• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

''Kadina Siddete Hayir'' konferansi düzenlendi

Inönü Üniversitesi (IÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Baskan yardimcisi Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan, ''Evlendigi zaman kizlarimiza sunu öneriyoruz, 'senin yerin kocanin yani, asla geri dönmeyeceksin', bu yanlis. 'Sen bizim kizimizsin, herhangi bir sorun yasarsan bu ev yine senin' demeliyiz'' dedi.

''Kadina Siddete Hayir'' konferansi düzenlendi
Inönü Üniversitesi (IÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Baskan yardimcisi Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan, ''Evlendigi zaman kizlarimiza sunu öneriyoruz, 'senin yerin kocanin yani, asla geri dönmeyeceksin', bu yanlis. 'Sen bizim kizimizsin, herhangi bir sorun yasarsan bu ev yine senin' demeliyiz'' dedi.
 
Bayhan, Malatya Il Emniyet Müdürlügü Toplum Destekli Polislik Büro Amirligi tarafindan düzenlenen ''Kadina Siddete Hayir'' konulu konferansa konusmaci olarak katildi.
Siddetin hayatin içinde oldugunu ve ailede basladigini belirten Bayhan, siddetin ailede bir silsile ile devam ettigini kaydetti.
 
Dizilerdeki siddet içeren görüntüleri
gençler hayatlarinda uyguluyor
Vehbi Bayhan, ''Bu silsile aile reisinin esini dövmesi, fiziksel siddet, psikolojik siddet uygulamasi, kadinin çocuklarini dövmesi, çocugun ise arkadaslarini dövmesi seklinde devam ediyor. Yeri gelince de hayvanlara bu çerçevede eziyet yapiliyor. Böyle bir hiyerarsi var. Ögrenilmis bir durum'' dedi.
Aile bireylerinin dizilerdeki siddet egilimlerini birebir bilinçaltina yerlestirdigine deginen Bayhan, lise ögrencilerle ilgili bir arastirmada bu dizilerdeki siddeti özellikle gençlerin hayatlarinda uyguladigini gördüklerini dile getirdi.
Bir romandan uyarlanan ''Fatmagül'ün suçu ne?'' adli bir televizyon dizisinin yayimlandigini aktaran Bayhan, dizinin en çok reyting rekorlari kiran bölümünün tecavüz sahnesi olmasindan yakindi.
 
Bayhan, söyle konustu: ''Bu okudugum bir haber de su idi; 'Fatmagül'ün suçu ne?' filminden esinlenerek sanal bir oyun üretilmis. 'Kos Fatmagül kos'. 300 bin kisi bu oyunu oynuyor. Bu aslinda toplumda çanlarin çaldigini gösteriyor. Toplumda ahlaki açidan bir problem oldugunu, sosyal açidan bir problem oldugunu gösteriyor. Bu tabii ki ailede basliyor, toplumda devam ediyor. Egitim ve sosyallesme sürecinde en etkili araçlardan biri medya. Özellikle televizyon ve internet. Bilisim toplumuna geçti toplumlar. Bu toplumun temel omurgasi internet. Aslinda internet bir bilgi çöplügü. Önemli olan bu bilgi çöplügünden yararli bilgileri toparlayabilmek. Ilkögretim Okullarinda 6.nci, 7.nci ve 8.inci siniflara seçmeli 'medya okur yazarligi' dersi konuldu. Aslinda bu dersin zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Bu ders çerçevesinde çocuklarimiza interneti de bilinçli kullanmayi ögretmemiz gerekiyor.''
 
Vehbi Bayhan, Malatya Emniyet Müdürlügü Çocuk Subesinin internet hizmeti veren kafeteryalarda oynanan oyunlarin siddet itibariyle derecelendirilmesini yaptigini anlatti.
Malatya'da bu yil 132 kadinin siddet gördügünü ve polise müracaat ettigini ifade eden Bayhan, ''Evlendigi zaman kizlarimiza sunu öneriyoruz, 'senin yerin kocanin yani, asla geri dönmeyeceksin', bu yanlis. 'Sen bizim kizimizsin, herhangi bir sorun yasarsan bu ev yine senin' demeliyiz'' dedi.
    
Eylemi aklilestiriyoruz
Istanbul'da ailelerinden izinsiz evlenen Müslüman genç ve Ermeni genç kizin durumuna deginen Bayhan, sunlari aktardi: ''Kari, koca araba içinde vurularak öldürüldü. Erkek Müslüman'di. Kiz Ermeni idi. Kizin ailesi ikisini de öldürdü. 'Neden öldürdün?' diye soruldugunda Ermeni olan vatandasimiz 'bizim töremiz' diye cevap veriyor. Töreye siginiyor. Cemaatin önde gelenleri de açiklama yapiyor 'bizim töremizde böyle bir sey yok' diyorlar. Dolayisiyla araçsallastiriyoruz. Aklilestiriyoruz yaptigimiz eylemi. Toplumsal baski var. Mahalle baskisi da önemli. Erkek imgesi toplumda çok ön plana çikariliyor. Sosyallesme sürecinde aileden baslayarak erkege verilen önem nedeniyle erkek çocuklar ve gençler üzerlerinde bir baski hissediyorlar.''
 
Bayhan, Dünya.da her dört kadindan birinin siddete ugradigini, Türkiye'de ise her üç kadindan birinin siddete maruz kaldigini belirtti.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber