• DOLAR
  6,0994
  % 0,10
 • EURO
  6,8383
  % 0,51
 • ALTIN
  252,0908
  % 1,05
 • BIST
  84.596
  % 1,10

"Çözüm sürecine destek"

Gazeteciler Konfederasyonu 3. Baskanlar Kurulu Toplantisi Sanliurfa'da yapildi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 3. Baskanlar Kurulu Sanliurfa'da yogun bir katilimla yapildi. Toplantinin sonuç bildirgesinde çözüm sürecine tam destek verilmesi karari açiklanirken, yaygin medya ve yerel basinda baris dilinin kullanilmasina özen gösterilmesi istendi.

Güney Dogu Anadolu Gazeteciler Federasyonunun ev sahipliginde Sanliurfa Dedeman Otelde bir araya gelen 8 Federasyon ve 73 Cemiyet Baskani ve gazeteciler "Çözüm süreci" ile ilgili paneli izleyerek GAP Idaresinin yaptigi çalismalar hakkinda bilgi aldilar. Sanliurfa Valiligi, Sanliurfa Büyüksehir Belediyesi, GAP Idaresi Baskanligi, Merkez Ilçe Belediyelerinin ev sahipligi yaptigi Baskanlar Konseyi toplantisinda önemli kararlar alindi.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman'inda katildigi Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 3. Baskanlar konseyi toplantisinda alinan kararlar söyle açiklandi:

"ÇÖZÜM SÜRECI"

Gazeteciler Konfederasyonu Baskanlar Kurulu, Sanliurfa'da yapilan 3. toplantisinda Çözüm Süreci'nin kararlilikla sürdürülmesi konusundaki iradesini ortaya koydu. Sürece katki vermesi ve Baskanlar Kurulu'nun bilgilendirilmesi amaciyla toplanti öncesi "Çözüm Süreci ve Medya" ile "Çözüm Süreci ve Kadin" konulu paneller düzenlendi. Gazeteciler Konfederasyonu Baskanlar Kurulu'nun Siirt'te gerçeklestirilen birinci ve Edirne'de gerçeklestirilen 2. toplantisinda gündeme getirilen, Çözüm Süreci'nde ‘baris' dilinin kullanilmasi önerisinin yerel basinda destek gördügü, bu söylemin gazetecilik dilinde kararlilikla sürdürülmesi gerektigi vurgulandi.

"BASIN ÖZGÜRLÜGÜ"

"Halkin gerçekleri ögrenme, haber alma ve bilgi edinme hakki olan basin özgürlügünün önemine dikkat çekilen Baskanlar Kurulu'nda, insan haklarini temel alan gelismis demokrasilerin olmazsa olmazlarinin; Seffaflik, toplumun bilgi edinme hakki ve basin özgürlügü oldugu ifade edildi.  Basin özgürlügünün sadece basin kuruluslarinin ya da gazetecilerin özgürlügü olmadigina isaret edilerek, bu baglamda basin özgürlügünün, halkin haber alma özgürlügü oldugu ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru oldugu belirtildi.

BASINDA KURALSIZLIK"

Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansi, internet-elektronik yayinciligi kapsayan medya sektöründe, basin meslek ve etik ilkelerine uymayan kisilerin boy gösterdigine dikkat çekilerek; Isteyen herkesin, egitimine, bilgi birikimine bakilmaksizin habercilik yapabildigi vurgulandi.  Günümüz Türkiye'sinde basin sektöründe yasanan sorunlarin en büyük nedeninin bu kuralsizlik olduguna dikkat çekilerek,  gerçek gazeteciligin egitim ve bilgi gerektirmesine karsin, meslegin, isteyen herkesin kuralsizca yapabilecegi bir is durumuna düstügü ifade edildi.  Bu sorunun çözümü için, basin sektörünün, avukatlik, doktorluk, mühendislik veya mali müsavirlik gibi mesleki standartlara sahip olmasi gerektigine, mesleki düzenlemeye gidilme ihtiyaci olduguna vurgu yapildi.

Siirt ve Edirne'de yapilan Gazeteciler Konfederasyonu Baskanlar Kurulu toplantilarinda da belirtildigi gibi; Basin Özgürlügü, basin kuruluslarinda ve meslek örgütlerinde kurumsallasma, basin ahlaki, çalisma kosullari, mesleki egitim ve sari basin karti olmayan gazetecilerin yipranma hakkindan faydalanamamasi basta olmak üzere, birçok sorun için kalici çözümler üretme kararliligi üzerinde duruldu. Sorunlarin takipçisi olunmaya devam edilecegi iradesi ortaya konuldu.

"KONFEDERASYON TARAFSIZ OLACAK"

Gazeteciler Konfederasyonu'nun içinde bulundugumuz seçim sürecinde de, siyaset üstü, tarafsiz ve tüm meslektaslarini kucaklayici bir anlayis içinde yola çiktigina yeniden vurgu yapilarak, bu ilkenin kararlilikla sürdürülmesi gerektigi konusunda fikir birligine varildi."

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber