoğun bir öğretim süresince de bir nefes almış olacaklar. Eminim ki bundan sonra çocuklarımız, velilerimiz bunu çok daha büyük bir istekle isteyerek bu tatil süresini bekleyecekler. Süreç içerisinde bir program yapacaklardır. Bu tatil Pazartesi gününden itibaren başlayacak Pazartesi gününden itibaren Cuma gününe kadar devam edecek. Ertesi Pazartesi günü tekrar okullarına başlayacaktır.

Öğretime Başlayacak Okullarımız Olacak

Bu ara dönemden sonra bir işi okulumuzu hizmete almayı düşünüyoruz.  Bazı okullarda Doğalgaz ile Sair işlemlerinde denenmesi lazım. Havalarda soğuyor. Bazı okullarımızı almayı düşünüyoruz. Uçbağlar’daki Okulumuz, Bir de Bostanbaşı’ndaki Anadolu lisemizi açmayı planlıyoruz. Bostanbaşı’ndaki Anadolu lisemiz belki açılması biraz sarkabilir. Ama Kasım sonuna kadar okulumuzu açmayı planlıyoruz. Belki donatım malzemelerinin yerleştirilmesinde eksiğimiz olabilir ama bir kaç gün belki ertelenebilir ama 2 Okulumuz sıfırdan hizmete girecek.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber