• DOLAR
  6,9508
 • EURO
  8,2270
 • ALTIN
  441,79
 • BIST
  1,1787

04-06 Yaş Kur’an Kursuna Malatyalılar Yoğun İlgi Gösterdi

04-06 yaş grubu Kur’an Kurslarına Malatyalıların yoğun bir talebi olduğunu vurgulayan İl Müftüsü Ümit Çimen, “04-06 yaş grubu çok önemli.  Malatya’mızda bu konuda adeta bir bereket hâsıl oldu.  Şu an itibariyle sınıf sayımız 74’ü buldu. Battalgazi ilçesinde 326 öğrenci 20 sınıf mevcut, Yeşilyurt müftülüğünde ise 864 öğrenci 54 sınıf bulunmakta. Bin 190 öğrenci 74 sınıfta eğitim görmekte.” dedi.

04-06 Yaş Kur’an Kursuna Malatyalılar Yoğun İlgi Gösterdi

İl Müftüsü Ümit Çimen’le 2018 yılında Müftülük olarak yaptıkları çalışmaları, manevi rehberlik projelerini, gençlere yönelik yaptıkları çalışmaları ve daha fazlasını konuştuk.

Malatya Müftülüğü olarak 2018 yılında il genelinde yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Din hizmetleri noktasında 2018 yılı içinde gençlik çalışmalarımız hız kazandı.  Göze çarpan ve hız kazanan bir konu gençlik çalışmalarımız.  Ten iç işleri başkanlığımız gençlik hizmetlerine çok büyük önem veriyor.  Bu anlamda da ilimizde 2 yıl içerisinde bütün teşkilatlanma mızı tamamladık.  İlimizde her bir ilçemizde ikişer gençlik koordinatörlüğümüz kuruldu.  Elimizde bir erkek bir bayan olmak üzere geçti Koordinatörlerimiz var.  Bu faaliyetlerimizi gençlik koordinatörleri aracılığıyla yürütüyoruz.  Gençlik Spor bakanlığımız ile yapılan protokol çerçevesinde bu faaliyetlerimizi yürütüyoruz.  Gençlik ve Spor İl müdürlüğümüzde yürüdüğümüz Bu çalışmalar kapsamında Kredi Yurtlar Kurumunun yurtlarında bulunan gençlerimize yönelik olarak faaliyetlerimiz bulunmakta.  Her bir yurdumuzda bir manevi rehber bulunmakta.  Her biri yurdumuzda bir manevi rehberimizin bulunması ile birlikte aynı zamanda ortaöğretim dediğimiz lise pansiyonlarında da dini ve manevi Rehberimiz bulunmakta.  Kredi Yurtlar kurumunda ve bu yerlerde iki bayan vaiz, 2 Kur’an kursu öğreticisi,   İmam Hatip olmak üzere 7 din görevlimiz tarafından dini ve manevi rehberlik faaliyetleri yürütülmekte.  Bu faaliyetlerini yürütürken ilk önce Çöşnük mahallemizde bir parkın konumuza tahsisi ile burayı biz Diyanet Gençlik Merkezi’ne dönüştürdük.  Bu sayede mahalleliler daha önce orada oluşan olumsuz görüntülerden de kurtulmuş oldu. buradaki faaliyetlerimiz gençlerimize yönelik İmam Hatip Lisesi’ne devam eden öğrencilerimize yönelik destek hizmetlerimizde yürütülüyor.  İnönü üniversitesi Mediko içinde çok güzel bir alanı rektörümüz bize gençlik merkezi olarak tahsis etti.  Orada 150 metrekare içinde bir Kütüphane oluşturduk her bir öğrencinin faaliyetlerin içten bir şekilde istifade etme olanağı veriyoruz. Gençlerimiz ne zaman zaman sabah namazı Buluşmaları tertip ederek gençlerimizin camiye gelmelerini cemaat katılmalarını Cami cemaati ile buluşmalarını tertip ediyoruz.

Manevi rehberlik konusunda nerelerde hizmet veriyorsunuz?

Denetimli serbestlik kapsamında hükümlülere müftülüğümüzce değerler eğitimi kapsamında seminerler düzenliyoruz.  Bu insanların suçlularımız bile olsa bizim insanımızdır. Adalet bakanlığımızın bu hizmetlerinde Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile işbirliği halinde periyodik olarak değerler eğitimi kapsamında bu seminerlerimiz devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki erkek vaizler tarafından hasta,  hasta yakınları ve hastane personeline yönelik dini ve manevi rehberlik faaliyetleri yapılmaktadır. İlk defa ilahiyat fakülteleri dekanları Malatya’da bir araya geldi Diyanet İşleri başkanımız da katıldığı.  Diyanet ilahiyat işbirliğinin temeli bir anlamda Malatya’da atıldı.  Bundan sonra in müftülerinin toplantısına ilahiyat Fakültesi dekanları da çağrılmaya başlandı.  Beşkonaklar aile ve dini rehberlik bürosunun faaliyetleri içinde nikâh faaliyetleri eklendikten sonra farklı bir görünüm arz etti.   1 yıl içerisinde Beşkonaklarda aile ve dini rehberlik bürosunda 105 nikâh kıydık.  Malatya’da vatandaşımızı nikâh konusundaki teveccühüne şahit oluyoruz.

04-06 yaş gurubu Kur’an Kursları açıldı. Malatyalıların bu kurslara ilgisi nasıl?

04-06 yaş grubu çok önemli.  Malatya’mızda bu konuda adeta bir bereket hâsıl oldu.  Şu an itibariyle sınıf sayımız 74’i buldu.  Halkımızın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurslara tabii ki çok önemli.  Battalgazi ilçesinde 326 öğrenci 20 Sınıf mevcudu 06 04 06 yaş arasında,  Yeşilyurt müftülüğünde ise 864 öğrenci 54 sınıf toplam 1190 öğrenci ve 74 sınıfta eğitim görmekte.  Bu kadar önem arz ettiği için bu yerlerin hazırlanması da önem arz ediyor. Vatandaşlarımızın 04-06 yaş Kur’an kursları noktasında il ve ilçe müftülüklerimize katkı sağlamasını, yardımcı olmalarını istirham ediyorum. Bu Kur’an kurslarımızın özel desteğe ihtiyacı var.  O yüzden Vatandaşlarımızın bize yardımcı olmalarını istirham ediyorum kişi çalıştırmak kolay değil İŞKUR yoluyla Devletimiz destekliyorum sizi.  İŞKUR vasıtasıyla aldığımız hanım kardeşlerimiz yöneticilerimize yardımcı oluyorlar. Bu sınıflarda eğitim veren öğreticilerimiz özel bir eğitimden geçtikten sonra eğitim vermeye başlıyorlar.  04 06 yaş grubunda Öğretim yapanların bir formasyon eğitimi alması şart.  Ayrıca bunlara özel Diyanet İşleri başkanlığımız zaman zaman seminer düzenliyor.

Çocuk evlerinde verilen dini hizmetler var mı?

Sosyal hizmetlere bağlı Hizmetleri Çocuk evlerinde 4 bayan 3 erkek vaiz olmak üzere 7 din görevlimiz tarafından dini manevi rehberlik sunulmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğümüz faaliyetlerimiz de var.  04 06 yaş grubu kursundaki faaliyetlerimiz yönetirken bu alanda yetişmiş yetiştiricilerimiz aynı zamanda Milli Eğitim’in anaokullarındaki 04-06 yaş grubundaki çocuklara da Kuranı Kerim ve dini bilgiler derslerine giriyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlere değer projesi devam ediyor.  Her bir din görevlimize 10 gencimizin sorumluluğunu verdik. Her mahallemizde her imamımız en az 10 gencimizle ilgilenecek.

 

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber