• DOLAR
  7,9369
 • EURO
  9,3937
 • ALTIN
  486,28
 • BIST
  1,1823

1 Ayda 10 Bin Ton Şeker Üretildi

Malatya Şeker Fabrikası 1 Eylül 2020 tarihinde başladığı 2020-2021 pancar alım kampanyasının ilk ayında 95 bin ton pancar işleyerek 10 Bin ton kristal şeker üretti. Malatya Şeker Fabrikası, kampanya sonunda ise üretimin 60 bin tonu bularak yeni bir üretim rekoru kırması hedefi ile çalışıyor.

1 Ayda 10 Bin Ton Şeker Üretildi

Malatya Şeker Fabrikası 1 Eylül 2020 tarihinde başladığı 2020-2021 pancar alım kampanyasının ilk ayında 95 bin ton pancar işleyerek 10 Bin ton kristal şeker üretti. Malatya Şeker Fabrikası, kampanya sonunda ise üretimin 60 bin tonu bularak yeni bir üretim rekoru kırması hedefi ile çalışıyor.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat bu kampanya dönemine bereketli olarak başladıklarını ve Malatya bölgesindeki pancar alımlarının başlamasıyla de şeker üretiminin rekor bir seviyeye ulaşması beklentisi içinde olduklarını ifade etti. Murat açıklamasının devamında  ise süreci şu şekilde değerlendirdi. “Malatya Şeker Fabrikası, bilindiği gibi 2020-2021 kampanyasına 1 Eylül itibari ile başladık. Şu ana kadar çiftçilerimiz den 113 bin ton pancar fabrikamızda tesellüm edilmiş oldu. Yaklaşık olarak şu ana kadar ne kadar 95 bin ton pancar işledik. Bunun karşılığında 24 bin ton yaş küspe ve yaklaşık 10 bin ton da şu ana kadar şeker ürettik. Kampanyamız çok başarılı, çok verimli bir şekilde devam ediyor. Bilindiği gibi Malatya da şu anda işlediğimiz pancarın tamamı Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Bölgesi’nden geldiği için bu bölgede biraz şeker oranı düşük seviyede oluyor.”

BÖLGEMİZDE ŞEKER ORANI YÜKSEK PANCAR BEKLİYORUZ

Murat, 15 Ekim tarihinden itibaren Malatya bölgesinden alım yapılacağını hatırlatarak; “Ekim 15 itibariyle Malatya Yazıhan Darende, Hekimhan ve Kangal bölgesini işleyeceğimizden de şeker oranı yüksek, daha kaliteli bir pancar işleyeceğiz. Daha çok şeker üretmeye devam edeceğiz. Kısacası şunu ifade edeyim. Fabrikamız çok verimli, çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Bu sene rekolte tahmin ettiğimizin de üstünde çıkacak gibi gözüküyor.  Şu ana kadarki tahminlerimiz çok çok iyi. Hem şeker oranı nispetinde hem de dönüme verilen miktar olarak şu ana kadar sökülen pancarlar da gördüğümüz kadarıyla rekolte çok yüksek çıkacak. Rekoltenin tahminlerimizin de üstünde çıkması bekleniyor. Bu yılkı hedefimizi de yaklaşık 60 bin şeker 150 bin ton küspe  ve 20 bin ton da melas elde etmek üzere belirledik.  Bu da Malatya şeker fabrikasının son yıllarda elde edeceği en iyi rakamlar gibi görünüyor. Fabrikamızda, bu sene pandemi olması dolayısıyla uzun süre insanlar işe gelemedi. Ama buna rağmen revizyonumuzu en iyi şekilde tamamladık.  Üretime başladık. Bu da çalışan insanların burada işine, ekmeğine olan saygısı ve fedakârlıklarından dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum.”

ELEMAN SIKINTIMIZ DEVAM EDİYOR

Ülkemizde yaşanan pandemi süreci birçok işletmeyi, birçok üretim yapan Sanayi kuruluşunu da etkiledi. Ama bizler pandemiye rağmen iyi bir kampanya, iyi bir revizyon dönemi geçirdik. İyi bir kampanyaya başladık. İnşallah bu şekilde kazasız belasız bir şekilde kampanyamızı tamamlarız diye düşünüyorum. Bir de bizim en büyük yıllardır kangren haline gelmiş problemimiz, geçici işçi sorunumuz var.   Bu insanlar yaklaşık 20-25 yıldır ve 30 yıldır ömrü gençliğini buraya verdiler. Bir kadro hayaliyle hep böyle gelip gidiyorlar. İnşallah bu sorunumuz çözülürse, Malatya şeker fabrikası olarak yerelde söyleyeceğim hiçbir sorunumuz hiçbir sıkıntımız yoktur.  Bir tek sıkıntımız geçici işçilerin kadro sorunu ve eleman yetersizliği. Biz bu sene bilindiği gibi 65 tane sıfırdan eleman alındı. Ama buna rağmen yeniden eleman sıkıntımız var. Yeterli olmadı. Çünkü işletmeye hat safhada eleman lazım. Çalışanlarımızın çoğu emekliliği hak etmiş. Ondan dolayı en azından yeni eleman alınırsa ve mevcut geçici işçilere kadro verilirse bu ustalarımız emekli olmadan, işi gelen insanlara öğrettilerse bu sektörü ayakta tutmamız lazım. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan bu pandemi sürecinde gıdanın, üretimin ne kadar gerekli olduğunu ülke olarak gördük.”

MALATYA BASININA TEŞEKKÜR

Açıklamasında Malatya basınına Şeker fabrikasına verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Murat, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü. “Demek ki iyi ki bu kurumlar devletten kalmış. İyi ki bu milli ve yerli üretim yapan Sanayi kuruluşlarına Bizler sahiplik etmişiz. Bugüne kadar sizlerin de özellikle Malatya’daki mahalli basınında bu konuda da küçük sevmeyecek derecede emeğiniz var. Bu işe sahip çıktınız.  Bizimle beraber size de bir kez daha şahsım ve temsil ettim topluluk adına teşekkür ediyorum. Gerçekten geriye dönüp baktığımızda çok hayırlı, ülke için geleceğimiz için, çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde yetişmesi için, gerçekten önemli bir mücadele vermişiz. Verdiğimiz bu mücadelemizle de gurur duyuyoruz.

>> A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber